ANALÝZA: Facka pro obě vládní strany a ODS je na cestě vzhůru

  19:59aktualizováno  19:59
Pro vládní strany je výsledek senátních voleb facka od voličů. Andrej Babiš dal najevo, co si o nich myslí, když k druhému kolu nešel, a dopředu říkal, že je ANO „neumí“. I tak pro něj musí být jediné křeslo v 27 obvodech zklamáním. ODS je na cestě vzhůru, ale její první místo ještě může zvrátit „třetí kolo“, tedy to, ke komu se přidají nezávislí.

Sociální demokracie v Senátu 10 křesel ztratila, nově jich bude mít jen 13 a toto nešťastné číslo také symbolizuje, v jaké je teď strana situaci.

„Získat zpět důvěru voličů je běh na dlouhou trať,“ řekl šéf ČSSD Jan Hamáček. Musí se teď ale bát, jestli ho jeho vlastní strana vůbec nechá na té dlouhé trati běžet.

Budou proti němu stát na jedné straně blízcí spojenci prezidenta Miloše Zemana v čele s prvním místopředsedou Jiřím Zimolou a Jaroslavem Foldynou. Z druhé strany bude Hamáček pod tlakem té části strany, která nikdy nepřijala vstup do vlády s ANO.

Bez křesla v Senátu jsou komunisté, u nichž už se ozývají první nespokojenci s předsedou Vojtěchem Filipem. K rezignaci ho vyzval jeho soupeř o šéfa strany, představitel ortodoxního křídla Josef Skála, a vedení KSČM bude propadák za týden mimořádně řešit.

Na změnu pravidel voleb i Ústavy může Babiš zapomenout

Z pohledu funkčnosti vlády znamená výsledek voleb do Senátu hlavně to, že se zbrzdí prosazování vládních záměrů, které bude horní komora pečlivě vracet. Nemluvě o jakýchkoli změnách Ústavy či volebních pravidel.

Fotogalerie

„Volební účast opakovaně vyjádřila názor lidí na Senát. Jen to potvrzuje, že dvoukolový systém je v dnešní době nesmyslný a je potřeba ho změnit na jednokolový,“ uvedl v reakci na výsledek voleb Babiš. Na takovou změnu ale teď může zapomenout.

Běžné zákony bude moci přes veto Senátu prosadit dál, když k návrhům vlády zůstane „loajální“ i KSČM, o níž Babiš důsledně opakuje, že není vládní stranou. Ale už při schvalování státního rozpočtu se bez ní zřejmě neobejde.

Mírná „kritika v mezích zákona“ zaznívá dokonce i z Babišova ANO. „Já si myslím, že by oba oba měli ubrat na plynu ve svých výrazech,“ řekl sobotním Lidovým novinám ostravský primátor Tomáš Macura. Těmi dvěma myslel Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Babiš dost možná narazil na strop možné podpory a na úzkou spolupráci s prezidentem začal doplácet.

Volby se dají vyhrát i bez Facebooku, komentoval triumf ODS Kubera

Voliči hledají alternativu a v senátních volbách ukázali, že to je pro ně ODS. S 10 vítěznými kandidáty ve 27 obvodech je jasným vítězem těchto doplňovacích voleb do třetiny horní komory parlamentu. A dosavadní místopředseda Senátu Jaroslav Kubera je logickým kandidátem do jeho čela místo sociálního demokrata Milana Štěcha.

Konečné skóre v Senátu nakreslí „třetí kolo voleb“

I když konečné skóre v Senátu ještě nakreslí „třetí kolo voleb“, tedy soutěž mezi stranami, kdo do svého klubu přitáhne nejvíce nestraníků, kteří byli zvoleni - neúspěšné prezidentské kandidáty Marka Hilšera, Pavla Fischera a Jiřího Drahoše, rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka či bývalou místopředsedkyni TOP 09 Jitku Chalánkovou.

Naši voliči zůstali doma, na vlně je ODS, litovali u lidovců

Kdyby se některé z nich podařilo získat lidovcům, mohla by se většina v Senátu překulit na stranu KDU-ČSL, která má nyní v horní komoře jen těsně méně křesel než ODS. I kdyby se to ale stalo, lidovci by si jen nalhávali, že mají významnou podporu ve společnosti.

Jedinou šancí zůstává pro strany jako je KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN spolupráce v širším bloku, pokud se nechtějí třást, že příště skončí pod pěti procenty. TOP 09 a hnutí STAN se už na to v eurovolbách chystají.

A konečně tři neúspěšní prezidentští kandidáti - Jiří Drahoš, Pavel Fischer a Marek Hilšer - se přesvědčili, že si je voliči dobře z jejich souboje s Milošem Zemanem pamatují. Přinejmenším někteří z nich mohou boj o Hrad s šancí na úspěch zkusit příště znovu. Zeman už kandidovat nebude moci.

 Všichni tři budou dostatečně na očích, budou se objevovat v médiích. Už nyní se svým senátním úspěchem přihlásili do fronty na příštího prezidenta.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Evropané mají pocit, že jsou přehlíženi, řekl politolog Kubáček v Rozstřelu

Diskusní pořad Rozstřel s komentátorem MF DNES Ondřejem Leinertem a politologem...

V posledních několika dnech občané EU volili nové složení Evropského parlamentu. V Česku se vybíralo 21 poslanců v...

Huawei je jen součást mozaiky, problém je širší, řekl lídr Pirátů do voleb

Lídr Pirátů do evropských voleb Marcel Kolaja v diskusním pořadu iDNES.cz...

Piráty povede do evropských voleb Marcel Kolaja, veřejnosti téměř neznámý 38letý softwarový specialista. V diskusním...

Zeman a další prezidenti se postavili za EU. Přijďte k volbám, žádají

Prezident Miloš Zeman na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Prezident Miloš Zeman společně s dalšími dvaceti prezidenty vyzývá veřejnost, aby přišla k evropským volbám. Prezidenti...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz