iDNES.cz / Volby

  • Pondělí 17. června 2019 Adolf

Havlovské srdce a Smetanova Vltava: ODS vstoupila do ostré fáze kampaně

  22:29aktualizováno  22:29
Méně byrokratickou a pružnější Evropskou unii chce prosazovat Jan Zahradil, volební lídr ODS v nadcházejících eurovolbách. ODS odstartovala závěrečnou kampaň do Evropského parlamentu. Místo měsíce jí k tomu svítilo srdce podobné tomu, které kdysi zářilo Pražanům nad Hradem. Celý mítink pak zahájila Smetanova Vltava.

Zahájení závěrečné fáze kampaně ODS před volbami do Evropského parlamentu (Praha, 2. 5 .2019). | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Předseda strany Petr Fiala u příležitosti zahájení kampaně řekl, že plánem strany je bezpečnost na vnější hranici Evropy a otevřené vnitřní hranice, svobodný trh bez zbytečných regulací a velký právní úklid evropské byrokracie.

„Evropská unie je v krizi, Česká republika nesmí stát stranou a my v ODS máme plán, jak Evropskou unii z této krize postupně vyvést,“ řekl při zahájení „horké fáze“ kampaně Fiala. EU je podle něj v krizi hlavně proto, že se příliš dlouho prosazoval jediný koncept, koncept nekonečné integrace a proti tomu logicky sílil koncept odchodu z EU. 

„Dnes v České republice se oba dva tyto tábory trochu stáhly, moc razantně se ke svým proklamacím nehlásí. Přesvědčení federalisté jsou vyděšení z toho, co se děje s brexitem, a ti, kteří chtějí odejít, tak jsou kvůli brexitu také trošku opatrní. Ale ani jedni jiný plán než ten původní nemají. A je to stejný plán, který zapálil oheň pod samotnými základy EU. Nedejme ani jedněm šanci,“ prohlásil Fiala. 

„Evropská unie potřebuje změnit, aby fungovala. Aby byla dobrým sluhou svých členských států, a ne jejich špatným pánem. Aby se nesnažila za každou cenu protlačit celoevropské řešení tam, kde to nemá smysl, kde mohou mnohem lépe rozhodovat státy. Kde budou státy svobodně spolupracovat v oblastech, kde je to pro ně výhodné, ale nebudou nutit ostatní, aby je následovali,“ uvedl Zahradil, který je také vedoucím kandidátem Aliance evropských konzervativců a reformistů (ACRE).

Volební kampaň ODS

Už ve středu řekl, že by považoval za úspěch, kdyby strana získala v eurovolbách čtyři mandáty, čímž by zdvojnásobila současný počet. „My jsme utrpěli poměrně velkou porážku v roce 2014, předtím jsme dvakrát vyhráli, teď se pomalu vracíme zpátky, takže místo dvou mandátů čtyři bych považoval za úspěch,“ řekl Zahradil. 

Do voleb jde ODS s heslem Jsme srdcem Evropy a s programem reformy EU. Podle něj potřebuje unie „velký právní úklid“. „Prořezání evropské legislativy. Více pravomocí národním parlamentům, aby mohly třeba zastavit některou legislativu v momentě, kdy se jim příprava nebude líbit, aby nemusely poslouchat jenom to, co udělá, neudělá (Evropská) komise,“ uvedl.

Pokud ODS uspěje, bude chtít zmírnit tlak na zavádění eura. Daňová, sociální, penzijní nebo zdravotní politika mají podle Zahradila zůstat v rukou národních parlamentů a vlád.

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční 24. a 25. května. Výsledky budou známy 26. května pozdě večer, protože je nutné počkat se sčítáním na zavření volebních místností v celé EU. České strany si rozdělí 21 křesel. Teď mají po čtyřech europoslancích ANO a ČSSD, tři zástupce mají TOP 09, KDU-ČSL a KSČM, dva ODS a po jednom STAN a Svobodní.

Autoři: ,

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Babiš nám nechá jen sousta, co nejsou sexy, vidí příčinu pádu šéf klubu ČSSD

Předseda ČSSD Jan Hamáček, místopředseda Roman Onderka a předseda poslaneckého...

Sociální demokracie se vzpamatovává ze šoku, jímž pro ni byl propadák v eurovolbách. „Pokud má mít naše vládní angažmá...

KOMENTÁŘ: Eurovolby jsou zemětřesení, ale na nižším stupni Richterovy škály

Volební noc v Evropském parlamentu

Volby do Evropského parlamentu měly dle mnohých přinést zemětřesení. Ztrátu většiny pro dosud pevně vládnoucí koalici...

Volby do europarlamentu obmění Sněmovnu. Vrací se exministr Petr Bendl

Exministr zemědělství Petr Bendl u soudu s lobbistou Ivo Rittigem a Janou...

Po volbách do Evropského parlamentu se obmění i složení Poslanecké sněmovny. V eurovolbách totiž uspěli hned tři...

Najdete na iDNES.cz