Kampaň vrcholí. Tahákem politiků je dětský den, pes i sázka na myslivce

  9:51aktualizováno  9:51
Hnutí ANO si pro kampaň pro eurovolby vybralo mysliveckou výstavu Natura Viva. Hlavním poutákem byl ve středu Andrej Babiš. „Je to zadarmo?“ ujišťoval se jeden z mnoha myslivců, který se s ním chtěl vyfotit. Předseda ANO pak pózoval ještě s kánětem na ruce u sokolníka.

Hnutí ANO si pro kampaň pro eurovolby vybralo mysliveckou výstavu Natura Viva. Hlavním poutákem byl Andrej Babiš. (22. května 2019) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Ministr Richard Brabec už na výstavišti od středečního rána postával u stánku s prodejcem slivovice. „Chlastáme, lovu zdar. Myslivce potřebujeme, protože zvěř nám okusuje stromky,“ vítal Brabec reportéry, kteří dorazili na zahájení kampaně ANO pro nadcházející eurovolby.

Fotogalerie

Hnutí mělo na výstavišti hned dva stánky. Ostatně, kde jinde se bude dopoledne v pracovní době voličská skupina Andreje Babiše vyskytovat v takovém počtu než na akci pro lesníky, rybáře, včelaře?

Marketing ANO vynikl zejména v porovnání s ODS, která zahajovala „horkou“ volební kampaň do europarlamentu na začátku května bez běžných lidí, jen se straníky. Vybrala si terasu drahé restaurace Bastion s výhledem na Vyšehrad v devět večer – tedy po všech hlavních televizních zprávách.

ANO mělo smůlu jen v tom, že jednička evropské kandidátky Dita Charanzová ve středu na výstavišti zůstávala trochu ztracená v davu a moc lidí si jí nevšímalo. „Řešili jsme zbraňovou směrnici, která zajímá i myslivce,“ vysvětlovala s tím, že i zdejšímu publiku měla co říct. Ale kampaň táhli stejně Babiš a červené kšiltovky, kterých nechalo hnutí vyrobit už 20 tisíc. Mají tu výhodu, že se podle čepice na hlavě pozná, který volič už byl osloven. Snad ho nezmate, že na volebním lístku Babiše nepotká.

Co jste Piráti, co jste dělali

Když Piráti minulou neděli lákali voliče na havlíčkobrodském náměstí, jejich volební městečko zabralo půlku náměstí. Děti skákaly na skákacím hradě, nechybělo hudební vystoupení na velkém zastřešeném pódiu a volební autobus, ve kterém vozili Piráti zájemce po městě. Předseda strany Ivan Bartoš zahrál na tahací harmoniku „Co jste hasiči, co jste dělali“. A pak přišly trochu rozpačité proslovy. „Ty volby jsou extrémně důležité, protože se v evropském parlamentu rozhodují důležité věci,“ ujal se slova lídr Marcel Kolaja. Kandidát Michal Šalomoun se zase tak zapletl do vysvětlování autorského práva, že ho Bartoš musel utnout „poděkováním“.

Na každém kroku bylo ale evidentní, že volební účet Pirátů nestrádá – podle výroční zprávy je na něm 50 milionů korun. Takže žádné šetření.

Teličkův pes

Pavel Telička měl rozpočet očividně omezenější. Minulou středu dělal kampaň v centru Prahy v džínách a kožené bundě se psem Falkem na vodítku. Pes zlobil. V jednu chvíli začal ze země olizovat čaj z převrhnutého kelímku. Telička měl navíc smůlu na strašnou zimu, takže Pražané si sotva vzali leták za chůze. Za půl hodiny se u jeho stánku zastavili jen tři lidé – z toho jeden urputný muž, který chtěl bůhvíproč a bůhvíco žalovat u evropského soudu. Telička mu to rozmlouval. O Unii umí mluvit srozumitelně, ale jeho kampaň působila „osaměle“.

Pokud jde o již zmíněné občanské demokraty – Petr Fiala se při zahájení kampaně v restauraci Bastion vymezoval vůči Babišovi slovy, že zatímco ANO má červené čepice, on má program. Nejsilněji však znělo poselství: Budete-li volit ODS, stane se Jan Zahradil předsedou Evropské komise. „V čele kandidátky nestojí lídr ODS, ale top lídr. Jak silný bude Jan Zahradil jako spitzenkandidát, tak silný bude hlas České republiky,“ představoval kolegu na pódiu Fiala.

Zahájení závěrečné fáze kampaně ODS před volbami do Evropského parlamentu...
Zahájení závěrečné fáze kampaně ODS před volbami do Evropského parlamentu, v...
Zahájení závěrečné fáze kampaně ODS před volbami do Evropského parlamentu (2....

Kohlíček s košíčkem

Zpátky do Lysé, podobně osamělý jako Telička byl včera i starý politický praktik, europoslanec Jaromír Kohlíček z KSČM. Ví stejně jako Babiš, kde jsou jeho voliči. I on zvolil výstavu Natura Viva, i když zůstal před branou. Stál tam s košíčkem se zapalovači a Haló novinami. „Dopoledne jsem tady, ve dvě musí být člověk před závody, když se střídají směny,“ vysvětloval Kohlíček strategii. „My ty volby vyhrajeme,“ burcoval. Otázka je, jestli mu to pomůže, když je kvůli paktování se s reformisty v KSČM proti Vojtěchu Filipovi až na nevolitelném 17. místě.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Volby do europarlamentu obmění Sněmovnu. Vrací se exministr Petr Bendl

Exministr zemědělství Petr Bendl u soudu s lobbistou Ivo Rittigem a Janou...

Po volbách do Evropského parlamentu se obmění i složení Poslanecké sněmovny. V eurovolbách totiž uspěli hned tři...

Budíček pro centristy, zelená vlna a boj o Evropu, píše tisk o eurovolbách

ilustrační snímek

Evropská i světová média se po eurovolbách shodují, že Evropská unie už nebude moci zůstat stejná jako dosud. Něco se...

KOMENTÁŘ: Eurovolby jsou zemětřesení, ale na nižším stupni Richterovy škály

Volební noc v Evropském parlamentu

Volby do Evropského parlamentu měly dle mnohých přinést zemětřesení. Ztrátu většiny pro dosud pevně vládnoucí koalici...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz