Průzkum: Eurovolby by s náskokem vyhrálo ANO, druhá ODS, třetí Piráti

  16:03aktualizováno  16:03
Květnové volby do Evropského parlamentu (EP) by v Česku vyhrálo hnutí ANO s 28 procenty hlasů, ukazuje průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Druhá by se umístila ODS, třetí by skončili Piráti a v závěsu za nimi komunisté. Voleb by se podle průzkumu zúčastnilo 27 procent oprávněných voličů.

Voličské preference při volbách do Evropského parlamentu podle dubnového průzkumu CVVM. (25. dubna 2019) | foto: CVVM

Hnutí ANO by podle volebního modelu CVVM vyhrálo volby do EP s velkým náskokem před druhou ODS, která by měla podporu 12 procent voličů. Na třetím místě by s 10,5 procenty skončili Piráti, které by následovali komunisté se ziskem deseti procent.

Svého zástupce v EP by měla také ČSSD, které průzkum přisuzuje 8,5 procenta hlasů. Těsně by do EP proklouzl zástupce SPD a společné kandidátky STAN a TOP 09. Oba subjekty by získaly pět procent hlasů.

Křesla v EP by naopak neobhájili lidovci, kterým průzkum přisuzuje podporu čtyř procent hlasů. Jedno procento dotázaných si vybralo Demokratickou stranu zelených (DSZ), ostatní kandidující strany zatím přesvědčily jen minimum voličů. Přibližně deset procent respondentů, kteří pravděpodobně dorazí k volbám, ale zatím neví, komu dají svůj hlas. 

Imitátor Havla, labužnice, kryptobaron. I takoví jsou čeští kandidáti do EP

Hlavním tématem eurovoleb je podle 15 procent dotázaných migrace a běženci. Dalších pět procent lidí považuje za nejdůležitější téma prosazování národních zájmů. Třetím nejdůležitějším tématem voleb je podle dotázaných brexit a situace po něm.

Sněmovní volby by vyhrálo ANO

Sněmovní volby by podle dubnového volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO, jehož podpora se drží kolem 30 procent. ODS by si vybralo 14,5 procenta voličů, Piráty 14 procent. Devítiprocentní zisk ČSSD by byl mírně vyšší než v březnu, klesl naopak SPD na 7,5 procenta a komunistům na 6,5 procenta. Podpora STAN, lidovců a TOP 09 se nadále pohybuje kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Sněmovny.

Dubnových 29,5 procenta pro ANO je o procento méně než v březnu. Piráti zůstali na svém, ODS si polepšila o půl procenta. Vzhůru o jedno procento se dostali sociální demokraté. Procentní bod naopak ztratila SPD a 1,5 bodu ubylo komunistům.

Evropští lidovci budou v eurovolbách nejsilnější stranou, odhadují průzkumy

„Strany jako KDU-ČSL, Starostové a TOP 09 oscilují okolo pěti procent. Pokud by se volby konaly v březnu, na nejvíce hlasů by mohli pomýšlet u STAN. S ohledem na potenciální výši zisků a na statistickou odchylku však mají všechny tři subjekty podobnou šanci na vstup do Sněmovny,“ uvedl Median. Starostové a nezávislí by v dubnu dostali 5,5 procenta, lidovci 4,5 procenta a TOP 09 by získala čtyři procenta.

Median upozornil, že průzkum se z většiny konal v období, kdy se spekulovalo o výměně ministrů dopravy a průmyslu a obchodu. „Zhruba čtvrtina respondentů odpovídala již v době, kdy policie zveřejnila návrh na trestní stíhání premiéra (Andreje) Babiše a kdy odstoupil ministr spravedlnosti (Jan) Kněžínek,“ podotkla agentura.

Účast ve volbách v průzkumu avizovalo 61 procent dotázaných. Jít k urnám chce určitě polovina a spíše ano 11 procent. Volit určitě nechce téměř třetina respondentů.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Hodně drahá chyba. Ministerstvo obrany dostalo pokutu 7,2 milionu korun

Potápěči našli ve vodě běžné ruční granáty RB M75 a RB 100.

Za chybu ve výběrovém řízení na dodavatele ručních granátů z roku 2017 dostalo dostalo ministerstvo obrany pokutu ve...

Ve čtvrtek ještě zaprší, víkend bude slunečný s teplotami přes dvacet stupňů

3. počasí

Ve čtvrtek podle meteorologů na mnoha místech ještě zaprší, postupně však bude oblačnosti ubývat. Další dny pak budou...

Ministerstvo pošle obcím dalších 85 milionů. Chybí peníze na sociální služby

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v diskusním pořadu...

Ministerstvo práce uvolní na sociální služby ve městech a obcích dalších 85 milionů korun. Letos dostaly na ochranu...

Najdete na iDNES.cz