Jednací sál Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku

Jednací sál Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku | foto: Profimedia.cz

V eurovolbách půjde o generační rozkol. Mladí chtějí jinou Evropu, říká průzkum

  • 522
Evropská unie zůstává v mínění občanů stabilní institucí a zájem o volby do Evropského parlamentu je zcela nadprůměrný. Tvrdí to nejnovější průzkum Eurobarometr, který vyhotovila sama Unie. Výsledky průzkumu také říkají, že nejzásadnějšími otázkami do eurovoleb je boj proti chudobě, podpora veřejného zdraví, posilování ekonomiky a bezpečnost Evropy.

Většina dotázaných občanů by si podle průzkumu přála, aby se v novém zákonodárném sboru Evropského parlamentu více pracovalo s hodnotami míru a demokracie, které je třeba bránit.

Podle průzkumu si velký podíl Evropanů také cení významu a výhod členství v Evropské unii. Důvěra v Unii mimo to rostla nejvíce během velkých krizí posledních desetiletí, jakými byla například pandemie covidu-19 či začátek ruské agrese na Ukrajině.

Spoustu problémů dotázaní vidí i v obraně a bezpečnosti, v energetických otázkách a v zemědělství. Pro významný podíl respondentů ze starší generace jsou nyní tyto záležitosti důležitější než jak na ně nahlíželi před pěti lety.

Za posledních pět let se podíl občanů, kteří si přejí, aby Evropský parlament hrál důležitější roli, zvýšil o pět procentních bodů. Pokud jde o budoucnost, tento předvolební průzkum ukazuje, že Evropané zůstávají ohledně budoucnosti EU optimističtí, tento názor má zejména mladší generace. Pro mladé lidi jsou dle výsledků nejdůležitějšími tématy vzdělávání, výzkum, ochrana klimatu a snižování emisí, jakož i vývoj technologií a inovací, které souvisejí s umělou inteligencí.

Půjdete k evropským volbám?

celkem hlasů: 5719
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 23. dubna 2024. Anketa je uzavřena.

Všechny generace se ale shodují na jednom: je důležité jít k eurovolbám. Podle Eurobarometru to uvedlo 81 procent občanů.

Největší nárůst zájmu o eurovolby je v Chorvatsku, následuje Česko, pak Litva a Finsko. V těchto státech nárůst zájmu od roku 2019 přesahuje dvacet procentních bodů. V období od září do října 2023 do února až března 2024 je z průzkumu patrný významný vzestupný trend v hlasování do evropských voleb.

V celé Evropské unii 71 procent občanů uvedlo, že se velmi pravděpodobně zúčastní evropských voleb. Na národní úrovni svou účastí dominují Češi, jejichž účast se oproti roku 2019 zvýšila o 28 procentních bodů na 58 %. Velmi podobná situace platí také pro Rumunsko (74 %, +19 procentních bodů) a Rakousko (70 %, +18 procentních bodů).

Podle Eurobarometru chtějí občané Evropy po svých zástupcích nejvíce to, aby usilovali o mír (47 %), demokracii (33 %) a ochranu lidských práv (24 %).

Za velmi důležité celosvětové otázky Evropané považují energetiku (30 %) a zemědělství (30 %). Konkurenceschopnost a ekonomiku zmiňuje více než čtvrtina respondentů (27 %).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video