O hlasy voličů zabojují z prvních míst jihomoravských kandidátek zleva Alena Schillerová (ANO), Petr Fiala (Spolu), Radek Holomčík (Piráti + STAN), Roman Onderka (ČSSD) a Robert Šlachta (Přísaha) | foto: MAFRA

Babišova drahota, řekl Fiala. Jako Fialova sprostota, opáčila Schillerová

  • 769
Green deal, podoba pandemického zákona či rozpočet. O takových tématech se v předvolební debatě České televize přeli lídři kandidátek v Jihomoravském kraji. S výjimkou ministryně financí Aleny Schillerové uvedli, že současný návrh rozpočtu na rok 2022 by nepodpořili. Předseda ODS Petr Fiala zase mluvil o „Babišově drahotě“.

V debatě se střetly jedničky kandidátek Jihomoravského kraje do Poslanecké sněmovny sedmi stran s nejvyšším volebním potenciálem. Kromě ministryně financí Aleny Schillerové také předseda Přísahy Robert Šlachta či šéf ODS Petr Fiala.

Ten v závěru debaty kritizoval premiéra Andreje Babiše za to, že za jeho vlády se zvyšují ceny, což označil za reálný problém České republiky. „Babišova drahota. Všechno se zdražuje, včetně těch energií, nepohnuli jste se stavebním řízením, neudělali jste nic pro výstavbu bytů,“ řekl.

Na jeho slova reagovala ministryně financí v Babišově vládě Schillerová. „To má stejnou váhu jako kdybych já řekla Fialova sprostota,“ reagovala těsně před koncem debaty.

Ta přitom začala u tématu státního rozpočtu na rok 2022, jehož návrh v pondělí vláda schválila.

„Některé profese, hlavně u policistů a hasičů, nebudou mít reálnou mzdu letošního roku. Takže oni si nejen nepolepší, oni si pohorší,“ řekl na jeho adresu Roman Onderka z ČSSD. Peníze na navýšení mzdy by se podle něj našly. „Je to fascinující, když se po povodních, po tornádu se chce každý s policisty a hasiči fotit a slibuje jim hory doly,“ dodal.

„Tento rozpočet je další důkaz zadlužování České republiky, zadlužování naší budoucnosti,“ řekl naopak Fiala s tím, že daný rozpočet ve Sněmovně nepodpoří. Poukázal na to, že deficit je vyšší než v loňském roce.

Na tom, že pokud by se dostali do Poslanecké sněmovny, rozpočet by nepodpořili, se ostatně shodli i další lídři.

„Tento typ ekonomiky dělá Českou republiku křehkou,“ souhlasil jihomoravský lídr Pirátů a starostů Radek Holomčík. Nemyslí si ale, že by bylo vhodné, aby došlo začátkem příštího roku na rozpočtové provizorium. Proti podpoření rozpočtu se postavili i kandidáti SPD a KSČM.

„Zrušení superhrubé mzdy byla jedna z velmi dobrých věcí. Lidé nejlépe ví, jak s tím (s penězi, pozn. red.) mají naložit,“ reagovala ministryně financí Alena Schillerová. Právě superhrubá mzda totiž vytvořila díru v rozpočtu. „My to volební programu nemáme,“ dodala na dotaz, kdy se superhrubá mzda vrátí.

Nutnost digitalizace, pomalost, řekli o českém soudnictví

Hlavním tématem debaty byla justice a spravedlnost. „Digitalizace, vytvoření elektronického soudního spisu,“ vyjmenoval Holomčík výzvy nové vlády v tomto oboru. Ivo Pojezný z KSČM by zase chtěl právní řád zjednodušit a některé normy vyškrtnout. 

„Právní systém je zaplevelený,“ souhlasí Fiala. „Nejdůležitější je ale vrátit lidem pocit spravedlnosti a důvěru v právní stát,“ dodal a jmenoval třeba kauzu Čapí hnízdo či únik chemikálií do řeky Bečvy. Ke každému novému zákonu by podle něj měl být přidán seznam povinností, které z něj vyplývají. „Neudělal jste nikdo nic. Doufám, že příště nám s tím pomůžete,“ řekl Fiala a poukázal na to, že jeho strana se již dříve o podobnou věc pokoušela.

Podle Jana Hrnčíře z SPD je pak problémem vymahatelnost práva či to, že každý soud rozhoduje jinak. „Elektronický soudní spis by velmi uspořil,“ řekl s tím, že nyní musí advokát jet kvůli nahlédnutí do spisu mnohdy přes polovinu republiky.

Fiala vyčítal drahotu Babišovi, kterému chyběl Bartoš a odmítl „50 pohlaví“

„Já si myslím, že naše justice prošla transformačním procesem, mám v ní naprostou důvěru. Je tam řada dílčích problémů. To je třeba rychlost soudního řízení,“ řekla Schillerová. Souhlasila také s potřebou digitalizace. ANO podle ní chce třeba zpřísnit tresty za znásilnění a na těchto bodech v programu strana trvá.

Robert Šlachta míní, že je třeba navrátit české justici důvěryhodnost. „Navrhujeme speciální senáty soudu, navrhujeme vzdělávání soudců,“ jmenoval. Onderka si zase myslí, že by bylo vhodné třeba ustanovit možnost používat detektor lži jako důkaz či rozhodovat o rozvodech mimo soudy.

Odmáznout staré exekuce, řekl Šlachta

Schillerová odpovídala také na to, proč vláda neustanovila princip jeden dlužník jeden exekutor či princip teritoriality. „Zjistili jsme, že toto není úplně správná cesta,“ řekla na dotaz, proč nyní hnutí ANO nemá tento bývalý slib premiéra Andreje Babiše ani v programu. Podle ní by takový krok exekuce prodražil. Podle Holomčíka se vláda podvolila zájmu velkých exekutorů, přímo jmenoval předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka.

„Vyprosila bych si tato obvinění,“ reagovala Schillerová, podle které vláda učinila jiné kroky k řešení problematiky exekucí.

„Když nejdou vymoci, jediná možnost je je odmáznout,“ řekl Šlachta na dotaz, jak řešit staré exekuce, ve kterých již není žádný vývoj. „Je to lepší, když se dostane člověk z černé ekonomiky,“ doplnil na dotaz, nakolik spravedlivé to bude pro věřitele. Zmínil také možnost odkladu splácení. Hrnčíř a Onderka pak zmínili možnost zavedení státních exekutorů.

Politici se vrátili také ke slibu nového trestního řádu, který měla současná vládní koalice v programovém prohlášení. „Nepomohlo tomu to, že jsme tady měli rok a půl covid,“ reagovala Schillerová. „Je tam určitě dluh vlády,“ připustila s tím, že na takové věci by měla být shoda Sněmovny a nejde jen o věc na jedno volební období.

Horoval za muslimskou Evropu, řekl Babiš. Lže jako vždy, opáčil mu Bartoš

Šlachta uvedl, že policie je závislá na politicích. „Já policii věřím, jsem překvapen, že bývalý policista nevěří policii,“ reagoval Onderka. „Mně jde mráz po zádech, za nás nebylo možné, aby policejní prezident chodil za prezidentem republiky, aby ho informoval o kauzách,“ řekl Šlachta. Dokazují to podle něj kauzy, které se nyní řeší. „Ty ekonomické kauzy teď nejsou,“ doplnil.

Fiala také kritizoval vládu za nedostatečný boj proti dezinformacím týkajících se očkování proti koronaviru. „Vláda slibovala kampaň a nedělala ji,“ řekl s tím, že opozice o kampaň prakticky prosila. Kabinet s ní pak začal pozdě. „Bohužel se rozšířily (dezinformace, pozn. red.) velmi mnoho,“ připustila Schillerová. Připomněla „tečku za koronavirem“, která je podle ní vidět všude.

„Je těžké bojovat proti dezinformacím, když ji má jedna ze stran jako program,“ řekl Onderka na adresu poslance Lubomíra Volného a jeho strany. Hrnčíř z SPD uvedl, že kdyby vláda mluvila pravdu, nebudou se lidé uchylovat k „alternativním zdrojům informací“.

Vyjádřil se proti povinnému očkování proti covidu-19, které ale nikdo z jihomoravských lídrů nechce. „Ty hlasy zaznívají, zaznívají i v zahraničí,“ řekl na dotaz, proč má strana na billboardech odmítnutí právě povinné vakcinace. Konkrétně však nejmenoval.

Schillerová: Před pandemickým zákonem jsem varovala

Kritika zazněla také na adresu pandemického zákonu a rušených protiepidemických opatření. Schillerová uvedla, že jednání se při jeho psaní účastnila. „A už tehdy jsem varovala: ‚bude to do prvního soudního rozhodnutí, ten zákon je prostě bezzubý‘,“ řekla Schillerová na kritiku pandemického zákonu. Šlo podle ní o jediný kompromis, na kterém byla vláda schopná se s opozicí domluvit. „Je to nedokonalá norma, která by stejně v případě vypuknutí podobného stavu (jako na jaře, pozn. red.) nestačila,“ doplnila.

Podle Holomčíka je důvod ten, že se zákon řešil na poslední chvíli. „Zástupci jednotlivých politických subjektů byli rozčíleni, že se to řešilo na poslední chvíli. Na druhou stranu se všichni shodli, že ty parametry budou dostačující,“ řekl Onderka.

Nyní již podle něj budou opatření v souladu se zákonem. Připustil, že vláda na počátku udělala řadu chyb.

Tornádo, povodně

Právě Jihomoravský kraj zasáhlo před několika měsíci tornádo. Debata se proto stočila i k tématu ochrany životního prostředí a klimatické změny. „Přírodní živly s námi byly odjakživa. Představa, že nějaká politická reprezentace dokáže změnit přírodu, to tady těžko někdo může říct,“ řekl Hrnčíř z SPD.

„Jednoznačně říkáme ‚ochrana přírody ano, ale ne na úkor ekonomiky‘,“ řekl Šlachta. Nepřijatelný je podle něj třeba zákaz prodeje aut na spalovací motory. „Zákaz podle mě nikdy nevejde v platnost. Jsme také proti tomu zákazu, ale hlavně když se podíváte na to, jak reagují automobilky, s velkou pravděpodobností nebude co zakazovat,“ řekl Holomčík za Piráty a STAN a poukázal tak na vývoj na trhu.

Premiéru Babišovi podle Schillerové opozice podsouvá, že jiný názor na takzvaný Green deal prezentuje v Evropě a jiný v České republice. „On souhlasil za jistých podmínek,“ řekla. „Musel přistoupit na jakýsi kompromis,“ doplnila. Podle ní se snažil vyjednat maximální množství peněz do modernizačního fondu, o dílčích směrnicích se bude dále jednat.

„Neříkáte pravdu, paní ministryně. On odsouhlasil zelenou dohodu, aniž by vyjednal výjimky pro Českou republiku. My jsme potřebovali, aby Česká republika měla uznáno, že jádro je čistý zdroj,“ reagoval Fiala. „Jádro tam není jako čistý zdroj a je to chyba Andreje Babiše,“ doplnil.

26. září 2021


Výsledky pro vaši obec

Video