Preparátor Michal Fišer | foto: Adam Kvita, iDNES.cz

Preparátor zvířat dostal přísnější trest za skladování zakázaného jedu

  • 2
Krajský soud v Ústí nad Labem zpřísnil trest preparátorovi Michalu Fišerovi za skladování zakázaného jedu karbofuranu. Muž, jenž původně čelil podezření i z trávení zvířat za pomocí tohoto jedu, se chystá podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Trvá na tom, že v nádobách byl volně prodejný přípravek.

Odvolací senát Fišerovi uložil dvouletý trest odnětí svobody podmíněně odložený na zkušební dobu tří let. U obou sazeb mu tak oproti litoměřickému soudu přidal rok. 

Podle ústeckých soudců v Litoměřicích pochybili, když Fišerovi za „přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu“ uložili trest pouze podle druhého odstavce a nikoli také podle přísnějšího čtvrtého.

Podle odvolacího soudu měl doma totiž minimálně 14 gramů jedu, což je již „značný rozsah“.

Že ve čtyřech sklenicích, které u něj doma v létě roku 2015 zabavila policie, byl karbofuran, vyplynulo ze závěrů analýzy Státního veterinárního ústavu v Praze (SVÚ).

Fakta o karbofuranu

  • jeden z nejjedovatějších karbamátových pesticidů
  • několik kapek tohoto nervového jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky cokoliv živého
  • karbofuran způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a vede ke smrti udušením
  • chemikálie se používala v zemědělství k hubení rostlinných a živočišných škůdců
  • v České republice se karbofuran prodával do prosince 2008 a to pod názvem Furadan, byl ve formě postřiku a granulí
  • pak bylo jeho užívání, prodej i skladování zakázáno
  • mezi lidmi je stále značné množství zásob, za jejichž uchovávání hrozí postih

zdroj: karbofuran.cz, cs.wikipedia.org

„Z provedených důkazů zcela jasně vyplývá, že látku držel a věděl o tom,“ podotkl předseda odvolacího senátu Radek Šnajdr.

Poukázal na důkazy, kdy sám obžalovaný skladování jedu připustil. Mimo jiné na jeho výpověď z přípravného řízení. Skladování látky potvrdili také tři svědci.

Fišer vinu před soudem odmítal. Tvrdil, že v nádobách byl volně prodejný přípravek Seibokal. Připustil, že karbofuran mohl být v jedné lahvičce, kterou v minulosti dostal a kde bylo jen nepatrné množství tekutiny. „Je ale nesmysl, aby byl ve všech čtyřech nádobách,“ hájil se Fišer.

V jednací síni při své závěrečné řeči uvedl, že celý proces vyvolaly jeho dvě expartnerky, které se domluvily, že ho poškodí.

Nevzali v potaz můj znalecký posudek!

„Jsem hodně nespokojený. Vůbec nevzali v potaz můj znalecký posudek. Dovolám se k Nejvyššímu soudu,“ komentoval pravomocné rozhodnutí Fišer.

Znalkyně obhajoby už dříve před litoměřickým soudem tvrdila, že na základě dokumentů od SVÚ nelze jednoznačně prokázat, zda byl ve sklenicích karbofuran či Seibokal. Zástupci SVÚ trvali na svých závěrech.

Fišer na samém začátku procesu čelil také obžalobě z trávení zvířat právě za pomoci karbofuranu. V tomto ohledu ho však litoměřický soud zprostil obžaloby. Do této části případu odvolání nesměrovalo a verdikt je tedy už pravomocný.

Zvířata netrávil, rozhodl loni v září litoměřický soud:

3. září 2018