Uprchlický tábor byl uzavřen v roce 2006 a v lednu 2010 ho za necelých devět...

Uprchlický tábor byl uzavřen v roce 2006 a v lednu 2010 ho za necelých devět milionů koupila Lucie Zoherová. Vzala si na něj půjčku, která ji i s úroky a poplatky vyšla na 15 milionů, za něž teď areál nabízí. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Než Hrobčice rozhodly o koupi vznikajícího ghetta, má ho nový nájemce

  • 3
Jednání o budoucnosti bývalého uprchlického tábora Červený Újezd na Teplicku se zkomplikovalo. Areál, do kterého se stěhují sociálně slabí lidé, nečekaně změnil nájemce. Zastupitelstvo nedalekých Hrobčic přitom už chtělo rozhodnout, jestli vznikající ghetto koupí.

Zastupitelé Hrobčic měli o koupi areálu rozhodovat v pondělí. Pár hodin před jednáním starostka obce Jana Syslová zjistila, že provozovatel areálu Pavel Fousek tábor pronajal dalšímu nájemci. "Jednání o prodeji se tím zastavilo," poznamenala Syslová.

Červený Újezd

Areál zrušeného uprchlického tábora koupila v létě 2011 za skoro devět milionů korun Lucie Zocherová. Částka i s úroky za půjčku a s dalšími poplatky se vyšplhala na 15 milionů, za které nyní areál nabízí.

První lidé se do areálu začali stěhovat v roce 2012. Nejprve nemocní, pak sociálně slabí a v poslední době celé romské rodiny.

Hrobčice v květnu uspořádaly referendum, ve kterém se lidé pro odkoupení areálu vyslovili, kvůli slabé účasti ale výsledek neplatí.

V Bílině jednali zastupitelé o odkoupení dvakrát. Třeba o návrhu, zda tábor koupit a zbourat, aby obavy z nepřizpůsobivých nemuseli už nikdy řešit. Zastupitelé to odmítli.

Fousek upřesnil, že smlouva platí od 1. července a její součástí bude i následný odprodej tábora. "Zájemce je schopný sehnat peníze během jednoho měsíce," sdělil Fousek.

O tom, jestli tábor koupí, přitom v poslední době jednali politici nejen v Hrobčicích, ale i v Bílině. Majitelka tábora Lucie Zocherová totiž obcím nabídla, že jim areál prodá za 15 milionů korun.

Fousek však už před časem avizoval, že kromě nabídky obcím na odprodej tábora má ještě další zájemce. Minulý týden dokonce jednoho přivedl na radnici.

"Ukazovali jsme mu náš projekt a jemu se velmi líbil. Řekl, že by tam chtěl dělat něco podobného," přiblížila starostka Syslová.

Projekt obce počítal s byty

Projekt počítal s tím, že se domy v areálu opraví, vzniknou v nich byty, přibudou služby, ordinace lékaře i restaurace. Do školky a školy by ale děti musely jezdit do Bíliny, stejně jako dospělí na úřady.

Investice by podle Syslové vyšla na sto milionů korun. "Nevím, kde by na to vzal, dotace v takovém objemu se na to nedávají," uvažuje o možnostech nového nájemce Syslová.

Podle informací MF DNES si areál pronajal Roman Volf. Jeho vyjádření, co s táborem zamýšlí, se však získat nepodařilo a Fousek na něj dát kontakt odmítl.

"Teď si to nepřeje. Říkal, že se vyjádří až příští týden v pondělí," zmínil Fousek.

Nastěhoval jsem je tam schválně, řekl Fousek

Obava místních, že z tábora vznikne ghetto, do kterého by se vešlo až 600 lidí, tak přetrvává dál. "Doufáme, že tam opět neudělá ubytovnu," říká starostka Syslová.

"Pokud ho k tomu nedoženou," reagoval Fousek. "Já jsem je tam nastěhoval naschvál," dodal o problémových lidech, z nichž mají místní strach.

Fousek říká, že s areálem měl jiné plány, ale kvůli tlaku místních a politiků je nemohl uskutečnit.

"Nejprve jsem tam chtěl mít důchodce z ulice, kteří jinde žít nemohli. Lidem to vadilo. Pak vadili i nemocní a další," vypráví.

Fousek ve skutečnosti dostal pokutu 250 tisíc korun za to, že nemá licenci na provozování sociálních služeb. Kvalitou služeb v zařízení se už rok zabývá také policie, která prověřuje podezření z týrání klientů hlady.