Vývojová řada ukrajinských tanků se oddělila už před rozpadem Sovětského svazu. Vedení ukrajinské Charkovské konstrukční kanceláře Alexandra A. Morozova (ChKBM) ještě v Sovětském svazu prosadilo výrobu tanku T‐80UD s dieselovým motorem, zatímco původní „ruský“ T‐80U měl plynovou turbínu.
V následujícím kroku v ChKBM vznikl tank s novou svařovanou věží. Jeho výroba však začala až po rozpadu Sovětské svazu. Kromě nové věže dostal tank výkonnější motor a označení T‐84. Ukrajina ho dovyvinula v letech 1994 až 1995. Hlavním hnacím motorem vývoje vlastního tanku byla snaha osamostatnit se od ruské zbrojní výroby. To bylo nutné nejen kvůli domácím potřebám, ale i kvůli jednoduššímu exportu.
T-84 navazuje na sovětský tank T-80, který vychází z typu T-64. Tank T‐84 se od T‐80U/UD liší především zmiňovanou odlišnou věží, která má v půdorysu tvar šestiúhelníku a vyznačuje se podstatně vyšší balistickou odolností. I přes očividnou podobnost je T-80 (a potažmo navazující ukrajinský T-84) a sovětská ikona T-72 (a navazující ruský T-90) zcela jiné konstrukce. Tanky T-72 a T-80 navrhovaly jiné konstrukční kanceláře. T-72 je mechanicky jednodušší, snadnější pro (masovou) výrobu se snadnějším servisem v terénu.
T-84 prošel během své existence pochopitelně řadou modernizací. Posledním vývojovým krokem je typ T-84 Oplot-M (nebo „BM Oplot“). Nejnovější model stroje přijala ukrajinská armáda do výzbroje v roce 2009, ale jen na papíře - fyzicky žádný nemá. Objednávka na prvních deset kusů byla zrušená z důvodů nedostatků financí.
V současné době kromě několika stovek tanků T-64 a T-72 (většina uložených ve skladech) vlastní ukrajinská armáda 176 tanků T-80UD. Do letošního roku tanky T-80UD ležely ve skladech, ale ukrajinský průmysl je začíná renovovat a připravovat pro operační nasazení.
Tank pro tři
Základní hmotnost Oplot-M je 51 tun a tank ovládá tříčlenná posádka. Hlavní výzbroj tvoří ukrajinský kanón KBA-3 (46 nábojů) ráže 125 mm s hladkým vývrtem hlavně. Kanónu sekunduje spřažený 7,62mm kulomet KT-7,62 (1250 nábojů) a protiletadlový 12,7mm kulomet KT-12,7 (450 nábojů).
KBA-3 je ukrajinskou verzí sovětského kanónu 2A46M1. Nabíjení je automatické, nabíjecí automat (karusel) umožňuje dosáhnout rychlosti střelby 9 ran za minutu. V karuselu je 28 nábojů, dalších 18 lze doplnit ručně ze zásobníku.
Automat pojme nejrůznější protitankovou munici včetně ukrajinských střel Kombat. Protitanková střela Kombat ničí cíle až na vzdálenost 5 000 metrů. Využívá navedení po laserovém paprsku, ale lze ji jen obtížně rušit, protože paprsek nesměřuje přímo na cíl, nýbrž nad něj; raketa letí po obloukové dráze a paprsek se přesune na cíl až 0,3 sekundy před zásahem
Hlavní pohonnou jednotkou je moderní dvoutaktní vznětový motor 6TD-2E s výkonem 850 kW (1 200 koní). Maximální rychlost na silnici je 65 až 70 km/h (v terénu 45 - 50 km/h), dojezd 450 km (v terénu 350 km). Oplot-M lze vybavit výkonnějším motorem 6TD-3 o výkonu 1 100 kW (1 500 koní).
Systém řízení palby se skládá z pozorovacího přístroje velitele, termovizního zaměřovače (dosah 8 km) a také kompletu pro zaměřování a dálkové ovládaní protileteckého kulometu. Systém řízení palby je však obecně považován za největší slabinu tanku. Jednou z nevýhod je například vysoko umístěný pozorovací přístroj velitele, který je náchylný k poškození nebo zničení.
Největší výhodou (tedy v rámci ukrajinské armády) je termovizní pozorovací přístroj. Právě absence termovizních přístrojů na tancích T-64BV vedla při nedávných bojích ke značným ztrátám několika stovek ukrajinských tanků. Velké ztráty Ukrajincům způsobovaly ruské T-72B3, které jsou termovizí vybaveny. Ukrajinské posádky tanků tak údajně v některých případech odmítaly bojovat v noci, kde neměly proti T-72B3 prakticky žádné šance. Termovizní zaměřovač posouvá možnosti tanku Oplot-M mnohem dále. Během nočních testů dokázal Oplot-M za jízdy zasáhnout cvičný terč na vzdálenost 1600 až 1800 metrů.
Nejsilnější stránkou T-84 Oplot-M je silné pancéřování. Základní balistickou ochranu dramaticky posiluje reaktivní pancíř Nůž. V blízké budoucnosti lze tank osadit těžším dvojvrstvým pancířem Duplet.
Na vývoz
Že myšlenka přijít s tankem pro export nebyla zcela špatná, dokazuje i to, že se podařilo najít zahraniční zájemce. Thajsko v roce 2011 podepsalo smlouvu na dodávku 49 tanků Oplot-M a dvou odtahových vozidel BREM-84. Cena kontraktu dosáhla 240 milionů dolarů. Ale vše jde snadno a podle plánu opět jen na papíře.
V roce 2014 Ukrajina poslala do Thajska prvních pět tanků a na začátku tohoto roku dalších pět tanků. Rychlost výroby a dodávek je tak tristní a není jisté, kdy Thajsko dostane další tanky. Přitom Thajsko je potenciálně velmi důležitý kupec: uvažuje o nákupu až 200 tanků T-84 Oplot-M.
Pro výrobce tanku, firmu Malyšev se sídlem v Charkově, je sice dodávka pro Thajsko absolutní prioritou, ale k běžným problémům ukrajinských firem se v poslední době přidaly další, které objektivně firma nemohla ovlivnit: výrobní plány narušila válka na východě Ukrajiny. Některé výrobní podniky se nacházejí v oblasti bojů (Doněck, Lugansk a Mariupol) a ke všemu je nutné nahradit některé dosud používané komponenty původně ruského původu.
Ještě výrazněji váznou dodávky pro ukrajinskou armádu, která ještě nedávno plánovala mezi roky 2015 až 2016 získat 50 tanků T-84 Oplot-M. To se ale téměř určitě nestane. Vedení ukrajinského státního konsorcia Ukroboronprom, pod kterou patří firma Malyšev, ještě před dvěma lety mluvilo o rychlosti výroby až 40 tanků Oplot-M ročně, s cílem zvednout výrobu na 100 až 120 tanků ročně. Nyní ale připouští očividně realističtější výrobní tempo - 20 tanků ročně. A to je plán - realita bývá obvykle v dnešních ukrajinských podmínkách skromnější.
Přitom Oplot-M je žádaný produkt. V Pákistánu Oplot-M údajně při porovnávacích testech porazil čínský exportní tank MBT-3000. Hlavním plusem Oplotu-M byla mobilita díky moderní pohonné jednotce, vysoká úroveň balistické ochrany a také schopnost účinně vést palbu.
Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní verzi najdete zde, stejně jako další články ze světa armády a vojenské techniky.