Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Strakonický hrad býval hradem křižáckým. Patřil rytířskému řádu johanitů

Strakonický hrad je naším nejstarším kamenným hradem založeným nekrálovskou šlechtou. Zajímavý je i tím, že se stal komendou, tedy opevněným klášterem. Řád johanitů potom vlastnil hrad dlouhá staletí.
Část 1/7
Strakonický hrad

Strakonický hrad založil jako své šlechtické sídlo mocný rod Bavorů někdy mezi léty 1220 a 1235, přesněji to nikdo na tomto světě již neví. Prvotní opevněné sídlo bylo o poznání menší než hradní areál, který se tam rozprostírá dnes. Hrad snad byl původně stavěn jako vodní, k vybudování pasivních obranných prvků z tohoto živlu svádělo právě jeho umístění na na soutoku řek Otavy a Volyňky.

Bavor I. ze Strakonic (první z Bavorů s tímto zeměpisným přídomkem) byl silně nakloněn rytířskému řádu johanitů, a tak v roce 1243 daroval řádu nejen hradní kostel a jednu obytnou budovu – v podstatě východní půlku tehdejšího hradu, ale i část svého panství v kraji.

Po dobu více než jednoho a půl století měl tedy hrad dva vlastníky, západní část patřila Bavorům a východní johanitům. Z hlediska dispozičního šlo alespoň zpočátku spíše o dva hrady těsně sousedící. V roce 1402 prodal tehdejší majitel světské části hradu, Břeněk ze Strakonic (poslední z rodu Bavorů), svoji půlku jakémusi Vykéři z Jenišovic, jakoby tušil, že rod zanedlouho vymře. Poslední doložená písemná zpráva o Bavorech ze Strakonic pak pochází z roku 1405, tím se historie tohoto významného českého šlechtického rodu uzavřela. Nový majitel se zachoval spíše jako překupník a nabyté objekty vzápětí prodal johanitům. Ti se tak konečně stali jedinými majiteli strakonického hradu.

Johanité

Řád johanitů, založený v 11. století v křesťanském Jeruzalémském království, byl vedle Templářského řádu a Řádu německých rytířů jedním z trojice nejmocnějších spolků tohoto druhu ve středověkém světě. Johanité byli známi například také jako svatojánští rytíři nebo špitálníci sv. Jana. Po přesídlení správního centra organizace na ostrov Malta se začal používat název dnes nejznámější – maltézští rytíři. Řád stále působí, i když trochu jinak než kdysi, například bojovou složku tam už nenajdeme. V rejstříku je veden pod jménem „Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě“.

Na počátku bylo posláním řádu pečovat o nemocné a chudobné. Záhy se postupně přidružovala úloha vojenská, kdy členové z řad šlechty byli ozbrojenými rytíři. Ve středověku nakonec tato činnost převážila a rytíři šířili slovo boží s mečem v ruce a s ohněm v srdci. Zde vidíme šikovné propojení vojenské a špitální činnosti spolku, kdy se špitální a charitativní mnišská část johanitů mohla po boji postarat o raněné kolegy.

Jak jsme si již uvedli, řád byl založen ve Svaté zemi. Postupně pak byly budovány jednotlivé jeho komendy na evropském kontinentě. Část operující na Blízkém východě se po vítězství muslimů stáhla na Krétu, pak na Rhodos a nakonec na Maltu. Ve Středomoří postavili mohutné vojenské loďstvo a dále se snažili zastavit arabské výboje.

Znakem řádu je bílý kříž nošený na červeném podkladu či štítu, původně na černém nebo šedém. Od 16. století se používal kříž osmihrotý, zvaný maltézský.

Strakonický hrad, druhé nádvoří, věž Rumpál | foto: z knihy Hrady, zámky a tvrze království Českého od Augustina Sedláčka, rok vydání 1897

Strakonický hrad se stal významným protihusitským střediskem. V roce 1420 byl krátce a neúspěšně obléhán Janem Žižkou z Trocnova.

Než k pokusu o dobytí jednookým válečníkem došlo, potkala zdejšího komtura (velkopřevora) Jindřicha z Hradce velice nepříjemná věc. A i v tom byl namočen již zmíněný Žižka. Stalo se to, když strakoničtí johanité spolu s katolickými rytíři zaútočili 25. března roku 1420 u Sudoměře na nevelký oddíl husitů putujících k Táboru, k rodícímu se husitskému hradišti (z něhož se později stalo slušné město).

Popisovat, jak utkání u Sudoměře nakonec dopadlo, a že železo má větší specifickou hmotnost než bahno na dně vypuštěného rybníka, by bylo nošením dříví do lesa. My se pouze zastavíme u jednoho na první pohled nezajímavého detailu – palce u nohy komtura Jindřicha z Hradce. Tento palec byl zákeřně zasažen husitským šípem, když v zápalu boje vykoukl z brnění. Řeknete si: „Jeden palec... čert ho vem!“ Tak jednoduché to však nebylo.

Snad sekundární infekce, ať už od umolousaného hrotu šípu či jiného neřádu, měla za následek silné zanícení rány. Žádnými prostředky se to nepodařilo eliminovat a nešťastný komtur za necelý rok na základě toho umřel. Ale možná to je jenom pověst, možná to dostal úplně jinam, možná to zranění bylo mnohem těžší a uvedený konec pak byl jenom logickým završením celé události.

technet megovka nabírátko tipy na techniku touch

Když husitství opadlo, problémy pro johanity v naší zemi tím zcela neskončily. Johanité si totiž příliš nerozuměli ani s Jiřím z Poděbrad, který o sobě už dával vědět a nakonec to v roce 1458 dotáhl na krále. Už počátkem roku 1449 na strakonickém hradě dokonce vznikla Jednota strakonická, která sdružovala české katolíky brojící proti tomuto původem polabskému Jiřímu.

Na hrad navíc přesídlil pražský johanitský konvent, protože v kališnické Praze byla pro některá společenství v těch letech příliš horká půda.

Další zlá doba přišla v 17. století s třicetiletou válkou (probíhala v letech 1618 až 1648), kdy strakonický hrad i jeho uživatele minimálně dvakrát opustilo štěstí. Nejprve byl hrad dobyt, zapálen a většina přítomných johanitů pobita Dány. Později zopakovali dílo zkázy Švédové.

Strakonický hrad | foto: z knihy Hrady, zámky a tvrze království Českého od Augustina Sedláčka, rok vydání 1897

Po třicetileté válce se johanité rozhodli přesunout velkopřevorství zpět do Prahy, k čemuž došlo roku 1694. Strakonickou komendu využívali i nadále, ale víceméně jenom jako letní rezidenci. V jejich vlastnictví setrval hrad až do roku 1925, kdy ho museli kvůli nedostatku financí na potřebné opravy prodat i se souvisejícím panstvím politicko-průmyslové honoraci. I nadále však řád mohl využívat minimálně církevní objekty. Dělo se tak až do roku 1951, kdy zlovolní komunisté uvěznili posledního zdejšího johanitského převora a gymnaziálního profesora Antonína Voráčka.

Zde je třeba uvést poznámku, že článek je částečně beletristický, a tak ne všechny uvedené informace musí být historickými fakty. Mimo jiné je to dáno i tím, že ne vše je zaneseno v historických spisech a také různé zdroje podávají dané informace různě.

Dále se vydáme na krátkou fotografickou procházku exteriéry dnešního strakonického hradního areálu.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 21 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 12 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...