V čem chodila tajná policie. Nahlédněte do manuálu převleků Stasi

aktualizováno 
Turista, beatnik nebo třeba instalatér. Podívejte, jak se příslušníci východoněmecké tajné služby Stasi "nadřeli", aby vypadali (alespoň trochu) jako obyčejní lidé.

Na pohled "ateliérové" snímky pocházejí ze série pořízené někdy na přelomu 70. a 80. let během semináře na téma převleků v prostorách německé tajné policie. | foto: Simon Menner a BStU 2013

Německý fotograf Simon Menner chtěl vidět svět očima Velkého Bratra. Chtěl vidět, co mají před očima lidé, kteří sledují "životy těch druhých", abychom parafrázovali název známého německého filmu.

Fotogalerie

Menner se tedy vydal do archivů bývalé východoněmecké tajné služby Stasi, a vybral z jeho fotografií snímky pořízené objektivy tajných policistů. Na fotografiích, které si můžete prohlédnout na jeho webových stránkách, nejsou ovšem pouze pronásledovaní.

V archivu objevil i snímky samotných příslušníků tajné policie. Pozornost fotografa zaujaly především fotografie těch členů Stasi, kteří se převlékali do "civilu". Když se  na ně podíváte, je vám asi jasné proč. "Členové Stasi se museli hodně snažit, aby vypadali jako obyčejní lidé," komentuje tato snímky Menner.

A i když k tomu jistě přispívá i časový odstup, na první pohled se zdá, že na jeho poznámce něco opravdu je. Stačí se podívat do naší fotogalerie, ve které najdete snímky ze seminářů Stasi na téma převleků. Odehrály se na přelomu 70. a 80 let v berlínských prostorách německé policie a materiály z nich měly sloužit jako inspirace.

Ale i když jsou fotografie na pohled absurdní a vtipné, vše je míněno vážně a tyto postupy se běžně používaly při práci, jejímž hlavním cílem bylo udržet status quo za každou cenu. Podobné techniky samozřejmě nebyly a nejsou jen zvláštností Stasi. Používají je všechny výzvědné služby a více méně se podobají. Menner se například chtěl dostat i do archivů západoněmeckých tajných služeb, ale ty stále pracují, a tak se mu to nepodařilo.

To už to bylo!

Někteří čtenáři asi mají v tuto chvíli pocit, že část snímků už viděli. Není to omyl, o fotografiích, které v archivu vyhrabal Simon Menner, se na iDnes už skutečně psalo v tomto článku kolegů ze zpravodajství. My je na Technetu chceme nyní připomenout v trochu jiné souvislosti.

Kde jsou agenti?

Když jsme požádali o pomoc při přípravě článku historika Petra Blažka, upozornil autora na jednu prý velmi běžnou chybu. Používali jsme v redakci slovo "agenti" pro příslušníky tajné policie. Ve skutečnosti se v češtině (resp. v žargonu odborníků) používá pro spolupracovníky tajnou policí zrekrutované, ne pro její pracovníky samotné. Samozřejmě, jazykový úzus nezmění ani tajná policie, takže konec agentů ve filmu, literatuře či běžné mluvě jen tak nehrozí.

Pro nás je totiž zajímavé, že Stasi a československá Státní bezpečnost si byly svými metodami velmi blízké. Obě byly vybudovány po sovětském vzoru, a tak používaly velmi podobné postupy, připomíná historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů. V bývalé ČSSR se tedy pracovníci tajné policie učili do značné míry podobně jako v NDR.

U české StB tyto úkoly spadaly pod nechvalně proslulou IV. správu. Hlavní náplní její práce bylo sledování cizích státních příslušníků, především zahraničních diplomatů a zaměstnanců ambasád. Prováděla například i sledování disidentů.

Ze záběrů vzniklých během sledování vzešla publikace Praha objektivem tajné policie, která ovšem na rozdíl od Mennerem objevených fotografií zachycuje pouze "objekty" sledování, nikoliv samotné pracovníky policie (ukázky z materiálů pořízených najdete ve starším článku zde). 

Ovšem i IV. správa měla k dispozici podobné materiály, jaké na Stasi vytáhl Simon Menner. Vydávala dokonce vlastní časopis, ve kterém se probíraly i techniky sledování či právě převleky. A právě na špehování a špiclování po česku se dostane až někdy v budoucnosti, v článku, který teprve připravujeme. V tuto chvíli pro vás máme německý závdavek, který si v celé jeho podivnosti můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Další z rubriky

Zbrojovka Rheinmetall testovala v Jihoafrické republice robotický raketomet

Mission Master – Protection

Kanadská divize společnosti Rheinmetall zveřejnila video z testů robotického vozidla Mission Master vyzbrojeného...

Nepochopil, co po něm chlípný esesák chtěl. Přežil pochod smrti

Tetovaná předloktí rodiny Taussigů.

Když bylo jeho synovi 11, uvědomil si, že ve stejném věku on musel do koncentráku. Proto se rozhodl své vzpomínky vydat...

Tvrdý výcvik a technika československé armády na fotografiích

Československá armáda 1918 - 1939. Naše meziválečná armáda byla závislá na...

Připomeňme si meziválečnou československou armádu, nositelku legionářských tradic, na dobových fotografiích, z nichž...

Najdete na iDNES.cz