Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

Prototyp lodi, kterou letěl Gagarin, shořel v atmosféře až po letech

  12:32aktualizováno  12:32
První loď, která měla vynést do vesmíru člověka, se dostala do kosmu prázdná, respektive její prototyp. Ten měl označení Vostok 1 či technický název 11F61, případně typové označení 1KP. Z kosmodromu Bajkonur byl vypuštěn ráno 15. května 1960.

Kresba lodi Vostok | foto: Archiv autora: Pavel Toufar

U prvního prototypu kosmické lodi určené pro let s člověkem se nepočítalo s tím, že by měl bezpečně přistál na Zemi. Přesto se na něm měl vyzkoušet i sestup. Ten byl naplánován na 18. května, ale nepovedlo se to tak, jak inženýři předpokládali. 

Schéma lodi Vostok

Schéma lodi Vostok

Při sestupu se nepodařilo loď Vostok (česky východ) 1 správně orientovat, protože nefungoval systém na hlídání horizontu Země. Loď se otočila vzhůru nohama. Tak se stalo, že návratový modul  místo brzdění zrychlil a poskočil na vyšší dráhu. 

V důsledku této akce loď, ve které byla vedle přístrojů také figurína kosmonauta, zůstala ve vesmíru přes dva roky. Její část dopadla v září 1962 do ulic městečka Manitowoc v americkém Wisconsinu, zbytek pak vstoupil do atmosféry až v říjnu 1965, kde zanikl. Tedy čtyři roky poté, kdy s nástupcem tohoto modulu odletěl do vesmíru a přistál první člověk. 

První prototyp lodi Vostok se lišil od těch, které létaly později se zvířecí nebo lidskou posádkou. Hlavní rozdíl byl především v chybějícím tepelném štítu, který je ochranou posádky i lodi při průletu atmosférou. Samotná loď se skládala z 2,5tunového přetlakového návratového modulu o průměru 2,3 metru a přistávacího modulu délkou 2,3 metru. Celková hmotnost lodi byla 4 540 kg.

Kosmická loď Vostok 1

Kosmická loď Vostok 1

Vojenská jako lidská

Sovětský kosmický program provázelo od začátku přísné utajování, o řadě důležitých kroků, které vedly k letu Jurije Gagarina, se svět dozvěděl až po mnoha letech. Platí to také pro první zkušební let kosmické lodě, v níž se Gagarin dubnu 1961 jako první člověk podíval na oběžnou dráhu. 

Sovětští konstruktéři přitom kosmickou loď určenou pro lety s člověkem na palubě (o pilotáži se u vostoků nedalo moc mluvit, řídila je automatika a kosmonauti mohli zasáhnout jen v případě nouze) sestrojili tak trochu mimochodem. 

Jejím základem se totiž stala vyvíjená špionážní družice Zenit 2, původně označovaný jako Vostok-2 (2K), která měla podle plánů moskevského vedení fotit nepřátelská území a poté dopravit snímky zpátky na Zemi. A když už se mají dostat z vesmíru fotky, určitě to půjde i s člověkem, řekli si technici.

Nákres lodi Vostok 3KA z ruské dobové dokumentace – vlevo je kulová návratová...

Nákres lodi Vostok 3KA z ruské dobové dokumentace – vlevo je kulová návratová kabina s katapultovacím křeslem a kosmonautem, vpravo je přístrojový úsek s brzdicím motorem.

Zbývala jen „maličkost“ - ověřit si, jestli může živý organismus ve vesmíru přežít, a vytvořit pro kosmickou loď systém podpory života. V tom týmu pod vedením Sergeje Koroljova pomohly experimenty se psy, do historie se už v listopadu 1957 zapsala dvouletá fenka voříška Lajka. V jejím případě se ale ještě nepočítalo s návratem, a tak uhynula ve vesmíru. Nebyla přitom první ani poslední obětí z řad zvířat, které padly za oběť kosmickému výzkumu.

V letech po startu prvního Sputniku v říjnu 1957 byl přitom civilní raketový program v Sovětském svazu trochu ve stínu toho vojenského, přednost zkrátka měly balistické rakety. Do konce roku 1958 se podařily jen tři úspěšné starty (včetně premiéry a nešťastné Lajky), v roce 1959 odstartovalo se střídavými úspěchy několik družic programu Luna, určeného k průzkumu Měsíce, a na který navázaly v dubnu 1960 dvě katastrofy nosných raket při vypouštění dalších měsíčních sond.

Jak již bylo zmíněno, ani let prvního Vostoku o měsíc později, se neobešel bez problémů, byť většina letů proběhla podle plánu.

Interiér lodi Vostok

Interiér lodi Vostok

Předtím, než se do vesmíru vydal první člověk, vypustil Sovětský svaz z kosmodromu v Bajkonoru ještě dalších šest pokusných lodí, dva starty se ovšem nevyvedly. Mezi těmi úspěšnými byla v srpnu 1960 loď s „malou zoologickou zahradou“ na palubě. Vedle psíků Strelky a Belky se do vesmíru podíval také králík, čtyřicítka myší, dva potkani, mouchy a řada rostlin. Většina pasažérů se následující den vrátila v pořádku na Zemi, asi dvacet myší ale zemřelo.

Vostok 3KA-2A vypuštěný v 25. března 1961

Vostok 3KA-2A vypuštěný v 25. března 1961

Poslední Vostok bez člověka na palubě se do vesmíru vydal 25. března 1961, dva a půl týdne před Gagarinovým letem. Pak už přišel historický 12. duben 1961, kdy odstartovala kosmická loď s Jurijem Gagarinem. 

„Nastal hluk jako v letadle. Pak se raketa hladce a zlehka zvedla,“ popsal svůj dojem ze startu první člověk ve vesmíru. Během 108 minut trvajícího letu loď Vostok 1 obkroužila jedenkrát celou zeměkouli a poté zamířila zpátky na Zemi.

8. dubna 2011

Instalace návratové kabiny na přístrojový a motorový úsek lodi Vostok. Názorně...

Instalace návratové kabiny na přístrojový a motorový úsek lodi Vostok. Názorně je vidět, které části se rozdělovaly.

Vostoky přitom přistávaly příliš rychle, takže se z nich kosmonauti museli ve výšce sedmi kilometrů katapultovat a poté se snášeli k zemi na vlastním padáku. 

Po Gagarinovi zažilo tento způsob návratu dalších šest kosmonautů, posledním z nich se v červnu 1963 stala Valentina Těreškovová, první žena ve vesmíru. Poté následovaly dva pilotované lety vícemístné lodi Voschod v říjnu 1964 a březnu 1965 a v roce 1967 první Sojuz, jehož modernizovanou verzi používají v Rusku dodnes. 

Jeden návratový modul se dostal do soukromých rukou a posléze se několikrát objevil v aukci. Byl to již zmíněný model 3KA-2A vyslaný do kosmu 25. března 1961. 

3KA-2A v aukční síni Shoteby´s

3KA-2A v aukční síni Shoteby´s

Autoři: ,

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Jihočeské testy mohou být plné falešných poplachů. Procenta nic neříkají

Čísla jsou jiná, ale výsledek může být stejný. Údajně pětiprocentní promoření obyvatelstva jižních Čech se neliší od...

Apokalyptické vlaky Moloděc nosily mezikontinentální balistické střely

Člověk rozumný vytvořil tolik jaderných zbraňových systémů, že nad tím kolikrát zůstává rozum stát. Stačí se podívat na...

Bez ruských místenek. Jak se Američané vrátí vlastními silami do kosmu

Už devět let létají astronauté NASA do vesmíru na ruských lodích. To se má tento měsíc změnit. První let po této...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Microsoft rozsekal Office na kousky a dal je na web jako „tekuté komponenty“

Microsoft ukázal nový koncept, jak budou fungovat jednotlivé části Office na webu s novou filozofií. Využívá k tomu...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

  • Další z rubriky

Prototyp lodi, kterou letěl Gagarin, shořel v atmosféře až po letech

První loď, která měla vynést do vesmíru člověka, se dostala do kosmu prázdná, respektive její prototyp. Ten měl...

Tak blízko jsme černou díru ještě neměli. Na objevu se podílel i Čech

Zhruba jeden tisíc světelných let od nás leží v soustavě označené jako HR 6819 nově objevená černá díra. Je to zatím...

OBRAZEM: Podívejte se, jak vypadal superúplněk u nás i ve světě

V noci na středu jsme měli možnost sledovat Měsíc v úplňku, když se při tomto úkazu přiblížil na nejmenší vzdálenost za...

Chystá se nejjasnější úplněk roku. Měsíc se bude zdát větší o 13 procent

Trochu vzruchu pro lidi zavřené kvůli koronaviru v domácnostech by mohl přinést jeden vesmírný úkaz. Dnes v noci bude...

Najdete na iDNES.cz