Amatérská sonda Normandy SR2 byla vypuštěna přesně v 9:45 z geografického středu České republiky, místem přistání se jí ve 12:35 stal dvaaosmdesát kilometrů vzdálený les mezi městem Štěpánov nad Svratkou a obcí Hodonín.
Na své cestě do stratosféry a zpět na zem, která trvala celkem dvě hodiny a 50 minut, pořídila Normandy SR2 pomocí dvou kamer 2 925 fotografií a 16 gigabajtů videozáběrů. "Všechno vyšlo skvěle. Máme fotky i videa," uvedl předseda sdružení Tomáš Černohous.
Průlet mraky i zakřivení Země
Kamery uvnitř polystyrenové krabice snímaly okolí od samotného vypuštění. Na videu jsou tak vidět nadšené obličeje desítek diváků, její postupné vzdalování od země i průlet mraky.
Sonda Normandy SR2 |
"Nad sondou prolétá dopravní letadlo. Ta se pohybují většinou ve výšce kolem deseti kilometrů nad zemí. Je vidět jeho kondenzační čára a slyšet hluk jeho motorů," popsal další z unikátních záběrů Černohous.
Cesta do stratosféry trvala sondě Normandy dvě hodiny a pět minut. Díky pořízenému videu se lidé mohou podívat na Zemi z výšky 32,5 kilometru.
"Je krásně patrný modrý obal Země, tmavý vesmír v okolí a Slunce. Stejně tak je patrné zaoblení Země, na videích nicméně zesílené efektem rybího oka kamer," sdělil předseda sdružení No:mad.
Zpět na zem na padáku, ze stromu už ji ale museli sundávat
Kromě efektního pohledu na Zemi zachytily kamery i další působivé záběry. Na videu je jasně patrný moment, kdy balon plněný heliem praská a celá sonda se začne zběsile otáčet. Její volný pád zastaví až padák, na kterém se zvolna snese k zemi.
"Sonda se přibližuje k lesům mezi Štěpánovem nad Svratkou a obcí Hodonín, zhruba osmdesát dva kilometrů vzdušnou čarou od Číhoště. Přesně ve 12:35 přistála v koruně osmnáctimetrového stromu ," popsal video s cestou Normandy na zem Černohous.
I když si členové předpokládané místo přistání předem spočítali, sonda nakonec přece jen dopadla trochu dál. "Důvodem byla malá váha a skutečnost, že jsme balon nenapustili veškerým heliem, ale pouze bezprostředně nutným. Proto sonda stoupala pomaleji, vystoupala výš, a proto také dopadla dále," vysvětlil.
Přesnou polohu pak bylo možné stanovit díky GPS lokátorům, jimiž konstruktéři sondu vybavili. Adrenalinové bylo i samotné sundávání Normandy ze stromu, kde po návratu uvázla. Trvalo hodinu a půl a mladí nadšenci uvažovali i o tom, že budou muset strom pokácet.
Vyslat sondu na okraj vesmíru může každý
Pro sdružení No:mad to je již druhý pokus podívat se do stratosféry alespoň pomocí vlastních kamer. První pokus loni v září sice dopadl dobře, sonda odletěla a dostala se zpátky na zem, data z kamer se ale kvůli přehřátí nepodařilo stáhnout.
Sdružení chce svým pokusem ukázat lidem, že lety do vesmíru nejsou vyhrazené jen profesionálním kosmickým agenturám a že vyslat sondu s běžně dostupným vybavením může na okraj vesmíru každý.
"Cena techniky klesá, je běžně dostupná, je třeba mít jen chuť a čas. Snažíme se překračovat hranice všednosti a ukázat lidem, že věc, kterou před třiceti lety dělali snad jen vědci v NASA, se dá teď udělat vcelku běžně," dodal Tomáš Černohous.
No:mad nyní plánuje připravit krátký dokumentární snímek zaznamenávající celý proces vyslání sondy Normandy SR2 do stratosféry. Objeví se na internetových stránkách sdružení i na fanouškovských stránkách na sociální síti Facebook.