"Ve třicetikilometrové výšce už je dobře vidět zaoblení země i černý okraj vesmíru," uvedl předseda sdružení Tomáš Černohous.
Vypuštění sondy s letovým označením OK-X001A přihlížely desítky fanoušků. Obec Číhošť byla vybrána jako místo startu proto, že se nachází v geometrickém středu České republiky.
Let sondy byl úspěšný. Po třech hodinách ve výšce třicet kilometrů nad zemí balon naplněný heliem dle plánu praskl. Sonda byla krátký čas ve stavu beztíže a na padáku se poté snesla k zemi. No:mad ji objevil za Štěpánovem nad Svratkou na pomezí Vysočiny a Jižní Moravy.
"Všechno vyšlo skvěle. Máme fotky i videa," nadšeně z místa dopadu hlásil Tomáš Černohous. "Je krásně vidět start i třeba průlet mraky," dodal. Adrenalinové bylo sundávání sondy ze stromu, kde po návratu na Zem uvízla. Trvalo hodinu a půl.
Pro sdružení No:mad to je již druhý pokus podívat se do vesmíru alespoň pomocí vlastních kamer. První pokus loni v září sice dopadl dobře, sonda odletěla, dotkla se vesmíru a dostala se zpátky na zem, data z kamer se ale kvůli přehřátí nepodařilo stáhnout.
Sondu tvoří černá polystyrenová krychle vyplněná kamerami, třemi přístroji na měření GPS souřadnic a DVD s počítačovou hrou, kterou poskytl sponzor. "Chtěli jsme ji udělat trochu víc futuristicky. Vždy jsem si jí představoval jako předmět jednoduchého tvaru a jednotné lesklé barvy," říkal autor designu sondy František Bílek.
Na amatérskou sondu museli být upozorněni i piloti
StratosféraSonda vyletí 30 km vysoko, tedy do stratosféry. Tak se nazývá část atmosféry ve výškách 11 až 50 km nad hladinou moře. Až do 30 km je v ní stálá hodnota od -45 do -75 °C (podle zeměpisné šířky). V horní vrstvě stratosféry teplota s výškou stoupá až na +20 stupňů. Zdroj: Wikipedie |
Sdružení stálo vypravení sondy zhruba 25 tisíc korun. Náklady hradil právě zmíněný sponzor, výrobce počítačových her. Kromě toho si sdružení muselo vyjednat povolení od Úřadu pro civilní letectví.
"Není to složité, stačilo vyplnit jeden formulář a splnit podmínky," pravil Černohous. Sonda musela být lehká a pro případ srážky s letadlem snadno roztříštitelná, proto je vyrobená z polystyrenu. Řízení letového provozu muselo piloty upozornit na takový předmět ve vzduchu. Zároveň sonda nesměla opustit vzdušný prostor České republiky, proto startovala z geografického středu republiky.
Sdružení No:mad chce svým pokusem ukázat lidem, že lety do vesmíru nejsou vyhrazené jen profesionálním kosmickým agenturám a že vyslat sondu s běžně dostupným vybavením může na okraj vesmíru každý. "Cena techniky klesá, je běžně dostupná, je třeba mít jen chuť a čas. Snažíme se překračovat hranice všednosti a ukázat lidem, že věc, kterou před třiceti lety dělali snad jen vědci v NASA, se dá teď udělat vcelku běžně," dodal Tomáš Černohous.