Ruská sonda mluví se Zemí. Ale vlak k Marsu jí o pár dní ujel

  10:40aktualizováno  24. listopadu 11:01
Sonda Fobos-Grunt reagovala poprvé po dvou týdnech na oběžné dráze na povely ze Země. Po prvním kontaktu v úterý večer došlo k dalšímu průlomu ve středu 23. listopadu večer. Podařilo se získat údaje o stavu sondy. Startovní okno pro let k Marsu a návrat od něj se ovšem uzavřelo 21. listopadu. Další osud mise je tedy nejistý.

Fobos-Grunt během předstartovních příprav | foto: ČTK

Aktualizace 24.11. Týmu ze stanice evropské kosmické agentury ESA v australském Perthu se podařilo navázat pravidelné spojení s ruskou sondou Fobos-Grunt, která předchozí dva týdny neodpovídala. Během prvních relace kolem včerejší deváté hodiny večerní našeho času se podařilo navázat pravidelné spojení se sondou.

Během druhého průletu se podařilo získat minimálně alespoň část telemetrických údajů, které by měly poskytnout představu o příčinách problémů stroje. Potvrdila to agentura ESA v tiskovém prohlášení dostupném zde i zdroje z ruského kosmického výzkumu pro ruské tiskové kanceláře. Analýza údajů ze sondy nyní provádí v konstrukční kanceláři Lavočkin, kde byl Fobos-Grunt vyroben.

Jisté už je, že Fobos-Grunt se nevydá k Marsu podle svého plánu. Okno pro původní misi se zavřelo 21. listopadu. Pokud by se držela původně navržené dráhy, nyní by sonda sice měla dost paliva pro let k Marsu, ale už ne pro návrat vzorků z měsíce Phobos k Zemi. To by znamenalo sice neúspěch hlavní mise, ovšem šanci na úspěch čínského experimentu Yinghuo-1, který je také na palubě a který není navržen jako návratový.

Stále se ovšem spekuluje o jiných možnostech, například cestě k našemu Měsíci, rozhodnout o nic ovšem budou muset ruští odborníci, až budou mít údaje o stavu sondy, množství paliva i stavu zbytku sondy.

Zařízení v Perthu se o spojení se sondou pokoušelo od 9. listopadu. Jeho anténa byla speciálně upravena právě pro účely komunikace s Fobos-Grunt. Jedním krokem bylo například snížení výkonu antény, protože sonda je vzhledem ke vzdálenosti svého cíle od Země primárně připravena na příjem velmi slabého signálu. Další výhodou australského střediska je i to, že sonda nad ní přelétá v době, kdy je osvětlena Sluncem a její panely jí dodávají dostatek energie.

Zlověstný rádiový klid konečně porušila ruská sonda Fobos-Grunt, která se před dvěma týdny zatoulala na oběžné dráze. V úterý večer okolo deváté hodiny našeho času zareagovala na signál z pozemní stanice v australském Perthu, kterou provozuje Evropská kosmická agentura (ESA).

Fotogalerie

Rozhovor to nebyl nijak dlouhý. Fobos-Grunt v odpověď na signál ze Země pouze "pípnul". Během několika minut, po které byla sonda v dosahu stanice, se ovšem nepodařilo stáhnout například údaje o stavu přístrojů sondy ani další informace.

Je to ovšem vůbec první odpověď družice na povely vedení letu, která proto rozdmýchala slabou naději, že by se stroj mohl probudit k životu. Je to vidět i z přístupu ruské agentury Roskosmos, která na úspěch zareagovala alespoň krátkým tiskovým prohlášením (rusky zde). Se špatnými zprávami v předchozích dnech šetřila jako šafránem a většina informací se k novinářům a veřejnosti dostávala přímo z úst ruských odborníků a nikoliv oficiálními kanály.

Příliš velké naděje si zřejmě dělat nelze. Sonda odpověděla pouze na jeden ze čtyř pokusů o komunikaci, a není jasné proč. Zajímavou okolností je, že ke spojení došlo ve chvíli, kdy byl Fobos-Grunt osvětlen Sluncem. To by mohlo naznačovat, že sonda má problém s bateriemi.

Pokud se nepodaří obnovit provoz sondy, podle posledních odhadů Roskosmosu se zřítí k zemi nejspíše během prvních dvou měsíců příštího roku. Pokud se podaří komunikaci a provoz sondy obnovit, mohla by být ještě zachráněna, i když by letošní startovní okno k Marsu nestihla.

Podle některých hlasů by mohla být zaparkována na stabilní vysoké oběžné dráze a k rudé planetě se vydat při další příležitosti za dva roky. Objevily se i spekulace, že by mohla být vyslána na průzkumný let k některému z asteroidů v blízkosti Země.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Další z rubriky

Poprvé na odvrácené straně. Číňané přistáli na „temné“ části Měsíce

Snímek, který poslala čínská sonda Čchang-e 4 z odvrácené strany Měsíce (3....

Vůbec první kontrolované přistání na odvrácené straně Měsíce v historii se podařilo Čínské vesmírné agentuře. Podle...

První fotografie nejvzdálenější planetky, již jsme kdy nasnímali zblízka

První snímky Ultima Thule pořízené ze vzdálenosti 137 000 kilometrů 1. ledna...

Sonda New Horizons poslala první snímky ze svého průletu nad planetkou 2006 MU69. NASA je zveřejnila a čeká na...

První letošní „padání hvězd“ zařídily Kvadrantidy. V noci na pátek vrcholily

Simulační grafika k maximu roje Kvadrantidy 2019

V noci ze čtvrtka na pátek vrcholil meteorický roj Kvadrantidy. Mnohde podívanou zkazila zamračená obloha.

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR ODDĚLENÍ KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 27 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz