Raketa Atlas V společnosti United Launch Alliance s vesmírnou lodí Starliner...

Raketa Atlas V společnosti United Launch Alliance s vesmírnou lodí Starliner společnosti Boeing před testovacím letem s posádkou. | foto: AP

První start lodi Boeing Starliner se odkládá kvůli závadě na raketě Atlas

  • 12
V bolestech rozené dítě společnosti Boeing v podobě lodi Boeing CST-100 Starliner mělo v úterý nad ránem konečně ukázat, co umí. První testovací let s lidskou posádkou se však musí minimálně o den odložit. Boeing tak musí ještě chvíli vydržet, než se stane po SpaceX druhou společností, která bude z území Spojených států dopravovat astronauty na ISS.

Vesmírná loď společnosti Boeing se po letech odkladů měla v úterý konečně vydat s posádkou na svou první cestu. Firma již dříve otestovala samostatný let s figurínou k Mezinárodní vesmírné stanici, ale teprve v úterý ráno v 04:34 SELČ měla v plánu ukázat, že dokáže bezpečně dopravit lidi ze Země do vesmírného prostoru a zpátky.

Starliner měla na orbitu z kosmodromu z floridského mysu Canaveral vynést raketa Atlas V společnosti United Launch Alliance (ULA). Start byl nakonec odložen kvůli ní dvě hodiny před plánovaným odletem z floridského mysu Canaveral.

Stalo se tak podle agentury AP v okamžiku, kdy se astronauti - 61letý velitel Barry „Butch“ Wilmore a 58letá pilotka Sunita Williamsová - připoutávali ke křeslům ve vesmírné lodi.

Závada se vyskytla na ventilu na horním stupni nosné rakety Atlas V, která měla vynést vesmírnou loď na oběžnou dráhu, uvedl výrobce rakety, kterým je společný podnik Boeingu a Lockheed Martin United Launch Alliance (ULA).

„Prioritou NASA je bezpečnost,“ okamžitě zareagoval šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Bill Nelson. Start se podle něj uskuteční, „jakmile budeme připraveni“.

Zatím nebylo oznámeno žádné datum pro nový start.

První posádka lodi Starliner

Na palubě budou veteráni amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a bývalí zkušební piloti amerického námořnictva – velitel Barry „Butch“ Wilmore a pilotka Sunita Williamsová.

Astronauti Barry „Butch“ Wilmore a Sunita Williamsová na společné fotografii s nosičem Atlas V a napojenou lodí Boeing Starliner v sobotu 4. května 2024.

Osmapadesátiletá Williamsová má podle agentury Reuters zkušenostmi s řízením více než 30 různých typů letadel a od svého prvního letu v roce 2007 strávila 322 dní ve vesmíru. Jedenašedesátiletý Wilmore byl na orbitě 178 dní, poprvé se do vesmíru vydal v roce 2009.

Při týdenní misi by se loď měla připojit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). V případě úspěchu získá Boeing šanci konkurovat společnosti SpaceX, která dosud pro americký vesmírný program zajišťovala veškeré starty astronautů z domácího území, a připravila tak Boeing o některé již dříve naplánované termíny dopravy astronautů na ISS a zpět.

SpaceX bere termíny na dopravu astronautů Boeingu, který nemá hotové testy

Mise, jejíž náklady za roky vývoje překročily stanovený rozpočet o více než miliardu dolarů, je předstupněm pro schválení kosmického plavidla pro pravidelné komerční lety. Astronauti během ní provedou důkladnou kontrolu plavidla a ujistí se, že řádně funguje při automatickém i ručním ovládání. V případě úspěchu se počítá s šestiměsíčními misemi na ISS, přičemž první s názvem Starliner-1 má k orbitální stanici zamířit příští rok.

Dlouho očekávaný testovací let s posádkou zpozdily nejprve potíže při dvou předchozích bezposádkových zkušebních letech a následně i pandemie covidu-19. První testovací let k ISS se uskutečnil v prosinci 2019, tehdy se však loď kvůli závadě musela předčasně vrátit na Zemi, aniž by orbitální stanice dosáhla.

20. prosince 2019

Úspěch Boeing zaznamenal v květnu 2022, kdy se kosmická loď připojila k ISS a následně i vrátila na Zemi, i tento pokus ovšem provázely technické problémy.

Boeing nedodrží ani další termín testu vesmírné lodi Starliner s posádkou

Starliner, což je modul ve tvaru kapky s prostorem až pro sedm astronautů, se stal symbolem boje společnosti Boeing s dalšími rivaly, jako je společnost SpaceX. Její kosmická loď Crew Dragon uskutečnila svou první lidskou misi v roce 2020 a je v současnosti jediným dopravcem astronautů NASA na ISS, pokud nepočítáme reciproční vynášení ruskými loděmi Sojuz. Zde je však spolupráce kvůli napjatým vztahům mezi Ruskem a Západem v důsledku ruské invaze na Ukrajinu omezená.

Aktualizace: Doplnili jsme informace o odloženém startu

,