Nechte poslat svůj hlas raketou na Mars a odvysílat jej zpět na Zemi

aktualizováno 
Až v roce 2021 dosedne na povrch Marsu vozítko ExoMars, na palubě bude mimo jiné i jedenáct krátkých nahrávek od veřejnosti. Jedna z nich může být i vaše. Musíte se ovšem účastnit soutěže, kterou pořádá Ústav fyziky atmosféry a časopis Vesmír.

Start rakety Proton-M se sondou TGO vypouštěnou v rámci mise ExoMars | foto: ESA

Dnes již bezpečně víme, že Mars měl a stále má vodu, ale stále neznáme odpověď na logicky navazující otázku, zda na něm existoval život. Dosavadní výsledky jsou neprůkazné.

Rover Rosalind, který by se na povrch Marsu měl dostat spolu s misí ExoMars v...

Rover Rosalind, který by se na povrch Marsu měl dostat spolu s misí ExoMars v roce 2021. Nese jméno po Rosalind Franklinové, která měla důležitý podíl na objevení struktury DNA. Jako první vozítko na Marsu by se měl být schopen dostat k vrstvám zhruba dva metry pod povrchem planety.

Nejen evropští vědci nyní doufají, že jasnější odpovědi bychom mohli mít zhruba za dva roky. V roce 2021 by totiž měl na planetě přistát sonda ExoMars 2020 (následovnice projektu z roku 2016). Evropsko-ruská sonda by měla na planetu dopravit mimo jiné i výkonné vozítko a bude vybavena celou řadu výzkumných přístrojů, které by měly pomoci odhalit v první řadě stopy života na Marsu, nejspíše tedy života již dávno zaniklého.

V projektu však nejde pouze o život. Sonda by měla přinést odpověď i na další otázky ohledně Marsu včetně jedné, která by vás asi nenapadla: Jsou na Marsu blesky? K vyjasnění této otázky má sloužit vědecký přístroj nazvaný v rámci projektu „Martian Ground Electromagnetic Tool“ (elektromagnetický nástroj pro povrch Marsu), na kterém spolupracují i čeští vědci. Konkrétně Oddělení kosmické fyziky Ústavu Fyziky atmosféry Akademie věd České republiky, které pro systém připravuje modul tzv. vlnového analyzátoru. A můžete tu do jisté míry být i vy.

Přístroj má v paměti ExoMarsu zablokovaný prostor, který zčásti vyplní instrukce pro něj, zčásti pak výsledky měření, z čehož logicky plyne, že k Marsu poletí s částečně volnou pamětí. Čeští vědci se ve spolupráci s časopisem Vesmír rozhodli dát volný prostor k dispozici fanouškům kosmonautiky. 

Fotografie prachového víru na Marsu pořízená kamerou sondy Mars Reconnaissance...

Fotografie prachového víru na Marsu pořízená kamerou sondy Mars Reconnaissance orbiter. Pohled pokrývá plochu s úhlopříčkou asi 644 m. Délka stínu ukazuje, že oblak prachu dosahuje výšky přes 800 m. Vír má průměr asi 30 m. V takovýchto marsovských prachových útvarech by se mohly blesky vyskytovat. Usuzujeme tak na základě počítačových simulací a analogie s pozemskými vulkanickými blesky. Dosud existenci blesků na rudé planetě nikdo nepotvrdil. Evropská mise ExoMars by v případě úspěchu byla první.

Našli v paměti zařízení zhruba osm volných megabajtů, do kterých by se měla vejít po komprimaci jedenáctka zhruba 30sekundových vzkazů v dostatečné kvalitě. Sonda data fyzicky odnese na Mars a pak je pomocí své antény zase pošle zpět. Můžete si tedy, a samozřejmě nejen sobě, poslat vzkaz z jiné planety.

Soutěž odstartovala 19. března, svůj zvuk můžete poslat prostřednictvím formuláře na webu mars.vesmir.cz. Jen dodejme, že „náklad“ do jisté míry pomůže i samotné misi. První vzkaz bude po přistání jako testovací záznam, sonda ho odvysílá zpět na Zemi, aby ho bylo možné porovnat s původními daty a ověřit tak, že paměť i ostatní systémy přístroje správně fungují. Ostatní vzkazy budou odvysílány postupně během dalšího pobytu sondy na planetě a pak postupně s údaji z výzkumu na Marsu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

Indií rozstřelený satelit může ohrožovat ISS, tvrdí NASA

Flotila indických raket

Indie se stala čtvrtou zemí, které se podařilo střelou zničit satelit na oběžné dráze. Tato demonstrace schopností však...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Zakladatel Amazonu chce přistát na Měsíci. Vyvíjí kvůli tomu loď i motor

Přistávací modul Blue Moon má být podle zakladatele společnosti Blue Origin...

Jeff Bezos je zakladatel Amazonu a také soukromé kosmické společnosti Blue Origin. Tento týden ohlásil, že vyvíjí motor...

Najdete na iDNES.cz