V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

  7:00aktualizováno  7:00
Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na pravidelnou nebeskou podívanou, která se trefila do vhodné fáze Měsíce.

Pro ty, kdo musí jít v pondělí ráno do práce, je noční podívaná na „padající hvězdy“ poněkud problematická. Maximum každoročního srpnového meteorického roje Perseid se totiž odehraje mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní a to znamená mnoho desítek meteorů za hodinu včetně několika opravdu velkých záblesků, jejichž jasnost se může vyrovnat jasu Jitřenky, tedy planety Venuše.

Letošní návrat Perseid v kombinaci s fází Měsíce, který bude 11. srpna kolem poledne našeho času v novu, tak nabízejí ideální podmínky pozorování. Především mimo města budou na temné obloze vidět i ty menší záblesky prachových částic z komety zanikajících v atmosféře.

Fotogalerie

Jediným problémem tak může být oblačnost, která by mohla pozorování zhatit. A byla by to škoda, protože podobná kombinace fáze Měsíce a vrcholu Perseid se naskytne až v roce 2023, jak upozorňují astronomové z Astronomického ústavu AV ČR.

Aktuální předpověď slibuje jasno až polojasno, což znamená, že ne všude bude obloha čistá. Připravit byste se také měli na poměrně nízké noční teploty, které by v některých oblastech mohly klesnout pod deset stupňů.

Vydejte se mimo města

Pokud se chcete zúčastnit veřejného pozorování Perseid, podívejte se, zda ve vašem okolí některá z místních astronomických skupin pozorování nepořádá, nebo se podívejte na některý z portálů shromažďujících informace o kulturních a dalších událostech. Ideální podmínky budou daleko od měst, která kvůli světelnému smogu pozorování ruší.

I proto Česká astronomická společnost a Astronomický ústav AV ČR pořádají akci Den a noc na Jizerce, což je veřejné pozorování ve spolupráci s Muzeem Jizerských hor v Jizerské oblasti tmavé oblohy. To je jedna z mála oblastí, která je chráněna jako mezinárodní rezervace tmy.

Perseidy dostaly jméno podle místa v souhvězdí, z něhož meteory vlivem perspektivy zdánlivě vylétají (z horní severozápadní poloviny souhvězdí Persea) a první zmínky pocházejí z poloviny třetího století našeho letopočtu v souvislosti s umučením svatého Vavřince. Několik dnů po jeho popravě 10. srpna 258 údajně začaly z nebe padat třpytivé slzy a od této události jsou Perseidy lidově známé jako „slzy svatého Vavřince“. Více se o historii pozorování Perseid dozvíte v našem starším článku K Zemi se vrátily Perseidy. Za hodinu se mihlo až 70 meteorů. Najdete zde i rady, jak tento úkaz fotit.

Pokud vám pozorování Perseid něco zhatí, nezoufejte. V průběhu roku můžeme pozorovat asi sedm metorických rojů. V říjnu to budou Orionidy na které v podstatě navážou v listopadu Leonidy.  V prosinci to pak budou Geminidy, které přinášejí také hodně meteorů. Na přelomu roku se pak objeví Kvadrantidy.

Autor:

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Miliony uživatelů řeší problémy s Windows 10. Někomu i zrudla obrazovka

Aktualizace Windows 10

Kontrola aktualizací Windows se v poslední době Microsoftu nedaří tak, jak by měla. Nové aktualizace přinášejí řadě...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Kdy ani ochranný oblek nepomůže. Co dokáže granát nebo zákeřná motýlí puma

Podívejte se s námi k pyrotechnikům PČR

„Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“ Vtip, který laika pobaví, ale z pohledu pyrotechnika je otřepaný a...

Proč byli někteří dinosauři tak velcí? Měli něco, co savci ne

Jedním z evolučních důvodů gigantických rozměrů sauropodů byla pasivní obrana...

Největší suchozemští tvorové všech dob, pravěcí sauropodi, byli výrazně větší než všechna zvířata, která známe z naší...

Firma chtěla krávy bez rohů. Na zvláštní chybu přišli, než zvíře snědli

Geneticky modifikovaný organismus (v tomto případě kráva)

Americká společnost se pokusila genetickou úpravou skotu zbavit krávy bolesti a chovatele práce. Vytvořila plemeno bez...

Další z rubriky

Levně a rychle. Jak se Američané chtějí vrátit na Měsíc

Ilustrace lodi Orion blížící se k měsíční vesmírné stanici Gateway.

Americká administrativa slibuje, že astronauti by se během pěti let měli vrátit na Měsíc. Jak by měl návrat probíhat, v...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Zemřel letový ředitel NASA Christopher Kraft. Byl u Apolla i Mercury

Chris Kraft v původním řídícím středisku v Johnson Space Center v Houstonu,...

Ve věku 95 let v pondělí v Houstonu zemřel bývalý letový ředitel americké Národní agentury pro letectví a vesmír (NASA)...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz