V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

  7:00aktualizováno  7:00
Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na pravidelnou nebeskou podívanou, která se trefila do vhodné fáze Měsíce.

Pro ty, kdo musí jít v pondělí ráno do práce, je noční podívaná na „padající hvězdy“ poněkud problematická. Maximum každoročního srpnového meteorického roje Perseid se totiž odehraje mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní a to znamená mnoho desítek meteorů za hodinu včetně několika opravdu velkých záblesků, jejichž jasnost se může vyrovnat jasu Jitřenky, tedy planety Venuše.

Letošní návrat Perseid v kombinaci s fází Měsíce, který bude 11. srpna kolem poledne našeho času v novu, tak nabízejí ideální podmínky pozorování. Především mimo města budou na temné obloze vidět i ty menší záblesky prachových částic z komety zanikajících v atmosféře.

Fotogalerie

Jediným problémem tak může být oblačnost, která by mohla pozorování zhatit. A byla by to škoda, protože podobná kombinace fáze Měsíce a vrcholu Perseid se naskytne až v roce 2023, jak upozorňují astronomové z Astronomického ústavu AV ČR.

Aktuální předpověď slibuje jasno až polojasno, což znamená, že ne všude bude obloha čistá. Připravit byste se také měli na poměrně nízké noční teploty, které by v některých oblastech mohly klesnout pod deset stupňů.

Vydejte se mimo města

Pokud se chcete zúčastnit veřejného pozorování Perseid, podívejte se, zda ve vašem okolí některá z místních astronomických skupin pozorování nepořádá, nebo se podívejte na některý z portálů shromažďujících informace o kulturních a dalších událostech. Ideální podmínky budou daleko od měst, která kvůli světelnému smogu pozorování ruší.

I proto Česká astronomická společnost a Astronomický ústav AV ČR pořádají akci Den a noc na Jizerce, což je veřejné pozorování ve spolupráci s Muzeem Jizerských hor v Jizerské oblasti tmavé oblohy. To je jedna z mála oblastí, která je chráněna jako mezinárodní rezervace tmy.

Perseidy dostaly jméno podle místa v souhvězdí, z něhož meteory vlivem perspektivy zdánlivě vylétají (z horní severozápadní poloviny souhvězdí Persea) a první zmínky pocházejí z poloviny třetího století našeho letopočtu v souvislosti s umučením svatého Vavřince. Několik dnů po jeho popravě 10. srpna 258 údajně začaly z nebe padat třpytivé slzy a od této události jsou Perseidy lidově známé jako „slzy svatého Vavřince“. Více se o historii pozorování Perseid dozvíte v našem starším článku K Zemi se vrátily Perseidy. Za hodinu se mihlo až 70 meteorů. Najdete zde i rady, jak tento úkaz fotit.

Pokud vám pozorování Perseid něco zhatí, nezoufejte. V průběhu roku můžeme pozorovat asi sedm metorických rojů. V říjnu to budou Orionidy na které v podstatě navážou v listopadu Leonidy.  V prosinci to pak budou Geminidy, které přinášejí také hodně meteorů. Na přelomu roku se pak objeví Kvadrantidy.

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Ruský modul ISS má prodlouženou záruku, údajně je však v kritickém stavu

Snímek ISS pořízený členem posádky mise STS-96 z paluby raketoplánu Discovery...

Ruský modul Zarja už je na oběžné dráze přes dvacet let a již dávno vypršela původní záruční doba jeho přístrojů....

Podívejte se, jak vypadal letošní největší superúplněk po celém světě

V lednu, únoru i březnu se Měsíc v úplňku přiblíží k Zemi natolik, že můžeme...

V lednu, únoru i březnu se Měsíc v úplňku přiblíží k Zemi natolik, že můžeme hovořit o superúplňku. Vůbec nejblíže byl...

Poslední fotka: Vytrvalé vozítko z Marsu poslalo statisíce snímků

Marsovské vozítko Opportunity na rudé planetě podle představ ilustrátora

Původně měla americká sonda Opportunity posílat data o rudé planetě jen 90 dní. Místo toho odsloužila celých patnáct...

Najdete na iDNES.cz