Na ISS se opravuje důležité zařízení. Bude třeba několik výstupů

  • 9
Na Mezinárodní vesmírné stanici proběhla jedna z fází opravy spektrometru AMS. Je to jedno z nejsložitějších zařízení na oběžné dráze. Jeho oprava si proto vyžádá několik výstupů.

Sedm tun těžké zařízení AMS (alfa magnetický spektrometr), které slouží na ISS již od začátku tohoto desetiletí, potřebuje vylepšení a údržbu. Původní plány přitom hovořily o tříletém fungování. Protože je spektrometr, který zachycuje kosmické záření, opravdu složitý, musí jeho oprava proběhnout v několika fázích. Ty jsou naplánovány na několik měsíců.

Co je AMS

AMS je v podstatě vesmírnou obdobou velkých detektorů, které se dnes používají na urychlovačích částic. V jeho jádru se skrývá velký magnet z neodymu, železa a boru, který vytváří magnetické pole asi čtyřtisíckrát silnější než Země.

To ohýbá dráhu všech částic s elektrickým nábojem, které proletí okolo. Průlet části z nich zachytí přístroje a určí z nich údaje o hmotnosti, rychlosti a typu částice. Jen detektory na velkých pozemských urychlovačích se mohou chlubit, že dokážou více. Na druhou stranu AMS stál zhruba čtyřikrát více než ty nejdražší z nich.

Více se o Alfa magnetickém spektrometru  a kontroverzi, která je s ním spojena, se dozvíte z článku: NASA jako ČR? Raketoplán veze přístroj vzniklý bez výběrového řízení

V pátek proběhla první část, kdy astronauté Luca Parmitano z Evropské kosmické agentury a Andrew Morgan z NASA strávili ve volném vesmíru zhruba šest a půl hodiny. Na záběrech je bylo možné od sebe rozeznat podle skafandru. Parmitano má na sobě oblek s červenými pruhy a jeho kamera přenáší obraz doplněný o číslovku 11, naproti tomu Morgan má oblek bez pruhů a kameru s osmnáctkou.

Jejich cílem bylo připravit materiál, odstranit kryt, který část AMS chrání před kosmickým smetím, a nainstalovat madla. To vše je „jen“ příprava na následující kosmickou vycházku.

Celá akce mohla začít až poté, co kosmická loď Cygnus od společnosti Northrop Grumman (NG-12) dovezla poslední vybavení a materiál, který bude k opravám a úpravám potřeba.

Jednou z věcí, kterou je nutné opravit, jsou chladicí čerpadla, která mají na starosti udržování teploty křemíkového trackeru. To je jeden z důležitých detektorů AMS, jehož data jsou potřebná v kombinaci s daty z jiných přístrojů pro celkové výsledky naměřené AMS. 

Na začátku mise byla k dispozici čtyři čerpadla, z nichž tři byla záložní. Nyní pracuje jen jedno. Konkrétně v březnu 2014 přestalo fungovat první z chladicích čerpadel a u dalšího vědci zjistili, že došlo k jeho degradaci. V březnu 2017 se muselo přejít na poslední plně funkční čerpadlo.

Opatrnost především

Vše je potřeba dělat s mimořádnou opatrností a pečlivostí. AMS je jedno z nejdražších zařízení na ISS a na jeho vývoji se podílelo 600 fyziků z 56 institucí v 16 zemích. Navíc nebylo v plánu, že by se mělo opravovat, a tak je přístup k jeho součástem složitější.

AMS zachycuje vysoceenergetické kosmické záření a má vědcům pomoci odpovědět na základní otázky o povaze antihmoty, neviditelné „temné hmoty“, která tvoří většinu hmoty ve vesmíru, a ještě tajemnější temné energii. O té si vědci myslí, že zrychluje expanzi vesmíru.

Na ISS byl přístroj přivezen na palubě raketoplánu Endeavour a nainstalován v roce 2011. A jak již bylo zmíněno, v roce 2014 začalo zařízení vykazovat první známky opotřebení, ale na jeho fungování to nemělo vliv.

Od roku 2011 AMS stačil zachytit na 140 miliard částic kosmického záření. Přičemž zaznamenal data o typu částic a jejich vlastnostech, jako je hmotnost, rychlost, náboj a směr jejich pohybu. Tato data pak následně vědci analyzují.

Nyní nastal čas, aby se stejně jako u mnoha dalších přístrojů, které jsou vystaveny drsnému kosmickému prostředí, opravil a vylepšil, aby mohl pokračovat ve sběru dat. 

Aktualizace: Text jsme převedli do minulého času.