Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejznámější hvězda souhvězdí Orion se záhadně smršťuje. Nikdo neví proč

Betelgeuze, jedna z nejznámějších hvězd souhvězdí Orion, výrazně zmenšila svůj objem. Svědčí o tom výsledky víc než patnáctiletého pozorování. Příčiny tohoto neobvyklého jevu ale dosud nikdo nezná.

ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rudý veleobr Betelgeuze je jednou z nejjasnějších hvězd, které můžeme na obloze spatřit. To ale není jediné, čím vyniká, patří také mezi největší známé hvězdy.

Ještě před patnácti lety byl její průměr 11,2 astronomických jednotek (při asi 15 až 20násobné hmotnosti Slunce), a když uvážíme, že astronomická jednotka představuje střední vzdálenost Země od Slunce, tak je to opravdu dost. Hvězda je tak velká, že kdybychom ji umístili do středu Sluneční soustavy, její vnější povrch by zasahoval až někam k Jupiteru.

Nic netrvá věčně

Ovšem dnes už to neplatí. Nejnovější studie, kterou provedli astronomové z Kalifornské univerzity v Berkeley, ukázala, že se Betelgeuze začíná zmenšovat. A poměrně rychle, za posledních patnáct let se její velikost zmenšila zhruba o 15 procent. Podle posledních měření činí její dnešní průměr "jen" 9,6 astronomických jednotek.

Vědci k tomuto závěru došli na základě dlouholetého monitorování hvězdy pomocí speciálního zařízení, infračerveného interferometru ISI (Infrared Spatial Interferometer) observatoře na hoře Mount Wilson. Autoři objevu, Charles Townes (mimochodem nositel Nobelovy ceny již z roku 1964, za vynález laseru) a Edward Wishnow Betelgeuze sledují jev už od roku 1993.

Výsledky svých překvapivých pozorování zveřejnili na zasedání Americké astronomické společnosti tento týden v Pasadeně.

Nezvyklé chování

"Pozorovat tyto změny je opravdu něco zvláštního," říká Townes. "V příštích letech budeme hvězdu bedlivě sledovat, abychom se dozvěděli, jestli bude ve smršťování pokračovat, nebo se vrátí do původní velikosti."

Přestože se naměřený průměr Betelgeuze zmenšil, astronomové upozorňují, že magnituda hvězdy, tedy její jasnost, nedoznala v průběhu posledních patnácti let žádné významné změny. To vědce poněkud znepokojuje, protože to odhalení příčin podivného chování hvězdy ještě komplikuje.

Betelgueze

Betelgueze

Proč se to děje, zatím nikdo neví

"Proč se hvězda smršťuje, nevíme. Když vezmeme v úvahu, co všechno známe o galaxiích a vzdáleném vesmíru, pořád zbývá ještě mnoho věcí, které o hvězdách nevíme, včetně toho, co se děje, když se život rudých obrů chýlí ke konci," přiznává poctivě Wishnow.

Možných vysvětlení nezvyklého jevu se nabízí hned několik. Mohla by to být buď dlouhodobá oscilace hvězdy, nebo se Betelgeuze blíží pomalu ale jistě zániku a neobvyklé chování hvězdného obra je jen jeho labutí písní.

Ovšem docela dobře by to také mohla být chyba v měření, neboť Betelgeuze je zahalena rozsáhlými prachoplynovými mračny, což měření její velikosti zrovna neulehčuje.

Jasnější než Měsíc

Někteří astronomové se domnívají, že Betelgeuze se opravdu přibližuje ke svému konci a že v průběhu několika příštích tisíciletí vybuchne jako supernova. Uvážíme-li, že je poměrně blízko naší Sluneční soustavě, asi 427 světelných let, mohla by to být skutečně grandiózní exploze a zároveň velké astronomické divadlo.

Například známá supernova SN 1604, kterou pozoroval v říjnu roku 1604 v Praze Jan Kepler, je od nás vzdálena asi 20 tisíc světelných let.

Betelgeuze by měl na noční obloze zářit jasněji než Měsíc. Charles Townes, přestože je mu už 94 let, hodlá v pozorování Betelgueze pokračovat. Doufá, že se mu podaří záhadě přijít na kloub a jednoznačně určit, co tak nápadné změny ve velikosti hvězdy způsobuje.

Současně by chtěl ještě vylepšit výkonnost interferometru ISI, a to přidáním spektrometru. "Kdykoli věci zkoumáte s větší přesností, narazíte na nějaké překvapení a odhalíte nové, velmi důležité a podstatné skutečnosti," tvrdí.

Zdroj: www.berkeley.edu, cs.wikipedia.org 

Autor:
  • Nejčtenější

Nejvzdálenější lidský objekt ve vesmíru zavolal linkou nepoužitou od roku 1981

Sonda Voyager letí vesmírným prostorem už 47 let a již mnohonásobně překonala původní plány. Je tak nasnadě, že se občas objeví nějaký problém. Poslední nastal v polovině října a týkal se výpadku...

5. listopadu 2024  15:21

Sebevražda 13 bodnými ranami? Filmaři Anety se vracejí k děsivé kauze

Rozstřel

Příliš mnoho otazníků stále panuje kolem smrti Anety Rodové před deseti lety. Dokumentaristé teď případ znovu otevírají, a to prostřednictvím filmu Aneta, který míří do kin. Hosty Rozstřelu byli...

7. listopadu 2024

Rozřízl hruď a srdce pořád bilo. Omyl nakonec stál průkopníka anatomie život

Premium

Medici se o něm dodnes učí. Bruselský rodák Andreas Vesalius, průkopník anatomie a velký propagátor pitev, zemřel před 460 lety při pouti do Svaté země. Má se za to, že ji podnikl jako pokání. Za co?

6. listopadu 2024

Žádná elektroauta, o elektřinu budeme možná bojovat s umělou inteligencí

Už jste možná slyšeli, že se firmy, které provozují a trénují velké jazykové modely pro generativní umělou inteligenci (genAI), se nyní pokoušejí zajistit si zdroje elektrické energie, a tak se...

8. listopadu 2024

Vyrazí vám dech. Sebevražedná sonda pořídila dosud nejlepší fotky Jupiteru

Kosmická sonda Juno má odhalovat tajemství největší planety naší sluneční soustavy. Poté, co podrobně nafotila její měsíc Europu, se nyní zaměřila přímo na Jupiter. Až bude její prodloužená mise...

7. listopadu 2024  11:29

Třicítka civilů nakoukla Hradní stráži pod pokličku. A valili oči

Advertorial

Který kluk se nikdy nezasnil, jaké by to bylo, stát hrdě v parádní uniformě Hradní stráže u vchodu do Hradu? Jedenatřicet mladých mužů a žen se zájmem o armádu to na konci října mohlo zjistit hodně...

12. listopadu 2024

Přeloží křik vašeho dítěte. Nová chůvička využívá AI a výsledky překvapí

Mám hlad, bolí mě bříško, je mi zima, mám strach... Zní vám to všechno jako stejný křik? Na trh přichází nový model dětské chůvičky, která vám – samozřejmě kromě obvyklých funkcí – přeloží, co vám...

12. listopadu 2024

Už i základní vybavení Windows dostane AI. I program, který měl skončit

Microsoft nechce nechat Windows pozadu za mobilními operačními systémy, a tak testuje rozšíření umělé inteligence na další součásti svého operačního systému. Jedna aplikace se jí dočká úplně poprvé,...

12. listopadu 2024

Český vědec vyvinul nový materiál, jaderné palivo poskytne více energie

Nový materiál s trubičkami ze zirkoniové slitiny s chromovým a niobovým povlakem se využívá pro potažení tyčí jaderného paliva, jež pak lépe odolá vysokým teplotám. Klesne produkce nebezpečného...

11. listopadu 2024  19:30

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Panelové sídliště v Rusku možná láme rekordy, ale na pohled přímo děsí

Netrvalo to ani šestnáct let a z vesnice na okraji Petrohradu se stalo šedesátitisícové město. Vyřešit akutní...

Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství

Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství Donalda Trumpa v...

Korn vyměnil Vondráčkovou za mladší. Najal si Kateřinu Marii Fialovou

Ať už na ní člověk narazí v jakémkoliv projektu, nemůže ji přehlédnout. Sáhnul po ní i Jiří Korn, když hledal náhradu...

RECENZE: Gottův nástupce v O2 areně zářil, jiní si ukousli příliš velké sousto

Premium Vzpomínkový koncert na Karla Gotta s podtitulem ...jeho písně žijí dál! táhla hlavně trojice Lucie Bílá, Richard Krajčo...

Muzikant Tomáš Vartecký ukázal fotky ze svatby, nevěsta oblékla černé šaty

Zatímco zpěvačka Anna K. se sňatku s muzikantem Tomášem Varteckým nedočkala ani po sedmadvaceti letech vztahu,...