Návezv nového satelitu PACE byl vytvořen jako zkratka slov Plankton, Aerosol, Climate, ocean Ecosystem. A odpovídá funkcím, které satelit má. Ke zkoumání zeměkoule bude využívat dva vědecké přístroje v podobě polarimetrů, kterými bude denně zjišťovat, jak sluneční světlo interaguje s částicemi v atmosféře, a poskytnou tak vědcům nové informace o vlastnostech atmosférických aerosolů a mraků, jakož i o kvalitě ovzduší v místním, regionálním a globálním měřítku.
„Hyperspektrální přístroj družice pro měření barvy oceánů umožní vědcům měřit oceány a další vodní plochy v ultrafialovém, viditelném spektru a v oblasti záření blízkém infračervenému světla. To vědcům umožní sledovat rozmístění fytoplanktonu a – poprvé z vesmíru – určit, jaká společenstva těchto organismů jsou přítomna v denním, globálním měřítku. Vědci a správci pobřežních zdrojů mohou tyto údaje využít k předpovědi stavu rybolovu, sledování škodlivého květu řas a identifikaci změn v mořském prostředí,“ vysvětlují vědci z NASA.
Vědci od družice PACE slibují, že budou moci studovat dopady klimatických změn na fytoplankton, který hraje klíčovou roli v globálním koloběhu uhlíku tím, že pohlcuje oxid uhličitý z atmosféry a přeměňuje ho na svůj buněčný materiál. Tyto drobné organismy jsou hnacím motorem větších vodních a globálních ekosystémů, které poskytují důležité zdroje pro potravinovou bezpečnost, rekreaci a ekonomiku.
NASA má na oběžné dráze již více než dvě desítky družic a přístrojů pro pozorování Země, jak uvádí agentura AP. PACE by však měl poskytnout lepší přehled o tom, jak na sebe vzájemně působí atmosférické aerosoly, jako jsou znečišťující látky nebo sopečný popel a mořský život představovaný například řasami a planktonem.
Plány na misi vznikaly již před dvaceti lety a byly završeny tento čtvrtek, když společnost SpaceX vypustila družici za 948 milionů dolarů na méně obvyklou polární oběžnou dráhu. Družice bude nejméně tři roky studovat z výšky 676 km oceány a atmosféru.