Družice Magion 1 letěla místo vyvažovacího závaží, které do té doby bylo v rámci programu Interkosmos používáno.
„Když se čeští inženýři Jaroslav Vojta a Pavel Tříska, kteří na projektu Interkosmos 5 spolupracovali, pídili po funkci onoho kusu hmoty, který připomínal závaží, zjistili, že slouží opravdu jen k vyvážení celé sestavy. A tehdy, v roce 1970 na kosmodromu Kapustin Jar, odkud startovala družice Interkosmos 5, vznikl plán s „krycím názvem“ Oddělitelný blok C, který dnes známe pod jménem Magion 1,“ připomínali jsme před deseti lety začátek českého projektu.
Je nasnadě, že družice musela vážit přesně tolik, jakou hmotnost mělo i zmíněné závaží, tedy 15 kilogramů. U rozměrů takové omezení nebylo, a tak dostala družice tvar podlouhlé krabice od bot o hraně 30 centimetrů, konkrétně 30 × 30 × 16 cm.
Tato a následující čtyři družice Magion vznikly v Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd v Praze na Spořilově. Magiony sledovaly stav magnetosféry a ionosféry Země, obálek naší planety, kterou ovlivňuje Slunce. Odtud také jejich název, který je odkazem na zkoumání MAGnetosféry a IONosféry. Doplňovaly tak data získaná z geofyzikálních družic Interkosmos.
Magion 1 pracoval na oběžné dráze až do noci z 10. na 11. září 1981, kdy při svém pravděpodobně 16 033. oběhu Země zanikl.
Podrobně jsme se vzniku a fungování Magionu věnovali v tomto článku |
24. října 2018 |