Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zemřel spoluvynálezce satelitní sítě Iridium, inspirace pro Starlink

Téměř 25 let od vynesení prvních skupin družic Iridium a zahájení testů vzájemné komunikace družic s předáváním hovorů mezi jednotlivými družicemi, zemřel Kenneth M. Peterson. Jeden z těch, kdo tento velmi odvážný nápad na vesmírný telekomunikační systém dokázali proměnit v realitu. Iridium vznikalo deset let. V roce 2019 se s Kenem setkal a pořídil unikátní rozhovor náš spolupracovník.
Ilustrace satelitní sítě Iridium

Ilustrace satelitní sítě Iridium | foto: Iridium

O tom, že poznatky a praktické zkušenosti z tohoto systému budou o nějakou dobu později inspirovat megakonstelace typu Starlink zaměřené na vysokorychlostní internet, se mu ani nesnilo.

„Svět byl v 90. letech jiný a představa tisíců družic tehdy finančně nepředstavitelná,“ říkal mi v listopadu 2019 Kenneth M. Peterson při osobním rozhovoru. Kenneth, jehož jméno zůstane navždy zapsáno nejen v dějinách družicových systémů, zemřel v tichosti a bez mediálního zájmu 17. září na rakovinu. A byl to právě rok 2022, který nám připomněl a potvrdil, jak důležité mohou být satelitní konstelace.

Někdo sbírá třeba podpisy sportovců, já se chtěl potkat s lidmi, co svým způsobem změnili svět. S vynálezcem Kennethem M. Petersonem jsem se potkal v roce 2019 a měl unikátní šanci, strávit s ním během dvou dnů mnoho hodin diskuzí na různá témata, přičemž ne vždy šlo jen o ta odborná.

Spoluvynálezce satelitní sítě Iridium Kenneth M. Peterson (vlevo) a Pavel Mašek (vpravo)

„Farmář z Iowy“ Kenneth M. Peterson

Narodil se v roce 1938 ve státě Iowa. Inženýrský titul získal v oboru elektrotechniky a následně ještě studoval na Arizona State University (ASU) ve Phoenixu. Byl nejen technik, ale také nadaný matematik, přičemž svoji náklonnost k matematice a k řešení složitých problémů mnohokrát prokázal. A prokazoval ji vlastně i v důchodu, protože i během jeho pokročilého věku rád řešil problémy, se kterými se na něj obracely jak firmy, tak i státní agentury. S bývalými kolegy se vzájemně čas od času „hecovali“, jaká firma a komu z nich nabídla vyšší hodinovou sazbu za konzultace.

Pamětní list, že satelit Iridium SV55 bude nést jméno Ken Peterson.

U jeho jména je v USA zapsáno 17 patentů, ale měl být držitelem i mnoha dalších. Jeho specializací byly návrhy komunikačních systémů nejen pro družicové systémy na nízké oběžné dráze (LEO), ale i komunikační systémy pro letadla.

Jeho velkou oporou byla jeho manželka Helen, se kterou se seznámil až po svých padesátinách. Díky ní „vyženil“ i dceru a získal zároveň i tři pravnučky. Byl aktivní v nadaci na podporu studentů.

Kenneth M. Peterson zemřel 17. září 2022.

Díky spolupráci Dr. Raymonda J. Leopolda a Baryho R. Bertigera vznikl zmiňovaný satelitní systém Iridium, založený na vzájemně propojených družicích s vlastní rozhodovací logikou pro směrování hovorů a datových přenosů. A byl to právě Kenneth M. Peterson, kdo prováděl komplikované modelování a výpočty ohledně výkonů antén, optimalizace spotřeby omezených zdrojů a zamezení zarušení při větší koncentraci satelitů na pólech atd.

Zakladatelé Iridia. Ken Peterson zcela vpravo.

Vesmírné družicové konstelace v 90. letech a dnes

V čem byl systém Iridium v 90. letech jiný oproti ostatním? „Žádný podobný systém tehdy neexistoval,“ vysvětloval Kenneth, „Jednotlivé družice měly jen vybrané státy, armáda a specializované organizace, obvykle podřízené vládám. Systém Iridium byl projekt čistě komerčních firem a svým návrhem, velikostí a komplexností se nepodobal ničemu. Byl zaměřený především na umožnění telefonování odkudkoliv kamkoliv a posílání faxů.“

Ilustrace „Spirit of Iridium“ se znázorněnými radiovými propoji

Odlišoval se tak prakticky téměř ve všem. Technicky jej nejvíce odlišovala myšlenka vzájemně propojených družic ve vesmíru s určitou mírou autonomní logiky. Tedy myšlenka na takový telekomunikační systém, který má své „základnové stanice“ (družice) na nízké oběžné dráze navzájem propojené pomocí ISL (inter-satellite links) a uživatel s telefonem, anebo datovým terminálem, je kdekoliv pod nimi a služba je dostupná kdekoliv, kde je výhled na oblohu.

Na nízké oběžné dráze pouze tento způsob komunikace dokáže nabídnout skutečné celosvětové pokrytí, na druhou stranu toto řešení přináší kromě výhod i řadu složitostí a problémů. A ty bylo nutné nejdříve propočítat a namodelovat, teprve potom zvolit a vyrobit vhodné antény, stejně jako další komponenty.

Nové výzvy si žádají nové přístupy

Ne každý ví, že během náročného vývoje projektu Iridium byl využit i leteckým znalcům jistě známý letoun SR-71, který pro účely firmy Motorola a projektu Iridium zapůjčila samotná NASA.

A proč to bylo nutné? Veškeré simulace pro rychlý pohyb družic na nízké oběžné dráze bylo nutné dopředu ověřit a na světě nebylo nic rychlejšího a s možností dostupnosti velkých výšek, než právě letoun SR-71 zvaný Blackbird.

80. a 90. léta, aneb „dřevní doby“ LEO konstelací

„Myšlenka na systém Iridium vznikla v 80. letech náhodou, firma Motorola dala lidem první komerčně dostupné mobilní telefony, ale pokrytí bylo jen ve větších městech, roaming byl v plenkách,“ říkal mi Kenneth v roce 2019 u něj doma ve státě Nevada.

„Vymysleli jsme takový systém s celosvětovým pokrytím, o kterém se ostatním ani nesnilo, a byli jsme díky tomu často k smíchu i lidem z oboru, i v rámci stejné firmy (Motorola, pozn.red.), pro kterou jsme to vyvíjeli. Naší hlavní myšlenkou byla vize, že jsme chtěli mít soustavu vzájemně propojených družic ve vesmíru na nízké oběžné dráze (LEO – Low Earth Orbit) a čistě teoreticky by nám stačila jen jedna pozemní stanice na přepojování hovorů a dat z celého světa, ať už je uživatel kdekoliv,“ popisoval počátky Kenneth.

Ilustrace satelitní sítě Iridium

Tehdejší telekomunikační gigant jménem Motorola za pomoci dalších investorů doslova pumpoval peníze všemi směry s vidinou, že tvoří systém pro budoucnost a pro celý svět.

„Nikdo v té době takový systém neměl, většina tehdejších družic byla na geostacionární dráze ve velké vzdálenosti od Země, a navíc ve své podstatě tyto tehdy běžně dostupné družice neměly žádnou pokročilou vnitřní logiku na směrování hovorů/dat a platilo, že každá družice musela mít přímé spojení s vlastní pozemní stanici,“ vysvětloval Kenneth s třicetiletým odstupem.

„Ta pak data a hovory posílala klasickou pozemní telefonní a datovou cestou dále. A pokud jste chtěli mít kompletní pokrytí celé Země s nějakými smysluplnými parametry, museli byste mít přepojovací pozemní stanice i uprostřed oceánů, což z logiky věcí nejde. Proto vznikl systém Iridium, který měl nejedno prvenství, což přinášelo neuvěřitelné množství technických, legislativních, ale i geopolitických komplikací, a celý projekt to tak i přes enormní zapojení lidí a peněz velmi zpomalovalo, nemluvě pak o vlastnické struktuře napříč celým světem,“ pokračoval.

Kenneth zdůrazňoval, že v 90. letech minulého století byl systém Iridium prvním systémem svého druhu, který nepatřil žádnému státu ani armádě a přitom využíval nejmodernější technologie a poznatky vědy.

Satelit sítě Iridium

„Trvalo nám to okolo 10 let. Když jsme systém v roce 1997 s několika družicemi testovali a doslechli jsme se o plánovaném obchodním modelu pro zákazníky, my technici jsme byli celkově skeptičtí. Technicky systém fungoval víceméně v rámci očekávání, ale realizace trvala příliš, příliš dlouho. A bylo to cenově drahé. Klasické mobilní sítě ve druhé polovině 90. let zažily obrovský boom včetně roamingu, navíc jsme se i v 90. letech museli držet původní myšlenky, že hlavním využitím budou klasické telefonní hovory, nikoliv přenos dat. Spousta věcí se k nám tehdy nedonesla. A zbytek příběhu se systémem Iridium v 90. letech je už známý,“ uzavřel své vzpomínání Kenneth.

Na konci 90. let se sice ukázalo, že technicky a pro určitou cílovou skupinu se projekt povedl, bohužel to už neplatilo po obchodní stránce. To je ovšem jiný příběh. Nová generace systému Iridium z roku 2017 s novými satelity však existuje dodnes a využívá stejný princip toho, jakým způsobem fungovala již první generace družic Iridium – opět jsou vzájemně propojeny.

Obdobné principy vzájemně propojených družic se snaží do nejnovějších verzí svých družic systému Starlink integrovat i SpaceX Elona Muska, nicméně aktuálně drtivá většina družic systému Starlink nepodporuje vzájemnou komunikaci satelitů, které tak musí mít ve svém dosahu řadu pozemních stanic. To dosud vylučuje celosvětové pokrytí a způsobuje neefektivitu v rozdělování zátěže u jednotlivých satelitů. Dále to ovlivňuje propustnost systému a přidává otázky ohledně stability a redundance systému.

SapceX vyslal do vesmíru druhou sérii satelitů Starlink 2020

A proto se SpaceX snaží pomocí optických „interlinků“ docílit toho, co před 25 lety předvedl systém Iridium. Jen Iridium se vždy spoléhalo na radiové propoje a ne optické. Hlavní výhodou optických „interlinků“ je řádově vyšší datová propustnost a prakticky nemožnost data pokročilými prostředky ve vesmíru odposlouchávat.

Spoluvynálezce satelitní sítě Iridium Kenneth M. Peterson

Po dvou dnech strávených s Kenem, mohu dodat jen to, že se jevil jako velmi přátelský člověk, se smyslem pro humor. Mnohokrát jsme se společně zasmáli, přestože jsme se viděli poprvé v životě a nijak zvlášť se neznali. Projekt Iridium je jen drobný střípek životního příběhu tohoto nadaného muže, kterého i jeho přátelé nazývali neobyčejným.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 16 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...