Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na první pohled to vypadá jako pavouci v ruinách města. Foto je ovšem z Marsu

  15:16
Evropská vesmírná agentura zveřejnila minulý týden nový snímek ze sondy Mars Express, který vyvolal vlnu dohadů. Fotografie totiž může připomínat invazi obřích pavouků do oblasti, která vypadá jako archeologické vykopávky nějakého města. Vysvětlení je ovšem poněkud prozaičtější, byť některé otázky není tak lehké zodpovědět.
Detaily ze dvou snímků z marsovké družice Mars Expres, který Evropská vesmírná...

Detaily ze dvou snímků z marsovké družice Mars Expres, který Evropská vesmírná agentura nazvala „stopy „pavouků“ v marsovském městě Inků. | foto: ESA/TGO/CaSSIS

Sonda Mars Express krouží kolem Marsu již od roku 2003 a za tu dobu učinila mnoho zajímavých objevů. Pomohla například najít hluboko pod povrchem Marsu velké solné jezero (nebo vrstvu kalu) a loni dokonce zařídila první přímý přenos z jiné planety.

Mise Mars Express zařídila první živý přenos z jiné planety. Trval hodinu

Nyní si na své konto připsala další zajímavý objev, či spíše snímek. Je na něm vidět nápadně strukturovanou oblast, která je zčásti obklopena něčím, co vypadá jako hemžící se pavouci. Samotná Evropská vesmírná agentura (ESA), která sondu spolu s ruským Roskosmosem vyslala a provozuje jí, fotografii popsala „Mars Express zaznamenal stopy „pavouků“ v marsovském městě Inků“.

Záběr zachycuje jižní polární oblast Marsu, a byl zachycen stereokamerou s vysokým rozlišením (HRSC) 27. února 2024, kdy sonda Mars Express snímala planetu během oběhu s pořadovým číslem 25 449. Právě ony tmavé skvrny na snímku jsou „líhní pavouků“ rozesetých po této oblasti. Vzhledem k tomu že rozlišení snímků je 15 metrů na jeden zobrazovací bod (pixel), museli by být takoví pavouci opravdu gigantičtí s velikostí desítek až stovek metrů.

Snímek části Marsu ukazuje vyvýšenou síť lineárních, mřížkovitých hřebenů a stěn známou jako Inca City a roztroušené tmavé skvrny, které naznačují přítomnost prvků známých jako „pavouci“.

Pravda o tom, jak tyto „pavouci“ vznikají, je však mnohem prozaičtější. Když se plynný oxid uhličitý zahřeje na slunečním světle, může na některých místech prorazit plochu nadložního suchého ledu, či chcete-li tuhého oxidu uhličitého, což se někdy označuje jako marťanské gejzíry. Tím se v ledu vytvoří rozvětvené rýhy a protože se tento plyn promíchá s tmavým prachem, který spolu s ním pronikne na povrch, vytvoří se ony tmavé skvrny. Zpravidla vznikají, když na marsovskou jižní polokouli dorazí jaro a slunce začne zahřívat onu zmraženou vrstvu, přičemž se teplo nahromadí na dně vrstev.

Není to poprvé, co vědci pozorují tento úkaz a nazývají ho „pavouky“. Zachytila je již dříve například jiná evropská sonda ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO). Její záběry ukazovaly tyto vzory ve zřetelnější podobě.

Výsek povrchu Marsu pořízený sondou Trace Gas Orbiter, která je součástí mise ExoMars. Vpravo fotografie zachycuje část erodované kráterové pánve a tmavé skvrny s úponky, které nápadně připomínají pavouky.

Na druhou stranu obrázky sondy Mars Express ukazují tmavé skvrny na povrchu, zatímco TGO zachycuje také pavučinovité kanály, které jsou vyřezány do suchého ledu pod povrchem.

Ruiny města na Marsu?

Zatímco u „pavouků“ si jsou vědci jisti jejich původem, poněkud záhadné pravidelné tvary marsovského „města Inků“ jasnému vysvětlení zatím odolávají, ale o názvu mají jasno.

„Důvod tohoto názvu není žádnou záhadou, lineární, téměř geometrická síť hřebenů připomíná incké ruiny. Město Inků, známé spíše jako Angustus Labyrinthus, bylo objeveno v roce 1972 sondou NASA Mariner 9,“ vysvětlují odborníci z ESA.

Podle odborníků z ESA se „město“ nachází uvnitř velkého kráteru, který vznikl nárazem horniny z vesmíru do povrchu planety. Tento náraz pravděpodobně způsobil, že se na okolní planině vytvořili zlomy, které byly následně vyplněny stoupající lávou a od té doby časem erodovaly.

Snímek části Marsu ukazuje vyvýšenou síť lineárních, mřížkovitých hřebenů a stěn známá jako Inca City a roztroušené tmavé skvrny, které naznačují přítomnost prvků známých jako „pavouci“.

Jisti si ale nejsou a tak to, jak útvary vznikly, zatím není přesně objasněno. Někteří vědci si totiž myslí, že za vznikem těchto útvarů může být proměna písečných dun v kámen v dlouhém časovém období. Tuto teorii podporuje fakt, že směrem ke střední části se krajina poněkud mění, velké oblé a oválné víry vytvářejí efekt připomínající mramor. Předpokládá se, že k tomuto efektu dochází při opotřebení vrstevnatých usazenin v průběhu času.

„Nebo by hřebeny mohly být „eskery“, klikaté struktury související s ledovci,“ uzavírají příběh jedné z pravděpodobných variant vzniku Inca City lidé z ESA.

24. května 2019

Autor:
  • Nejčtenější

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 106 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi jsou 3 příspěvky

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 21 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 13 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

OBRAZEM: Zlatou éru dopravního letectví nám připomene ikonická Caravelle

v diskusi je 6 příspěvků

19. června 2024

U příležitosti letního sezonního zvyšování intenzity letecké dopravy nad Evropou si ukažme obrázky...

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi jsou 3 příspěvky

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Nedávno odepisovaná nejvzdálenější sonda Voyager zase posílá všechna data

v diskusi je 27 příspěvků

18. června 2024  16:51

Přelom minulého a letošního roku byl pro sondu Voyger 1 velice dramatický. Pozemní tým se s ní...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 21 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...