Diskuze

Let Falconu 9 ukázal, že se sen o opakovaně použitelné raketě splnil

Sen Elona Muska o opakovatelně použitelných raketách, které zlevní a zefektivní lety do vesmíru, se začíná naplňovat. Podívejte se na druhý start finální „bloc 5“ rakety Falcon 9, která v úterý na oběžnou dráhu vynesla telekomunikační satelit.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JV

J52i16ř46í 13V49o91l67e31k

4. 9. 2018 10:15

Takže teď se bude létat do vesmíru zadarmo? A sen o bezúdržbovém provozu se také splnil? Ten už přece dávno zrealizovali v Rusku v leteckém provozu a výsledkem je více než trojnásobná četnost havárii z technických příčin oproti světovému průměru.

0 0
možnosti
PHH

Ještě bych úplně nejásal, raketoplány se také vyznačovaly tím, že byly znovupoužitelné a úspory to nepřineslo, naopak, bylo to dražší. Na druhou stranu, mezi návratrovým prvním a druhým stupňem a raketoplánem, je přece jen rozdíl. Tak uvidíme, jaká bude životnost a jaká spolehlivost. Těch 100 startů je opravdu hodně, to nevím, jaestli se povede, ale i kdyby to bylo jen 25-30, tak je to pořád velký úspěch.

1 0
možnosti
IJ

Úspěch to bude už od deseti startů, úspora na jeden start řádově 20M$.

2 0
možnosti
KK

Budoucí zisk Space X nebude z vynášení satelitů, ale z prodeje satelitního internetu sítě Starlink. A čím levnější bude jeho provozování a výstavba, tím vyšší zisk bude. A protože si Space X bude satelity vynášet samo znovupouzitelnymi raketami, bude cena vynesení minimální. To, že tím zničí 80% ostatních výrobců raket je jen vedlejší efekt.

0 3
možnosti
MB

A hned po nich půjdou výrobci malých satelitů. Když máte kapacity pro vytvoření tisíců satelitů, tak je pak zřejmě nabýdnete i a trhu. Doprava v ceně :)

0 0
možnosti
RU

Fanoušci SpaceX dost odvedli pozornost od tématu, tak ji k němu zkusím vrátit...

problém tkví v tom, že cena výroby je závislá na počtu vyrobených kusů. Aby SpaceX udržela cenu výroby svých raket i pokud bude jedna raketa startovat 10x, musí i 10x zvýšit počet svých zakázek.Jinak půjde cena výroby jedné rakety rapidně nahoru a znovupoužitelné rakety můžou být paradoxně i dražší.

Myslíte si, že to dokáže? Že skutečně bude mít ročně stovky startů? Kde ty zakázky vezme?

1 25
možnosti
TM

Pozornost od tématu odvádíš akorát ty sám - tím, že když se dostaneš argumentačně do úzkých, tak prostě se zcela vyhneš problému a plácneš do toho něco zcela nesouvisejícího - a nakonec zbaběle utečeš založením nového vlákna.

Ve svých úvahách máš tolik děr - že se to skoro nedá ani jednotlivě vyvracet a mělo by se to mazat.

1) Cena samotné výroby v kusové výrobě (což rakety jsou) - na počtu vyrobených kusů závislá příliš není (respektive pouze minimálně). Tzn. s počtem vyrobených kusů výrazně neklesá.

2) Motáš cenu za výrobu a cenu za start (jako celkovou službu) - což u normální rakety není tak zásadní, ale u znovupoužitelné rakety to je zcela zásadní.

3) A úvaha na téma - když bude raketa znovupoužitelní, tak její cena musí jít rapidně nahoru ... by asi zasloužila z tvé strany nějaké vysvětlení... protože to je nesmysl.

18 1
možnosti
RM

...to bych nevěřil, že trollit se dá i o tomhle, Urbane...

9 0
možnosti
RU

Hádat se s fanoušky SpaceX je obtížené, protože většinou nemají žádné povedomí o technice ani ekonomice.

0 17
možnosti
RU

Pořád ale zůstává otázka, jestli se to vyplatí ekonomicky. Jako že ostatní hráči na trhu tomu moc nevěří.

0 18
možnosti
TM

Ostatní hráči na trhu - to znamená kdo?

6 0
možnosti
TM

Trochu s křížkem po funuse ne?

Satelit je dávno na GTO.

A první stupeň už nějakou tu hodinu dřepí na lodi...

4 0
možnosti
TM

Raketa startovala v 7:18, přistání v 7:27 ...v 8:34 odpojení druhého stupně od satelitu.

Vše uvedeno v našem čase (startovala v 1:18 EDT).

0 0
možnosti