Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Observatoř, které se propadla podlaha, má jedny z největších čoček světa

Jen málo pracovišť na světě se může pochlubit optickými čočkami, které mají průměr minimálně sto centimetrů. Jedna observatoř se může pochlubit hned dvěma. Během její více než stoleté historie zažila i napínavé okamžiky a také boj o přežití.
Část 1/4

Schéma umístění 40palcového refraktoru Yerkesovy observatoře

V první části jsme se seznámili s několika největšími čočkami v astronomických přístrojích. Ta úplně největší je v dosud nedokončeném dalekohledu, dvě čočky z druhé pozice naopak byly v teleskopu, který již neexistuje. O třetí pozici se dělí dvě čočky. Jedna je ve stejném zařízení jako rekordmanka a druhou najdeme ve speciálním slunečním dalekohledu. Až na čtvrtém místě je dvojice čoček, tvořící objektiv teleskopu, jenž se používá většinou ke „klasickému nočnímu“ pozorování. Ty jsme opustili ve chvíli, kdy se podařilo získat sponzora na jejich dokončení a stavbu hvězdárny.

Yerkesova observatoř

Prakticky hned po získání peněz se rozběhla stavba dalekohledu. Vybroušení objektivu z předpřipravených skleněných disků dostal na starost Carl Axel Robert Lundin ze společnosti Alvan Clark & Sons. S prací začal 14. ledna 1893 a než byly čočky zcela dokončeny, uplynuly 2 roky a 10 měsíců. Zakázku na tubus a montáž získala firma Warner & Swasey Company (Společnost Warner & Swasey) z Clevelandu v Ohiu. Tyto části dalekohledu vyrobila během několika měsíců a již v květnu 1893 byly představeny na The World’s Columbian Exposition (Světová Kolumbova výstava), která se konala v Chicagu. Během ní nastaly dramatické chvíle, když zde vypukl požár a ohrožoval i prostory, kde byly umístěny mechanické části dalekohledu. Exponát byl urychleně rozebrán, kromě několika nejtěžších kusů přesunut do bezpečí, a tím zachráněn.

Souběžně s výrobou dalekohledu se také začalo hledat nejvhodnější stanoviště, kde by mohla být postavena nová hvězdárna. Sešlo se celkem 27 nabídek, které se musely prověřit. Místo nemohlo být příliš blízko Chicaga, protože to se neustále rozrůstalo a negativně by ovlivňovalo pozorovací podmínky. Zároveň však muselo být dobře dostupné, takže padlo rozhodnutí, že by mělo být vzdáleno od Chicaga maximálně 100 mil (přibližně 161 kilometrů). V březnu 1893 výbor, který se zabýval výběrem stanoviště pro hvězdárnu, doporučil lokalitu u obce Williams Bay ležící zhruba 120 kilometrů severozápadním směrem od univerzity.

Vlastník pozemku, John Johnston mladší, zde nabídl univerzitě 53 akrů půdy v blízkosti Lake Geneva (Ženevské jezero). Výhodami místa bylo například pevné štěrkové podloží, žádné továrny v blízkosti, nedaleko vedoucí železniční trať, zajišťující spojení s Chicagem a samozřejmě dobré podmínky pro pozorování. Oficiálně byla lokalita vybrána v prosinci a během jara 1894 se vlastníkem pozemku stává chicagská univerzita.

Samotná stavba observatoře začala v květnu 1895. V září oznámila společnost Alvan Clark & Sons, že čočky jsou prakticky hotové, jen bylo zapotřebí udělat poslední ověření kvality. Toho se ujal astronom James Edward Keeler a v říjnu provedl několik zkušebních pozorování pomocí provizorního dalekohledu přímo v sídle firmy v Cambridgeportu. Testů se účastnil i George E. Hale, jeho přítel Harry Goodwin a Alvan G. Clark. Po ukončení zkoušek Keeler konstatoval, že obě čočky jsou vysoce kvalitní, bez vzduchových bublin, skvrn a dalších kazů. V některých parametrech jsou dokonce lepší než objektiv, který má James Lick telescope (Dalekohled Jamese Licka). To byl v té době největší čočkový dalekohled. Dokončen byl v roce 1888 a jeho objektiv tvořila dvojice čoček o průměru 91 centimetrů.

Možná vás napadne, proč se vlastně používají v objektivu dvě čočky? Nestačila by jen jedna? V podstatě ano, ale výsledný obraz by rozhodně nebyl tak kvalitní. Již na začátku článku bylo napsáno, že při průchodu světla čočkou se projevují různé optické vady, které obraz deformují. Jeden ze způsobů, jak tyto vady minimalizovat, je právě použití dvou (někdy i více) čoček. Když bude každá vyrobena z trochu jiného materiálu, bude mít i poněkud jiné optické vlastnosti a díky tomu půjdou některé vady úspěšně potlačit. V praxi bývá jedna čočka z korunového skla a druhá z flintového. Tomuto uspořádání se říká achromát.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 10 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi nejsou příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu? Je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 10 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...