Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Můžeme oživit Mars? Inventura skleníkových plynů nevyznívá dobře

  1:41
Zatím navrhované plány na přeměnu Marsu nejsou jen „odvážné“, ale přímo neschůdné, říká nová studie, která se snažila spočítat zásoby dostupného materiálu pro oteplení planety.

Model obydlí pro MARS od týmu Team Kahn-Yates | foto: NASA

Všeobecně se předpokládá, že dalším velkým cílem pilotovaných letů do vesmíru by měl být Mars, Zemi nejbližší planeta. Je velkým cílem NASA, která i kvůli zvýšení veřejné podpory pořádá architektonické soutěže na planetární habitaty. Ale k Marsu míří také ambiciózní nováčci, jako jsou společnosti SpaceX či Blue Origin nejbohatšího muže planety Jeffa Bezose.

Všechny plány spojuje jedna naděje: že Mars by se mohl časem stát trvale obydlenou planetou, kterou by časem mohlo dokonce lidstvo změnit k obrazu svému (k této představě se veřejně hlásí Elon Musk, a předběžně zvažuje využití jaderných zbraní). Je to samozřejmě stále fantaskní, ale sílu jí upřít nelze.

Přitom má i tu výhodu, že Mars je suverénně nejlépe prozkoumanou planetou. O žádné jiné nevíme ani zdaleka tolik; druhá nejlbižší Venuše je proti němu prakticky neznámá (samozřejmě i proto, že je to velmi nehostinné prostředí). Nových údajů z Marsu proti tomu stále přibývá. A tak možná není překvapivé, že se někteří vědci rozhodli prověřit starou představu o proměně Marsu v obyvatelnou planetu optikou nejnovějších poznatků.

Základem všech plánů je vytvoření hustší atmosféry, bez které nebude na Marsu ani dýchatelno, ani bezpečno před ultrafialovým zářením. My víme, že Mars kdysi atmosféru měl, ale když před zhruba 3,8 miliardy let přišel z ne zcela jasných příčin o magnetické pole (možná v důsledku srážky s jiným velkým tělesem?), sluneční vítr velkou část plynné atmosféry postupně „odvál“ do kosmického prostoru.

Umělecká představa povrchu Marsu před přibližně čtyřmi miliardami let, kdy se možná na jeho povrchu nacházel oceán kapalné vody.

Základem jakékoliv snahy o terraformování Marsu je zvýšení teploty. Dnes má Mars slabounkou atmosféru, která nemá ani procento hustoty atmosféry zemské. Kdyby se ovšem podařilo dostat do atmosféry více skleníkových plynů, teplota planety by přirozeně začala růst. Dnes modely předpokládají, že pokud se podařilo dosáhnout na Marsu tlaku zhruba na stejného jako u zemské atmosféry (tj. 100 kilopascalů), tak by se průměrná teplota planety měla zvýšit na již přijatelných 0 °C. I když by nebyla pro člověka dýchatelná, už by bylo možné vysadit rostliny, které by postupně vyráběly kyslík.

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v historii Marsu v podobě rozsáhlých říčních koryt, ale i doklady přítomnosti vodního ledu uloženého pod povrchem. O jeho přítomnosti svědčí například zvláštní lem okolo některých impaktních kráterů (viz okolí největšího kráteru na obrázku). Předpokládáme totiž, že lem vzniká vlivem krátkodobého roztátí podpovrchového ledu v důsledku uvolnění tepla během dopadu. Výškový snímek v nepravých barvách, kdy barvy označují oblasti se stejnou výškou, ukazuje část oblasti Hephaestus Fossae nacházející se na severní polokouli Marsu. Průměr největšího kráteru je přibližně 20 kilometrů.

Nejlepším kandidátem na toto prvotní oteplení je oxid uhličitý. Vodní pára je také vhodný skleníkový plyn (na Zemi mnohem hojnější, a tedy důležitější než CO2), ale dokud budou teploty na Marsu hluboko pod bodem mrazu jako dnes, tak v ní vodní pára nezůstane. Výrobní materiál pro jiné skleníkové plyny se zatím ve smysluplném množství zatím na Marsu najít nepodařilo (nebo si to alespoň dnes neuvědomujeme).

Tým kolem Andrewa Coatese z University College London s kolegy v článku pro časopis Nature Astronomy se na základě údajů sond na povrchu i oběžné dráze pokusil vytvořit hrubou bilanci možných dostupných zásob oxidu uhličitého. A řečeno ve zkratce: zřejmě ho není ani zdaleka dost.

Autoři odhadují, že rozpuštění všech z povrchu jednoduše dostupných zásob by zvýšilo tlak atmosféry na zhruba dva kilopascaly, tedy padesátinu tlaku u hladiny moře na Zemi. Uvolnění takového množství plynu by teplotu planety mělo zvýšit zhruba o 10 stupňů místo zhruba 60 stupňů, které jsou zapotřebí. Zhruba tři čtvrtiny plynu v tomto scénáři by měly pocházet ze zásob v polárních ledovcích, další třeba ze zásob uvězněných v prachu a horninách.

Povrch Utopia Planitia na snímku sondy Viking 2 z 18. června 1979. Bílá vrstva na snímku je extrémně slabá (desetiny milimetru) vrstva vodního ledu, která ovšem v oblasti vydrží jenom menší část marsovského roku.

V hloubi planety se nepochybně budou nacházet hojnější zásoby, ale my si dnes nedokážeme představit způsob, jak bychom se k nim mohli dostat. Teoreticky by mohlo být i více dostupných zásob oxidu uhličitého u povrchu (podle autorů např. v hydrátech), ale jejich existence je jen teoretická - žádné důkazy o nich nemáme. Možná něco objeví další mise k planetě, jako třeba ruský ExoMars 2020 nebo americký Mars 2020 (obě samozřejmě s mezinárodní účastí).

Je tu ovšem také hypotetická možnost, že tyto a další lety k Marsu nakonec najdou něco, co snahy o terraformování jen dále zkomplikují - a tím myslíme stopy života, třeba v podzemních slaných zásobárnách vody pod povrchem. V takové situaci by totiž minimálně část odborníků požadovala, aby se představy o proměně Marsu přesunuly do říše sci-fi natrvalo a nevratně.

Autor:
  • Nejčtenější

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 26 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 21 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 18 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Ukrajině zuří válka dronů. Co jsou sebevražedné drony a vyčkávací munice?

v diskusi je 13 příspěvků

30. dubna 2024

Sebevražedné drony a vyčkávací munice zažily obrovský rozvoj, protože se dají vyrobit za pár...

Na první pohled to vypadá jako pavouci v ruinách města. Foto je ovšem z Marsu

v diskusi je 5 příspěvků

2. května 2024  15:16

Evropská vesmírná agentura zveřejnila minulý týden nový snímek ze sondy Mars Express, který vyvolal...

Švýcarská železniční chlouba se nemá zač stydět, i když nakonec zčervenala

v diskusi jsou 2 příspěvky

2. května 2024

Na světě najdeme mezi železničními lokomotivami řadu velkých legend, jednou z nich je i švýcarská...

Devět praktických triků pro užívání Windows. Usnadněte si práci s textem

v diskusi je 8 příspěvků

1. května 2024

Ať už připravujete itinerář dovolené, dokument pro šéfa či esej do školy, jistě toužíte potom, aby...

Na Ukrajině zuří válka dronů. Co jsou sebevražedné drony a vyčkávací munice?

v diskusi je 13 příspěvků

30. dubna 2024

Sebevražedné drony a vyčkávací munice zažily obrovský rozvoj, protože se dají vyrobit za pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...