Belgický otec anatomie Andreas Vesalius při pitvě

Belgický otec anatomie Andreas Vesalius při pitvě | foto: Profimedia.cz

STO OBJEVŮ: Anatomie se zrodila ve Vlámské říši

  • 3
Klíčový medicínský obor se po staletí rodil ze zvědavosti, jak je lidské tělo postavené, co skrývá uvnitř a k čemu co slouží. Dostal jméno od řeckého ana temnein, tedy řezem otevřít. Seriál vydával Magazín Víkend.

Když pobýval Andreas Vesalius na univerzitě v Lovani, objevil svůj první vědecký materiál na šibenici za městem. Kostru i svaly oběšence prý našel ještě dost zachovalé na to, aby na nich mohl studovat stavbu lidského těla.

Vlámský lékař je považován za otce moderní anatomie člověka. Ale než se  dostaneme k celému Vesaliovu příběhu, je nezbytné zmínit, že ani on v 16. století nestavěl na zelené louce.

Ta historie je notně dlouhá, sahá až ke staroegyptským balzamovačům, kteří potřebovali lidská těla otevírat. Ze starověkých lékařů rozvažujících nad  stavbou těla a jeho fungováním se v anatomii na dlouhou dobu stal velkou autoritou především Řek Galénos, žijící ve 2. až 3. století našeho letopočtu.

Leč jeho zkoumání provázel problém – na pitvy lidí, byť šlo o popravené zločince, církev po staletí hleděla odmítavě. Musel se tedy spokojit se zvířaty. Co zjistil, ovšem vztahoval i na člověka, ve svých úsudcích se tedy dopustil mnoha nepřesností, s nimiž o staletí později právě Andreas Vesalius bojoval.

Pitva jako učební pomůcka

Tehdy módně znějící latinské jméno nebylo jeho pravé, narodil se poslední den roku 1514 v Bruselu jako Andries van Wesel a až za studií takticky přijal to, pod kterým je známý. Jeho otec, dědeček i pradědeček byli lékaři, dokonce vážení, přesto mladičký Andreas zprvu tiše snil o dráze umělce nebo vojáka.

Jenže když po univerzitních počátcích v Lovani studoval na lékařské fakultě v Paříži a setkal se tam s Galénovými anatomickými spisy, měl rozhodnuto.

Medicínu nakonec dokončil opět v Lovani, kde také podnikl zmíněné dobrodružství s oběšencem. Titul doktora medicíny získal v italské Padově a krátce nato, v pouhých 23 letech, byl na tamní univerzitě jmenován profesorem chirurgie a anatomie.

Jako pedagogickou metodu přednášek z anatomie prosadil (tehdy už přece jen tolerované) pitvy lidských těl, vesměs popravených zločinců. A také je sám předváděl přihlížejícím studentům. To už se dostal do prvních sporů s některými body Galénova učení, protože si v praxi ověřil, že zvířecí tělo, z něhož Galénos vycházel, není ve všem totéž co lidské.

Jeho vášeň pro anatomii časem vyústila v řadu odborných publikací, ale především v obsáhlé životní dílo De humanis corporis fabrica libri septem, Sedm knih o stavbě lidského těla. Pozoruhodně přesně se v nich zabýval kostrou, svaly a šlachami, cévním a nervovým systémem, břišními a pohlavními orgány, srdcem, mozkem a smyslovými orgány.

Nenáviděný průkopník

Tři otazníky

  • KLÍČOVÉ ILUSTRACE? Za hlavního autora pozoruhodných ilustrací Vesaliova stěžejního anatomického díla je považován Jan van Calcar, žák Tizianovy školy.
  • ANATOM REMBRANDT? K nejznámějším výtvarným zachycením pitvy patří Anatomie doktora Tulpa. Autorem rozměrného obrazu z roku 1632, dnes umístěného v haagské obrazárně Mauritshuis, je Rembrandt van Rijn.
  • POPRVÉ U NÁS? První veřejnou pitvu v našich zemích uskutečnil 8. června 1600 slovenský lékař Ján Jesenský, a to na půdě pražské univerzity.

Ve zmíněném díle se Vesalius natolik kriticky opřel do Galénových omylů, že se dostal do prudkého konfliktu se stále ještě početnými a často fanatickými zastánci starověkého lékaře. Nakonec ho donutili univerzitu opustit.

Přesto se nevzdával a snažil se obhájit, že přesné poznání právě lidského těla je cestou k lepším možnostem léčit lidské nemoci. Ve sporech pokračoval i jako osobní lékař říšskoněmeckého císaře Karla V. a později jako lékař španělského krále Filipa II.

Jenže to už se proti němu obrátila i inkvizice. Využila tragédie, kdy Vesaliem pitvaný člověk, zdánlivě mrtvý, ještě žil. Z hrozícího trestu smrti se zřejmě vykoupil kajícnou cestou do Svaté země. Zemřel při zpáteční cestě za neznámých okolností někdy v říjnu 1564.

Zanechal dodnes ceněné dílo, které se přes některé omyly řadí k pilířům znalostí o lidském těle. Byl v mnoha ohledech průkopníkem moderní podoby anatomie, i díky němu se zařadila mezi vědy stavící na ověřených znalostech, nikoli na tom, v co se „z tradice věří“.

100 divů světa