Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. května 2020 Vilém

STO OBJEVŮ: Noviny slavného Pulitzera byly překvapivě bulvární

Seriál aktualizováno 
Čteme je už přes 400 let, někteří si bez nich nedokážou představit ani den. Přestože se tištěné noviny prodávají daleko méně než dřív, patří ke klíčovým vynálezům lidstva. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Novinář a vydavatel Joseph Pulitzer je známý jako průkopník moderní bulvární žurnalistiky. | foto: koláž iDNES.cz

Malá hádanka: Kdo to byl Joseph Puli­tzer? Pokud vám to něco říká, pak zřejmě odpovíte: Muž, jehož jménem se uděluje cena těm vůbec nejlepším novinářům a novinám. A snad ještě: Dost možná nejslavnější žurnalista vůbec.

Přitom kariéra Američana, jehož židovští předci pocháze­li z ghetta v Polici na Moravě, se za ctnostnou nedá označit ani ná­hodou. Vlastně výtečně symbolizuje, čím vším noviny mohou být.

Fotogalerie

Na jedné straně jsou užitečným oknem do světa, hlídačem demokracie, zbraní proti ko­rupci a dalším společenským nešvarům. Na druhé straně ale za jistých okolností i nástrojem, který na zakáz­ku umí kosit politické i jiné konkurenty. Protože přes­ ně to Pulitzer koncem 19. století dělal.

Proslul bulvárními způsoby, ne­štítil se populismu, naku­kování do soukromí hvězd či skandalizace názorových protivníků. Byl schopen zajít ještě dál: když Pulitzera po sé­rii článků o machinacích sta­vebních firem šéf jedné z nich nazval lhářem, prchlivý redaktor vzal pistoli a střelil nactiutrhače do nohy.

Milníky žurnalistiky

Noviny jsou samozřejmě mnohem starším vynálezem, za ty vůbec první se považují Relation aller fürnemmen und gedenckwürdigen Historien, jež ve Štrasburku od roku 1605 vydával bývalý písař Johann Carolus.

Papíry vonící tiskařskou černí dokázaly od té doby mnohé: Henri de Blowitz z britských Timesů (který se narodil v českých Blovicích jako Jindřich Opper) zabránil v 19. století svými články dvěma vál­kám, Bob Woodward s Carlem Bernstei­nem z Washington Post se v 70. letech 20. století zasloužili o pád americké­ho prezidenta Nixona, další Brit Robert Fisk dokázal zkraje našeho věku to, na co byly krátké i tajné služby USA – třikrát vyhledal arciteroristu Usámu bin Ládina a pořídil s ním rozhovor.

Tři otazníky

  • NEJPRODÁVANĚJŠÍ NOVINY SVĚTA? Náklad japonského deníku Yomiuri Shimbun je 9,1 milionu výtisků.
  • NEJSTARŠÍ ČESKÉ NOVINY? Pražské poštovské noviny byly první česky psané, které vycházely pravidelně. Poprvé si je lidé četli roku 1719.
  • JAK SE LIŠÍ NOVINY? Nejen podle toho, zda jde o seriózní, či bulvární tisk. Také podle formátu. Největšímu se říká broadsheet (např. New York Times), střednímu Berliner (MF DNES), menšímu tabloid (The Sun).

Jiní jeho kolegové v průběhu času od­vážně vzdorovali totalitám, mafiánským bossům, tajným službám i bezprostřednímu válečnému nebezpečí. A přece, když je v tomto oboru dneska někdo úspěšný, řekneme si: Ten by si zasloužil Pulitzera!

Snad je to tím, že stejně jako už ně­jakou dobu nejsou černobílé samy noviny, nebyl nikdy černobílý ani svět kolem nich. Bezesporu to platí i o Pulitzerovi. Majitel listů St.Louis Post­ Dispatch nebo New York World totiž vedle diskutabilních praktik a nečistého boje s konkurenčním impériem Williama Hearsta kupodivu usiloval též o kultivaci žurna­listiky – snažil se o založení novinářské školy na univerzitě, na její zřízení věnoval dva miliony dolarů.

Bojoval za věci, které byly rozhodně ve veřejném zájmu – jako když inovátorsky poslal svou reportérku, aby v utajení rozkryla brutální zacházení s psychicky nemocnými pacienty ústavu na Blackwell’s Island.

Pulitzerovy ceny

Po všech těch letech se stal novinářskou legendou. Vypracoval se v boháče, prosa­dil se i ve vysoké politice. Zemřel roku 1911, bylo mu 64 let. Kolumbijské univerzitě v New Yor­ku odkázal velkou sumu peněz, aby s její pomocí každoročně udělovala oceně­ní nejlepším zástupcům novinářského i uměleckého řemesla.

Dnes se vyhlašuje 21 kategorií, mezi nejvýznamnější lau­reáty patří třeba spisovatelé Norman Mailer a William Faulkner, dramatik Te­nnessee Williams i spousty vynikajících žurnalistů a redakcí.

Joseph Pulitzer se snažil o založení novinářské školy na univerzitě, na její...

Joseph Pulitzer se snažil o založení novinářské školy na univerzitě, na její zřízení věnoval dva miliony dolarů.

Pulitzerova životní posedlost, papíro­vé noviny, vycházejí i 108 let po jeho smrti. Jejich vliv a počet prodaných výtisků mož­ná s nástupem internetu a elektronických médií klesají, ale zatím jsou stále schopny otevírat čtenářům okno do dalekých svě­tů, stejně jako poukazovat na nepravosti a pomáhat s odvoláváním zkorumpova­ných politiků. Pořád je o to zájem. Důkazem budiž i fakt, že čtete tento článek.

100 divů světa
Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Počasí zhatilo první pokus o let soukromé lodi firmy SpaceX s posádkou

Mezinárodní vesmírná stanice očekávala přílet dvou astronautů, které k ní měla ve čtvrtek dopravit soukromá loď Crew...

Renovovaná Slovenská strela se po šedesáti letech vrátila na koleje

Šedesát let nejel unikátní železniční motorový vůz Slovenská strela po kolejích. Stalo se tak až v pondělí 25. května....

Až ráno si všimli, že ve vlaku chybí prezident. Přes noc vypadl z okna

Před 100 lety, 23. května 1920, vypadl francouzský prezident Paul Deschanel za jízdy z okna svého vlaku. Bizarní nehodu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Microsoft rozsekal Office na kousky a dal je na web jako „tekuté komponenty“

Microsoft ukázal nový koncept, jak budou fungovat jednotlivé části Office na webu s novou filozofií. Využívá k tomu...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Před šedesáti lety byl u Litomyšle objeven český „mořský drak“

Nejzajímavější fosilní pozůstatek mořských plazů mosasaurů na našem území byl náhodně objeven v obci Dolní Újezd poblíž...

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Premium Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Vědci simulují druhou vlnu. Zachrání chytrá karanténa dívku Gabrielu?

Bude chytrá karanténa, tedy kontaktování a trasování nákazy, stačit k odvrácení druhé vlny infekce koronaviru?...

Druhá vlna, roušky, protesty. Jak USA válčily s infekcí před sto lety

Premium Španělská chřipka zasáhla Spojené státy po skončení první světové války. Některá města uzavřela školy a divadla, lidé...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.

Najdete na iDNES.cz