Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pohleďte na svět v roce 2020: Facebook skomírá a DNA je i na bicyklu

Snílci budou zklamáni, žádná vznášedla místo skateboardů městské parky nebrázdí a lidé se nikam neteleportují. Na silnicích jsou stejné zácpy jako vždycky. Něco je však přece jen jinak. Nepanuje tu náhodou větší ticho? A také je pořádek, v dobrém i špatném slova smyslu.

Představa životního prostoru roku 2020 | foto: Vincent Callebaut Architectures

Za kouření v blízkosti dětského hřiště se dnes – na konci roku 2020 – v západní Evropě běžně zatýká, s čímž kupodivu souhlasí i většina kuřáků. Ještě si však pořád nezvykli, že na ně soused může zavolat policii, kdykoli ho obtěžuje kouř stoupající z vedlejšího balkonu.

Dojet kamkoli ve městě autem je ještě větší horor než v předchozích desetiletích, parkování zdarma se stává raritou i ve vesnici. Asi třetina vozů je vybavena elektrickým či hybridním pohonem, který tolik nehlučí a neobtěžuje chodce. Cena "hybridů" klesá jen pozvolna, ale průměrná cena benzinu – loni dosáhla čtyř eur za litr – z nich dělá mnohem výhodnější koupi.

Facebook a Twitter patří nadále mezi posedlosti, ale jen střední generace. Drogoví dealeři se stáhnou z ulic a přestěhují se kyberprostoru.

Výrazy jako globální oteplování a terorismus jsou tak všudypřítomné, až úplně zdevalvovaly, takže si z nich lidé často dělají legraci. Avšak po Velkém překvapivém výbuchu v roce 2015 může policie v evropských metropolích kohokoli zkontrolovat bez udání důvodu, a shledá-li ho podezřelým, zadržovat v cele tři dny bez vznesení obvinění.

Osočit se na někoho slovy "ty teroristo" se příliš nedoporučuje, dotyčný by mohl vzít urážku vážně.

Lidé začnou vzorky své DNA umisťovat i na telefony a kola, takže kradené věci nikdo neprodá. A ropy bude víc, neboť se budou těžit i hůře dostupná ložiska.

Facebook, Twitter a textové zprávy patří nadále mezi posedlosti, ale jen střední generace. Mladí si ji kvůli tomu dobírají a dávají přednost verbální komunikaci. Filmy ve formátu 3D je už nudí, často diskutují o poslední novince – holografické televizi.

Chodit opilý na veřejnosti se považuje za buranství a v některých firmách je běžné, že zaměstnanci odevzdávají před nástupem do práce vzorky moči. Lehké i těžké drogy se distribuují hlavně přes internet.

Jedno jméno z hluboké minulosti se už neskloňuje tak často jako dříve. To zní Nostradamus. I když početná skupina příznivců velkého věštce tvrdí, že jeho verše byly špatně vykládány a svět ve skutečnosti zanikne až v prosinci 2021.

Za deset let se toho zkrátka až tolik nezmění, ale v některých detailech budou změny patrné na první pohled.

Z předpovědí, které se v předchozích měsících objevily na stránkách odborných časopisů (třeba BBC Focus Magazine) jsme vybrali ty univerzálně platné a rozdělili je do osmi sekcí.

DOPRAVA

Podle různých odhadů bude mít v roce 2020 více než třetina vozů alternativní pohon – z toho asi třetina hybridní a přibližně desetina elektrický. To si mimo jiné vyžádá množství "dobíjecích bodů" (anglicky charge points), které patrně vzniknou i v blízkosti obchodních domů či provozoven McDonald’s. Dá se předpokládat i větší rozšíření vozítek Segway.

V letecké dopravě počítejme přechodně s ještě delším odbavováním (i když v lecčems jej urychlí internet), rentgenovými skenery na všech letištích a také se vznikem leteckých společností, které budou prodávat místa ke stání, což nyní navrhuje Evropská komise.

LÉKAŘSTVÍ

Optimistické předpovědi předpokládají značný pokrok v regenerativní medicíně. Ta by už koncem dekády mohla být schopna vyléčit těžce poškozené srdce a další selhávající orgány pomocí kmenových buněk. V lékárnách budou běžně k dostání kapesní detekční testy, které za dvacet minut diagnostikují řadu chorob včetně žloutenky, tuberkulózy, cukrovky, ptačí chřipky a rakoviny prostaty. Značný rozvoj čeká také robotiku a neinvazivní léčbu.

Přes pokrok v medicíně poroste výskyt chorob spojených s obezitou (mozkové příhody, cukrovka), neboť na Západě bude v roce 2020 trpět nadváhou až 80 procent mužů a 70 procent žen. Závislost na alkoholu bude diagnostikována u mnohem většího počtu osob a Evropská komise rozhodne, že alkoholické nápoje budou opatřeny varováním "alkohol zabíjí".

ZLOČIN

Počet bezpečnostních kamer ve městech se zdvojnásobí. Mnohé zaznamenají i zvuk. Drogoví dealeři se stáhnou z ulic a přestěhují se do kyberprostoru. V nejrozvinutějších zemích vznikne centrální registr DNA. Lidé začnou vzorky své DNA umisťovat i na různé cennosti včetně telefonů a bicyklů, takže kradené věci se postupně stanou neprodejnými.

Vyšetřování drobného zločinu se zjednoduší, policisté tuto práci přenechají školeným úředníkům. Strážníci odevzdají střelné zbraně a budou vybaveni tasery, stun granáty (protivníka zneškodní zábleskem světla) a pistolemi se sedativní municí. IT specialisté budou naopak rekrutováni pro boj s pedofily a šiřiteli dětské pornografie.

SPOLEČNOST

"Nukleární" rodina dále ustupuje, pořád víc lidí žije samo. Počet lidí ve věku nad sto let se zdvojnásobí. Stáří je ale pořád hůře definovatelné, neboť senioři se snaží ničím nelišit od lidí středního věku (ti se snaží ničím nelišit od mládeže) a podstupují kvůli tomu plastické operace. Dvojnásobek lidí pracuje doma, úřední agenda se stěhuje na internet a dotazy vyřizují "call centra". Z kavárny se stává běžné pracovní prostředí, kde se konají schůzky a jejich personál umí vyvolat pocit soukromí.

Vzdělání už dávno není doménou drahých univerzit, přednášky nejlepších profesorů jsou dostupné zdarma na internetu, stále populárnější jsou i (ne zcela legální) kopie špičkových vzdělávacích pořadů BBC, National Geographic, History Channel apod.

EKONOMIKA

Následky světové krize z předešlé dekády trvaly dlouho a v roce 2020 jsou stále ještě patrné. Ekonomiky zemí EU příliš nerostly, ceny nemovitostí zůstaly vysoké a ze zemí EU se během dekády staly překvapivě národy "střádalů". Eurem nadále otřásaly krize, ale ještě více trpěly národní měny včetně koruny, zmítané absurdními změnami nálad investorů sídlících tisíce kilometrů daleko.

Hospodářství jihovýchodní Asie a Latinské Ameriky naopak vzkvétá, Brazílie a Indie postupně předhánějí objemem HDP Británii, Francii a Itálii. Čína sílí, ale její pozice je v zásadě podobná té dnešní.

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Globální oteplování pokračuje, i když ne tak rychle, aby poutalo přílišnou pozornost. První roztání severního pólu na několik letních dní v roce 2015 vyvolalo senzaci, v dalších letech zájem opadal. Vlny letních veder a jarních a podzimních záplav po západní Evropě dominovaly zpravodajství mnohem déle. U pobřeží jižní Anglie se objevil žralok bílý.

Rekordní ceny ropy v polovině dekády (400 dolarů za barel) paradoxně rozšířily i její zásoby, neboť se vyplatilo těžit i hůře dostupná ložiska. Jde však o energeticky náročnější metody, které dále ztěžují boj proti klimatickým změnám.

TECHNIKA

Lidé tráví u televize ještě víc času než dříve. Gigantické LCD obrazovky jsou samozřejmostí, novým hitem jsou obrazovky OLED pro trojrozměrné vysílání. Mladí lidé zaznamenávají na video prakticky celý svůj život a nejzajímavější momenty dne ještě večer umísťují na svůj profil u služby LifeBook.

Číňané nadále připravují výsadek na Měsíci, první tchajkonaut má dorazit v roce 2025, ale jinak se vesmírné závody stávají doménou soukromých firem.

NÁKUPY

V supermarketech začínají být kasy s obsluhou pomalu raritou. Převládají samoobslužné pokladny, kde si každý namarkuje svůj nákup sám, obsluha přichází jen v případě nouze. Na obalu většiny výrobků se mimo jiné nachází i "uhlíková stopa" čili informace o tom, kolik emisí CO2 bylo při výrobě a transportu daného zboží vyprodukováno. Ovoce a zeleninu si zákazník odnáší v "dozrávací tašce", igelitu impregnovaném látkou podporující rychlé dozrání.

Autor:
  • Nejčtenější

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Evropa se vrátila do vesmíru. Nová raketa Ariane 6 úspěšně dokončila první let

Z kosmodromu Korou ve Francouzské Guyaně odstartovala nová evropská raketa Ariane 6. Loni se do vesmíru vydala na svou poslední cestu raketa Ariane 5. A protože je druhá a menší evropská raketa...

9. července 2024,  aktualizováno  10.7 6:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důmyslné zbraně příkazového řádku Windows

Někomu tento způsob ovládání může přijít archaický, jiný na něj nedá dopustit. Řeč je o ovládání Windows prostřednictvím příkazů. Příkazový řádek je nedílnou součástí tohoto operačního systému od...

12. července 2024

Dynamitové beranidlo nahánělo strach – hlavně posádce. Zrod prasečích člunů

Třebaže se počátky ponorkové zbraně datují do raného novověku, teprve průmyslová revoluce z přelomu 19. a 20. století dodala lidstvu technologie, díky nimž se ponorné čluny staly opravdovými...

7. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Prasečí čluny provázely podivuhodné havárie. Zabíjel benzin, vodík i chlor

V předchozích dílech seriálu jsme se seznámili s ranými americkými ponornými čluny – tzv. pigboaty. Tentokrát se podíváme na jejich službu, kterou lemovalo množství nehod, havárií a raritních...

14. července 2024

SpaceX dostala dočasnou stopku, raketa Falcon 9 špatně vynesla satelity

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) pozastavil starty raket Falcon 9 od soukromé společnosti SpaceX. Stalo se to poté, co jedna z těchto raket neúspěšně umístila satelity na oběžnou dráhu....

13. července 2024  11:38

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...