Pět ze vzácných svitků od Mrtvého moře (někdy také kumránských svitků podle místa jednoho z nálezů) je díky Googlu poprvé dostupných na internetu. Firma je začala do digitální podoby převádět loni - více zde.
Svitky byly nasnímány v rozlišení 1 200 Mpix, takže čtenář může při zvětšení sledovat strukturu zvířecí kůže, na které jsou napsány. Snímkování proběhlo v jedenácti různých vlnových délkách včetně infračerveného spektra. Všechny dosud digitalizované dokumenty jsou dostupné na stránkách Izraelského muzea.
Svitky na vlastní očiFotografie jsou tak podrobné, že uvidíte i strukturu zvířecí kůže, na které jsou napsané. |
Velký Izajášův svitek (The Great Isaiah Scroll) je dokonce přeložen do angličtiny. Po najetí myši na vybranou část se objeví překlad. Je nejdelší ze všech nalezených: měří 7,43 metrů. Napsán byl ve druhém století před naším letopočtem.
První svitek byl nalezen v Kumránu, další potom v průběhu let 1948 - 1956 v jeskyních v okolí Mrtvého moře.
Za svitky je označováno asi 900 rukopisů, které tvoří podle odborníků šest až šedesát procent z celkového počtu. Nalezeny byly ve značně poškozeném stavu, na více než 30 000 útržcích, odkoupených od beduínských pastevců/pašeráků, kteří umně zvyšovali cenu, jakmile zjistili, že jejich nález má obrovskou hodnotu. Objev svitků je označován za jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů všech dob.
Svitky obsahují náboženské texty sepsané v aramejštině, hebrejštině a řečtině. Součástí je rovněž vůbec nejstarší známý Starý zákon. Nejstarší ze svitků pochází ze třetího století před naším letopočtem. Nejmladší je pak z roku 70 našeho letopočtu. Nejmladšímu je tedy cca. 1941 let. Nový zákon byl přitom napsán až v roce 50 našeho letopočtu.
Význam svitkůTexty mají obrovský význam zejména pro biblickou kritiku (zejména textovou), protože napomáhají poznání jazyka, slovní zásoby, stylu a frází. Zároveň také obsahují nemálo variant biblického textu (většina gramatického a pravopisného rázu), které pomáhají osvětlovat některá místa v Bibli. Zdroj: Wikipedia.cz |
Mezi těmi, na něž se může veřejnost podívat, je pět nejvýznamnějších včetně knihy rukopisu nazývaného Chrámový svitek, Válečný svitek a svitek Proroka Habakkuka.
Originály se uchovávají v Jeruzalémě, v trezoru zřízeném právě pro tyto dokumenty. Dostat se k nim vyžaduje tři rozdílné klíče, magnetickou kartu a tajný kód. V místě je udržována stejná vlhkost vzduchu a teplota, jaká odpovídá jeskynním podmínkám v Kumránu.
Na internet jsou převáděny další svitky. Všechny by měly být dostupné on-line do roku 2016.
Během zkoumání svitků se objevila řada spekulací a fám. Protože počet lidí, kteří dílo měli možnost zkoumat a podrobně jej znali, byl značně omezován, byla senzacechtivost okolí opodstatněná.
Největší kontroverzi dodnes vzbuzují svitky objevené letech 1955 až 1956. Zpočátku se dokonce objevily články o tom, že bude nutné na základě nalezených svitků "přepsat" Bibli. Dnes se však většina vědců shodla na tom, že odchylky jsou pouze gramatického rázu. Podrobný popis odchylek a komentář k nejrůznějším nejasnostem okolo svitků najdete na těchto stránkách.