Část svitků z Mrtvého moře jsou padělky, majitel za ně zaplatil vysokou sumu

  19:34aktualizováno  19:34
Washingtonské Muzeum Bible v pondělí oznámilo, že pět ze šestnácti kusů z jeho historicky velmi cenné sbírky svitků z Mrtvého moře, jsou padělky a nebude je nadále vystavovat. Podle odborníků jsou zkoumané fragmenty neslučitelné se starodávným původem a jde o moderní padělky.

Americké Muzeum Bible se rozhodlo otestovat pět z celkem šestnácti fragmentů prastarých svitků, jejichž autenticitu už dříve zpochybnili historici. Prozkoumání jejich pravosti dostali na starost němečtí badatelé z Federálního institutu pro výzkum a testování materiálu, podle kterých útržky „vykazují charakteristiky neslučitelné se starodávným původem”.

Fotogalerie

„Přestože jsme doufali, že nám testování poskytne jiné výsledky, je to příležitost poučit veřejnost o důležitosti ověřování pravosti vzácných biblických artefaktů, o složitém testovacím procesu a naší snaze o transparentnost,” uvedl kurátor muzea Jeffrey Kloha.

Muzeum loni zaslalo fragmenty na kontrolu do Berlína poté, co je zakoupil miliardář a zakladatel muzea Steve Green. Ačkoli není známo, kolik za ně Green zaplatil, podle listu The Guardian se jejich cena v dolarech vyšplhala na sedmimístné číslo.

Měsíc před slavnostním otevřením v listopadu 2017 muselo navíc muzeum podle stanice Deutsche Welle zaplatit pokutu ve výši tří milionů dolarů (66 milionů korun) kvůli tomu, že ve své sbírce schraňovalo přibližně pět a půl tisíc pašovaných historických artefaktů, včetně tabulek s klínovým písmem pocházejících z Iráku.

Archeologové objevili dvanáctou jeskyni, kde se ukrývaly svitky od Mrtvého moře

Muzeum nyní bez padělků disponuje jedenácti fragmenty svitků. Ačkoli by zbývající část dokumentů měla být autentická, některé z nich přesto procházejí dalším ověřováním. Podle historika Kippa Davise z univerzity v Trinity může být totiž padělků až sedm.

„Mé dosavadní studie poukazují na vysokou pravděpodobnost, že nejméně sedm fragmentů ze sbírky Muzea Bible jsou moderními padělky. Zatím ale nemohu dělat závěry,” uvedl. Většina ze svitků z Mrtvého moře je podle Deutsche Welle pod bedlivým dohledem izraelských úřadů, které je mají v držení od šestidenní války v roce 1967.

Svitky z Mrtvého moře, považované za nejstarší známé rukopisy hebrejské Bible, byly objeveny mezi lety 1947 až 1956 v Kumránských jeskyních v Izraeli. Součásti objevu byly také staré náboženských texty, sepsané v aramejštině či řečtině. Nejstarší ze svitků pochází ze 3. století před naším letopočtem, nejmladší z roku 70.  

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Americký lékař konzervoval lidské plody, po bytě jich měl přes 2000

Ulrich Klopfer na snímku z roku 2015

Více než dva tisíce pozůstatků lidských plodů se našlo v obydlí nedávno zesnulého amerického lékaře z okresu Will,...

Víra nebo smrt. Církev je jedinou cestou, jak při odchodu z kartelu nezemřít

Člen gangu MS-13 navštěvuje program ve věznici Chalatenango, který má zločince...

Opustit jihoamerický drogový kartel není nic jednoduchého. Odpadlictví se obvykle trestá smrtí. Gangsteři, kteří chtějí...

Ozbrojené komando na nevěstu. V Rusku jsou hitem extrémní žádosti o ruku

Žádost o ruku a kalašnikov. Rusové si oblíbili extrémní zážitky (archivní...

Některým Rusům připadají tradičně pojaté žádosti o ruku nudné, proto v posledních letech stále častěji využívají služeb...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz