Část svitků z Mrtvého moře jsou padělky, majitel za ně zaplatil vysokou sumu

  19:34aktualizováno  19:34
Washingtonské Muzeum Bible v pondělí oznámilo, že pět ze šestnácti kusů z jeho historicky velmi cenné sbírky svitků z Mrtvého moře, jsou padělky a nebude je nadále vystavovat. Podle odborníků jsou zkoumané fragmenty neslučitelné se starodávným původem a jde o moderní padělky.

Americké Muzeum Bible se rozhodlo otestovat pět z celkem šestnácti fragmentů prastarých svitků, jejichž autenticitu už dříve zpochybnili historici. Prozkoumání jejich pravosti dostali na starost němečtí badatelé z Federálního institutu pro výzkum a testování materiálu, podle kterých útržky „vykazují charakteristiky neslučitelné se starodávným původem”.

Fotogalerie

„Přestože jsme doufali, že nám testování poskytne jiné výsledky, je to příležitost poučit veřejnost o důležitosti ověřování pravosti vzácných biblických artefaktů, o složitém testovacím procesu a naší snaze o transparentnost,” uvedl kurátor muzea Jeffrey Kloha.

Muzeum loni zaslalo fragmenty na kontrolu do Berlína poté, co je zakoupil miliardář a zakladatel muzea Steve Green. Ačkoli není známo, kolik za ně Green zaplatil, podle listu The Guardian se jejich cena v dolarech vyšplhala na sedmimístné číslo.

Měsíc před slavnostním otevřením v listopadu 2017 muselo navíc muzeum podle stanice Deutsche Welle zaplatit pokutu ve výši tří milionů dolarů (66 milionů korun) kvůli tomu, že ve své sbírce schraňovalo přibližně pět a půl tisíc pašovaných historických artefaktů, včetně tabulek s klínovým písmem pocházejících z Iráku.

Archeologové objevili dvanáctou jeskyni, kde se ukrývaly svitky od Mrtvého moře

Muzeum nyní bez padělků disponuje jedenácti fragmenty svitků. Ačkoli by zbývající část dokumentů měla být autentická, některé z nich přesto procházejí dalším ověřováním. Podle historika Kippa Davise z univerzity v Trinity může být totiž padělků až sedm.

„Mé dosavadní studie poukazují na vysokou pravděpodobnost, že nejméně sedm fragmentů ze sbírky Muzea Bible jsou moderními padělky. Zatím ale nemohu dělat závěry,” uvedl. Většina ze svitků z Mrtvého moře je podle Deutsche Welle pod bedlivým dohledem izraelských úřadů, které je mají v držení od šestidenní války v roce 1967.

Svitky z Mrtvého moře, považované za nejstarší známé rukopisy hebrejské Bible, byly objeveny mezi lety 1947 až 1956 v Kumránských jeskyních v Izraeli. Součásti objevu byly také staré náboženských texty, sepsané v aramejštině či řečtině. Nejstarší ze svitků pochází ze 3. století před naším letopočtem, nejmladší z roku 70.  

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Notre-Dame je opět v ohrožení - kvůli lijákům. Natahují na ni plachtu

Chrám Notre-Dame, poničený požárem, zakrývají sítě v rámci chystaných...

Nad pařížskou katedrálu Notre-Dame, které minulý týden shořela střecha i s krovem, začínají v úterý lezci natahovat...

Ženě na Tchaj-wanu žily pod okem čtyři včely. Živily se jejími slzami

Ploskočelka (ilustrační snímek)

Když šla mladá Tchaj-wanka do nemocnice s napuchlým a bolavým okem, myslela si, že do něj chytila infekci. Místo toho...

Strůjcem útoků na Srí Lance je radikální klerik Haším, oznámily úřady

Exploze v několika kostelech a hotelích na Srí Lance si v neděli vyžádaly...

Teroristická organizace Islámský stát (IS) se v úterý přihlásila k nedělním atentátům na kostely a hotely na Srí Lance....

Najdete na iDNES.cz