Technologie funguje tak, že vakcínu lze podávat prostřednictvím rozpustných mikrojehel přilepených ke kůži na speciální náplasti. Odborníci na zdravotnictví podle agentury Reuters již delší dobu volají po tomto druhu technologie, která by znatelně zlepšila kvalitu samotného očkování.
Aplikace vakcíny má být v tomto ohledu jednodušší, než jak je tomu u tradiční injekce. Velký potenciál odborníci vidí zejména v zemích s nízkými příjmy, kde je stále obtížné dosáhnout na všechny, kteří vakcíny potřebují. Rozšíření výroby však bylo dlouho překážkou, dodává Reuters.
Nový druh očkování má už za sebou také první zátěžový test, kdy v africké Gambii zdravotníci bez jehel aplikovali vakcínu proti spalničkám a zarděnkám, vyrobenou indickou firmou Serum Institute. Podle zdravotníků, kteří na celý proces dohlíželi, je efektivita tohoto postupu značná.
Bill Gates: Umělá inteligence je mojí druhou revolucí, ale hlídejme ji |
„Tato technologie by mohla pomoci překonat některé z nejpodstatnějších překážek na cestě k celosvětovému vymýcení spalniček a zarděnek,“ uvedl James Goodson, vedoucí vědecký pracovník v imunizačním oddělení amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, které se společností Micron Biomedical dlouhodobě spolupracuje.
Micron Biomedical ve svém prohlášení mimo jiné uvádí, že nový druh očkování nevyžaduje vyškoleného odborníka a z podstaty věci lze také snadněji pomoci těm, kteří mají strach z injekcí.
Financování od Gatesovy nadace má pokrýt výrobu více než deseti milionů těchto speciálních náplastí, doplňuje Reuters.
4. září 2013 |