Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

  14:14aktualizováno  14:14
Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře, kterou si uložil, když byl ještě dítě.

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“. | foto: twitter Johna Pfaffa

Ve sklepech a na půdách jsou uložené různé „poklady“, ale nález plně funkčního Apple II opravdu potěší. Obzvláště, pokud jsou u něj i diskety s uloženými hrami nebo starými dopisy rodičů.

Ačkoli se obecně nedoporučuje takto starou elektroniku připojit rovnou do sítě bez toho, aby její stav prověřil servisní technik (některé součástky mohou časem změnit své parametry a uvedení do provozu může na celém zařízení napáchat velké škody), Johnu Pfaffovi to vyšlo. Počítač naběhl na první pokus, a pokud můžeme ze záplavy tweetů usuzovat, přinejmenším několik hodin fungoval.  

17.února 2019 v 04:24, příspěvek archivován: 19.února 2019 v 13:10

Oh. My. God. An Apple IIe. Sat in my parents’ attic for years. Decades. And it works. Put in an old game disk. Asks if I want to restore a saved game. And finds one! It must be 30 years old. I’m 10 years old again. https://t.co/zL7wWxOo36

Hry přišly samozřejmě na řadu jako první, u mnohých počítač nabídl pokračování od uložené pozice. U jiných si John vzpomněl, že se mu nikdy nepodařilo dokončit první kolo a obrátil se tedy na tehdy neexistující internet o nápovědu. Komplikací bylo, že již v krabicích nenašel herní ovladače.

17.února 2019 v 05:53, příspěvek archivován: 19.února 2019 v 13:20

VIDEO: This game... never got past the first level despite HOURS of (pre-internet cheating) trying. Now w the web, I have a shot. The music, tho. That classic Apple IIe music. https://t.co/ebeXNzoCs2

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

This game... never got past the first level despite HOURS of (pre-internet cheating) trying. Now w the web, I have a shot. The music, tho. That classic Apple IIe music. https://t.co/ebeXNzoCs2

Postupným probíráním krabic s disketami objevil i své školní práce (přečíst si je mohl, až když na jiné disketě nalezl program potřebný pro jejich spuštění), knihu svého otce nebo i dopisy, které mu na počítači psali rodiče, když byl jako malý kluk na táboře.

17.února 2019 v 07:30, příspěvek archivován: 19.února 2019 v 13:23

Just found this letter my dad typed to me in 1986, when I was 11 and at summer camp. I REALLY WONDER what my theory abt the daily newspaper comics Spider-Man was. My dad passed away almost exactly a year ago. It’s amazing to come across something so “ordinary” from him. https://t.co/Aog3MiSnXN

Ale jak se brzy ukázalo, jsou na světě dokonce i Apple II stroje, které fungují bez jakékoli přestávky. Podle obrázku na serveru Imgur je to přibližně o dva roky mladší varianta IIc, ale i tak je to stroj, který byste hledali spíše v muzeu než v denním provozu v soudní budově. 

18.února 2019 v 01:09, příspěvek archivován: 19.února 2019 v 13:26

@JohnFPfaff I can do you one better. My friend ran across an Apple being actively used for data entry in a court house: https://t.co/9xfxUGYYJf

Twitterový účet Johna Pfaffa se stal během tří dní od nálezu hodně populární. Pokud naleznete na půdě nebo ve sklepě takto starý kus technologie, nemusíte jej odevzdat ve sběrném dvoře k sešrotování. Můžete si s ním užít ještě hodně radosti.

Apple IIe

Apple IIe je třetí generací jednoho z prvních komerčně úspěšných osmibitových počítačů. Do prodeje přišel v roce 1983 a byl osazen procesorem MOS Technology 6502 taktovaném na 1,023 MHz, stejný čip používaly například počítač Commodore 64 nebo herní konzole Atari 2600 a i původní Apple II. Čip byl populární zejména proto, že byl podstatně levnější než konkurenční čipy od Intelu nebo Motoroly. Steve Wozniak z něj však spoustou chytrých nápadů dokázal „vyždímat“ maximum.

Systém využíval 64 kB (v maximální konfiguraci 128 kB) operační paměti a jako úložiště využíval „pět a čtvrt“ palcové diskety.

Systém vykresloval monochromatický obraz s rozlišením 48 řádek a 80 sloupců, přičemž znaková sada obsahovala pouze velká písmena. Nechyběl však ani NTSC videovýstup pro připojení klasického televizoru, ve kterém Apple II nabídl i barevný obraz, což bylo skvělé zejména pro hraní her. Mezi příslušenstvím Apple IIe byly i ovladače na videohry, které byly již tenkrát jedním z lákadel pro pořízení počítače do domácnosti.

 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Další z rubriky

Nejpomalejší, máte padáka! O výpovědi rozhodují stroje, přiznal Amazon

O tom, kdo bude propuštěn z distribučního centra Amazonu, rozhodují automaty...

Zasedl si na vás šéf a dal vám výpověď? Pro zaměstnance v amerických distribučních centrech Amazonu je taková otázka...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

„Nezastavitelný“ růst obnovitelných zdrojů se v roce 2018 zastavil

Fotovoltaická elektrárna u brněnského letiště se rozkládá na 40 hektarech a má...

Během posledních dvaceti let se výkon instalovaných obnovitelných zdrojů elektřiny každým rokem pravidelně zvyšoval....

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz