Stephen Hawking, který v lednu oslavil 71. narozeniny, trpí už padesát let amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), při které jsou postiženy motorické neurony. Kvůli chorobě se nemůže ani hýbat, ani mluvit. Komunikuje jen díky technologii od Intelu, kdy záškuby tváře ovládá kurzor na počítači a tím vyťukává jednotlivá písmena. Počítač pak za něj vše vysloví. S horšícím se stavem pacienta však klesá rapidně i rychlost, jakou je schopen tímto způsobem "mluvit". V současné době dokáže sestavit jedno slovo za minutu.
KVIK - Rychlé zprávyQuick - Kvik - Rychle Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů. |
Intel se nyní pokouší technologii, kterou Hawking používá už deset let, vylepšit. Hawkingovi totiž zůstaly zachovány ještě jiné motorické vlastnosti, než jen pohyb tváří. Odborníci zkoumají, zda je může pacient ovládat tak, aby pomocí nich mohl komunikovat s počítačem (ukazovat na písmena). Uvažuje se i o tom, že by pro zjednodušení vědec v nejhorším případě komunikoval alespoň pomocí morseovy abecedy.
Firma zároveň pracuje na zásadním vylepšení predikce psaní (stačí napsat pouze část slova a software nabídne zbytek i případné další alternativy) a na systému takzvané neustálé pomoci ("pervasive assistant"). Kombinuje přitom všechny možné technologie včetně foťáku (kamery), akcelerometru, teploměru, mikrofonů, GPS atd. Systém by měl pomáhat lidem podobně postiženým, jako je Hawking, aby mohli jednoduše brouzdat po internetu, posílat maily a hlavně mluvit.
Více o slavném fyzikovi najdete u kolegů na Xman.cz.
Nová Opera pro tablety a mobily
V únoru představí Opera svůj nový prohlížeč Opera Ice. Určen bude zejména pro tablety a mobily s operačními systémy Android a iOS.
Na první pohled uživatel neuvidí žádné ovládací prvky. Vše se bude vysouvat a objevovat podle potřeby a aktuální činnosti. Na úvodní obrazovce se zobrazí pouze ikony k vybraným (uloženým, naposledy navštíveným, atd.) stránkám. Teprve po rozkliknutí se stránka rozloží přes celou obrazovku. Kromě tlačítka pro návrat na domovskou obrazovku, obsahu stránky nic nezabírá místo. Řádka pro zadávání adresy je na domovské stránce.
Kouzlo je v tom, že Opera Ice si pamatuje stav každé jednotlivé stránky takový, jaký byl, když jste na ni naposledy byli. To znamená, že když se na ni vrátíte, bude kurzor na stejné části rozečteného textu, stránka bude stejně zazoomovaná atd. Stejně to funguje například i v Google mapách (jak je vidět na tomto videu serveru Pocket Lint). Vždy se na stránku můžete vrátit a najdete ji takovou, jakou jste ji opustili. Opera Ice reaguje na gesta, takže otevřené stránky lze mezi sebou tažením prstů jednoduše přepínat.
Nadále rozvíjen a podporován zůstane i mobilní prohlížeč Opera Mini pro mobily.
Windows 8 se prodávají zatím pomalu
Agentura Bloomberg citovala zástupce společnosti Hewlett Packard Todda Bradleyho, který uvedl, že vstup operačního systému Windows 8 na trh je pro mnohé zklamáním. Zároveň však dodal, že tento měsíc už budou prodeje patrně uspokojivé. HP přitom patří mezi hlavní partnery Microsoftu.
Microsoft přitom už měsíc po uvedení systému na trh, v listopadu 2012, oznámil, že prodal 40 milionů kopií Windows 8. Část z toho však byla určena pro korporátní sféru a část tvořily updaty počítačů se starší verzí systému. Prodeje Windows 8 koncovým zákazníkům poklesly za čtyři týdny po uvedení softwaru na trh o 21 %.
Problém je v tom, že část zákazníků už přišla na to, že k životu nepotřebuje poměrně drahý notebook a tím méně plnohodnotný operační systém. Tablety a smartphony zastanou pro část bývalých zákazníků všechnu "práci". Dá se na nich surfovat po webu, vyřizovat poštu i upravovat fotografie.