Opera uvedla prohlížeč přímo pro iPad. Slibuje revoluční použitelnost

  15:00aktualizováno  17:51
Prohlížeč Coast je určen přímo pro tabletové ovládání. Vývojáři údajně zahodili všechny své zkušenosti s vývojem mobilních a desktopových prohlížečů a tabletový nástroj pro prohlížení webu navrhli úplně od začátku.

Opera Coast je nový prohlížeč navržený přímo pro iPad. | foto: Opera

"Dnešní webové stránky a aplikace vám nabízejí nové způsoby interakce, ale tabletové prohlížeče se dosud nedokázaly osvobodit od vlivu svých příbuzných z mobilů a počítačů," říká Huib Kleinhout, ředitel projektu Coast ze společnosti Opera Software. "Na tabletu vnímám prohlížeče jako zastaralé a to mi dělalo starosti. Proč? Protože se vývojem prohlížečů živíme. Naší posedlostí je zlepšování zážitku z internetu."

Fotogalerie

V Opeře údajně "zavřeli vývojáře do místnosti s tabletem" a nepustila je ven, dokud nepřišli s ovládáním, které by nevycházelo z dosud používaných konceptů. Výsledkem tak prý není ani zvětšený mobilní prohlížeč, ani osekaná desktopová Opera, ale něco "zcela nového".

Prohlížeč Coast je od dnešního dne zdarma ke stažení v App Storu. Pro iPad již existuje prohlížeč Opera Mini, ale ten s gesty příliš nepracuje a skutečně jde právě o ten "zvětšený prohlížeč pro mobily".

Uživatelské rozhraní bez tlačítek a adresního řádku

"Mám zkušenosti s návrhem uživatelských rozhraní a zamiloval jsem si nový iPad. Chtěli jsme vytvořit aplikaci pro zařízení budoucnosti, ne minulosti," říká Kleinhout. Prohlížeč Coast nemá tlačítko Zpět, vlastně tam nejsou žádná klasická tlačítka. Nenajdete tam ani karty, záložky a panely. 

Na výchozí obrazovce nejsou žádná tlačítka, jen jeden řádek pro vyhledávání i...

Na výchozí obrazovce nejsou žádná tlačítka, jen jeden řádek pro vyhledávání i adresy a pak oblíbené položky a nedávno otevřené stránky.

Přesto má být použití intuitivní a gesta mají být přirozená, konzistentní s tím, jak lidé iPad používají.  "Tablety mají na displeji spoustu nevyužitého místa, a my jsme se rozhodli toto místo konečně využít," píše Opera ve zprávě, kterou s předstihem rozeslala vybraným novinářům.

Firma dokonce neskromně označuje prohlížeč Coast za "nejlepší uživatelskou zkušenost při prohlížení webu na tabletech" a tvrdí, že "by měl být dodávaný s iPadem už od výroby". To samozřejmě není pravděpodobné, protože každý výrobce se snaží prosadit svůj prohlížeč. Má z něj totiž výnosy, především díky podílu ze zobrazených reklam.

První dojmy: rychlé dlaždice, gesta, málo možnosti

Opera Coast vás uvítá videem, které v rychlosti vysvětlí základní gesta. Tvrzení Opery, že tlačítka zmizela, není zcela přesné - úplně dole přeci jen úzky černý proužek se dvěma tlačítky najdeme. Jedno vede na domovskou stránku s přehledem dlaždic - připomínajících uživatelské rozhraní nových Windows - a druhé tlačítko vede na seznam otevřených stránek. Tím, že jsou malá, není klikání na ně zcela spolehlivé, zvláště na iPadu Mini, na kterém jste prohlížeč testovali.

Coast by Opera je k dispozici na App Store od 9. září od 15:00 SELČ.

Coast by Opera je k dispozici na App Store od 9. září od 15:00 SELČ.

Při podržení prstu na odkazu se ukáže nabídka, chybí ale možnost otevření v...

Při podržení prstu na odkazu se ukáže nabídka, chybí ale možnost otevření v novém okně.

Sdílení stránky je dostupné až při prohlížení právě otevřených oken.

Sdílení stránky je dostupné až při prohlížení právě otevřených oken.

Opera Coast se hlásí navenek jako Safari i jako Coast a využívá vykreslovací jádro WebKit. Z toho vyplývají výhody i nevýhody, především se nešťastně cachují již načtené stránky. Neustále se tak načítají stránky, které jste si již otevřeli.

Mnohem více nás ale zklamala nemožnost otevřít odkaz v novém okně. To je pro tabletový prohlížeč celkem výrazný nedostatek. Lze to obejít zkopírováním URL odkazu a jeho otevření z domovské stránky... ale to asi není ta uživatelská přívětivost, o které vývojáři Opery mluvili.

Prohlížeč je rozhodně vizuálně příjemný a tlačítka nám v něm většinou nechybějí. Procházení mezi otevřenými okny je přehledné, řadí se podle toho, kdy jste je naposledy použili. Pouze při procházení otevřenými okny se také objeví ikonka pro sdílení stránky (Facebook, e-mail, Twitter apod.), což je trochu nelogické.

Pokud se jednoho okna chcete zbavit, podržte na něm prst a můžete jej vyhodit do skuliny, která se otevře u horní hrany obrazovky. Nově otevřené stránky jsou také hned na dosah na domovské stránce, takže je můžete snadno zařadit mezi své oblíbené.

Snadno můžete přesouvat dlaždice, nebo je smazat přesunutím do skuliny, která...
Snadno můžete přesouvat dlaždice, nebo je smazat přesunutím do skuliny, která...

Snadno můžete přesouvat dlaždice, nebo je smazat přesunutím do skuliny, která se otevřela nahoře.

V neposlední řadě má Opera Coast do jednoho řádku integrované vyhledávání na Google, v oblíbených položkách i v historii. To není nic přelomového, Chrome i další to používají již dávno. Ale na tabletu, kde klávesnice na displeji zabírá dost místa, není mnoho prostoru na všechny tyto informace, takže třeba při našeptávání vyhledávaných klíčových slov vidíte jen několik málo možností. 

Celkově působí Coast svěžím, rychlým dojmem. Dlaždice ze všeho nejvíce připomínají uživatelské rozhraní Microsoftu (dříve známé jako Metro), zbytek řeší Coast dotekovými gesty. Bohužel má celkem málo možností pro "vážné prohlížení" a je tak zatím spíše rychlým a líbivým prohlížečem.

Autor:

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

Google končí s tablety, chce se soustředit na notebooky

Google Pixel Slate s doplňkovou klávesnicí v obalu

Google již patrně nepředstaví žádný nový tablet. Uživatelé se tak budou muset spokojit s produkty jiných tvůrců, kteří...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Skandály mění digitální asistenty, na vyžádání je nebudou kontrolovat lidé

Amazon Echo Show

Společnost Amazon se rozhodla, že umožní uživatelům, aby vypnuli kontrolu lidmi. Podobně o uživatele bojuje i Google a...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz