Opera uvedla prohlížeč přímo pro iPad. Slibuje revoluční použitelnost

  15:00aktualizováno  17:51
Prohlížeč Coast je určen přímo pro tabletové ovládání. Vývojáři údajně zahodili všechny své zkušenosti s vývojem mobilních a desktopových prohlížečů a tabletový nástroj pro prohlížení webu navrhli úplně od začátku.

Opera Coast je nový prohlížeč navržený přímo pro iPad. | foto: Opera

"Dnešní webové stránky a aplikace vám nabízejí nové způsoby interakce, ale tabletové prohlížeče se dosud nedokázaly osvobodit od vlivu svých příbuzných z mobilů a počítačů," říká Huib Kleinhout, ředitel projektu Coast ze společnosti Opera Software. "Na tabletu vnímám prohlížeče jako zastaralé a to mi dělalo starosti. Proč? Protože se vývojem prohlížečů živíme. Naší posedlostí je zlepšování zážitku z internetu."

Fotogalerie

V Opeře údajně "zavřeli vývojáře do místnosti s tabletem" a nepustila je ven, dokud nepřišli s ovládáním, které by nevycházelo z dosud používaných konceptů. Výsledkem tak prý není ani zvětšený mobilní prohlížeč, ani osekaná desktopová Opera, ale něco "zcela nového".

Prohlížeč Coast je od dnešního dne zdarma ke stažení v App Storu. Pro iPad již existuje prohlížeč Opera Mini, ale ten s gesty příliš nepracuje a skutečně jde právě o ten "zvětšený prohlížeč pro mobily".

Uživatelské rozhraní bez tlačítek a adresního řádku

"Mám zkušenosti s návrhem uživatelských rozhraní a zamiloval jsem si nový iPad. Chtěli jsme vytvořit aplikaci pro zařízení budoucnosti, ne minulosti," říká Kleinhout. Prohlížeč Coast nemá tlačítko Zpět, vlastně tam nejsou žádná klasická tlačítka. Nenajdete tam ani karty, záložky a panely. 

Na výchozí obrazovce nejsou žádná tlačítka, jen jeden řádek pro vyhledávání i...

Na výchozí obrazovce nejsou žádná tlačítka, jen jeden řádek pro vyhledávání i adresy a pak oblíbené položky a nedávno otevřené stránky.

Přesto má být použití intuitivní a gesta mají být přirozená, konzistentní s tím, jak lidé iPad používají.  "Tablety mají na displeji spoustu nevyužitého místa, a my jsme se rozhodli toto místo konečně využít," píše Opera ve zprávě, kterou s předstihem rozeslala vybraným novinářům.

Firma dokonce neskromně označuje prohlížeč Coast za "nejlepší uživatelskou zkušenost při prohlížení webu na tabletech" a tvrdí, že "by měl být dodávaný s iPadem už od výroby". To samozřejmě není pravděpodobné, protože každý výrobce se snaží prosadit svůj prohlížeč. Má z něj totiž výnosy, především díky podílu ze zobrazených reklam.

První dojmy: rychlé dlaždice, gesta, málo možnosti

Opera Coast vás uvítá videem, které v rychlosti vysvětlí základní gesta. Tvrzení Opery, že tlačítka zmizela, není zcela přesné - úplně dole přeci jen úzky černý proužek se dvěma tlačítky najdeme. Jedno vede na domovskou stránku s přehledem dlaždic - připomínajících uživatelské rozhraní nových Windows - a druhé tlačítko vede na seznam otevřených stránek. Tím, že jsou malá, není klikání na ně zcela spolehlivé, zvláště na iPadu Mini, na kterém jste prohlížeč testovali.

Coast by Opera je k dispozici na App Store od 9. září od 15:00 SELČ.

Coast by Opera je k dispozici na App Store od 9. září od 15:00 SELČ.

Při podržení prstu na odkazu se ukáže nabídka, chybí ale možnost otevření v...

Při podržení prstu na odkazu se ukáže nabídka, chybí ale možnost otevření v novém okně.

Sdílení stránky je dostupné až při prohlížení právě otevřených oken.

Sdílení stránky je dostupné až při prohlížení právě otevřených oken.

Opera Coast se hlásí navenek jako Safari i jako Coast a využívá vykreslovací jádro WebKit. Z toho vyplývají výhody i nevýhody, především se nešťastně cachují již načtené stránky. Neustále se tak načítají stránky, které jste si již otevřeli.

Mnohem více nás ale zklamala nemožnost otevřít odkaz v novém okně. To je pro tabletový prohlížeč celkem výrazný nedostatek. Lze to obejít zkopírováním URL odkazu a jeho otevření z domovské stránky... ale to asi není ta uživatelská přívětivost, o které vývojáři Opery mluvili.

Prohlížeč je rozhodně vizuálně příjemný a tlačítka nám v něm většinou nechybějí. Procházení mezi otevřenými okny je přehledné, řadí se podle toho, kdy jste je naposledy použili. Pouze při procházení otevřenými okny se také objeví ikonka pro sdílení stránky (Facebook, e-mail, Twitter apod.), což je trochu nelogické.

Pokud se jednoho okna chcete zbavit, podržte na něm prst a můžete jej vyhodit do skuliny, která se otevře u horní hrany obrazovky. Nově otevřené stránky jsou také hned na dosah na domovské stránce, takže je můžete snadno zařadit mezi své oblíbené.

Snadno můžete přesouvat dlaždice, nebo je smazat přesunutím do skuliny, která...
Snadno můžete přesouvat dlaždice, nebo je smazat přesunutím do skuliny, která...

Snadno můžete přesouvat dlaždice, nebo je smazat přesunutím do skuliny, která se otevřela nahoře.

V neposlední řadě má Opera Coast do jednoho řádku integrované vyhledávání na Google, v oblíbených položkách i v historii. To není nic přelomového, Chrome i další to používají již dávno. Ale na tabletu, kde klávesnice na displeji zabírá dost místa, není mnoho prostoru na všechny tyto informace, takže třeba při našeptávání vyhledávaných klíčových slov vidíte jen několik málo možností. 

Celkově působí Coast svěžím, rychlým dojmem. Dlaždice ze všeho nejvíce připomínají uživatelské rozhraní Microsoftu (dříve známé jako Metro), zbytek řeší Coast dotekovými gesty. Bohužel má celkem málo možností pro "vážné prohlížení" a je tak zatím spíše rychlým a líbivým prohlížečem.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Další z rubriky

Šílené výtvory oslavují výročí: detektiv Pikaču, vodopád i tank

Thermaltake slaví na Computexu své dvacetileté výročí a předváděl k teto...

Známý výrobce počítačových skříní, ventilátorů a dalších komponentů na letošním Computexu slaví dvacet let existence....

Unikát od Asusu. Dva displeje v notebooku dávají u ZenBooku smysl

Asus

Hned první notebook představený na veletrhu Computex 2019 v Taipei je dost možná ten nejzajímavější. Asus ZenBook Pro...

Výkon za dobré peníze: kombinace čipů AMD a Nvidia v pěkném notebooku

Asus ROG

Procesory AMD platí u notebooků stále za trochu exotické zboží. Intel však bojuje s výrobními kapacitami, AMD pro změnu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz