Kariéra youtubera je i není pro každého. Nadšení může střídat zklamání

  • 28
Youtube dal vzniknout novému povolání. Youtubery se staly takříkajíc přes noc desítky tisíc lidí po celém světě. Jde o osvobozující a lukrativní práci snů? Může se youtuberem stát každý a snadno si vydělat velké peníze? Ano, ale má to háček.

Ilustrační foto - youtuber

Youtube volí stále více lidí v očekávání snadného, časově flexibilního a vysokého výdělku. Je pravdou, že mimořádně úspěšní youtubeři vydělávají velké peníze – měsíčně jim na účtu z reklam, partnerství, sponzoringu a dalších podpor různých subjektů přistávají i sedmimístné částky. Avšak tato profese není pro každého správnou volbou.

Youtube odstartoval v roce 2005 s cílem umožnit komukoli zveřejnit a sdílet vlastní videoobsah. Podle Statista.com má denně asi 50 miliard zhlédnutí. Vzhledem k tomu, že obsah do platformy vkládají desítky milionů uživatelů, existuje spousta možností, jak toto počínání zpeněžit, a může to potenciálně zkusit každý obyvatel na planetě. Není tedy žádným překvapením, že stále větší počet uživatelů (a nejen těch mladých) zvažuje vydělávat peníze na Youtubu jako přivýdělek nebo i na plný úvazek.

Zatímco ještě před deseti lety bylo v módě dívat se na youtubery jako na uživatele, kteří ztrácejí čas natáčením videí, dnes je to úplně jiný příběh. Youtube se stal domovem bezpočtu tvůrců různého obsahu po celém světě, a i když se tomu někteří lidé stále vysmívají jako profesi, přesto je to jedna z možností, jak vybudovat kariéru, stát se vlivným influencerem a získat poměrně zajímavý příjem. Pojďme se podívat na klady a zápory toho, proč se stát youtuberem.

Žebříček deseti aktuálně nejúspěšnějších (podle počtu zhlédnutí) českých Youtube kanálů podle Socialblade.com

Žebříček aktuálně nejúspěšnějších (podle počtu zhlédnutí) českých Youtube kanálů podle Socialblade.com

Když se koníček stane špatnou prací

Mnoho uživatelů se rozhodne sdílet videa, na nichž se věnují svým koníčkům. Pokud někdo miluje hraní her, proč by nesdílel to, jak se této zábavě věnuje. Totéž platí pro výrobu mýdla, malování, kutilství atd. Proč by si tito lidé nevydělali peníze na něčem, co dělají rádi? Ale to, co bylo kdysi koníčkem, který přinášel radost, se může časem stát deprimující prací. Místo toho, aby to bavilo a uvolňovalo, může se koníček stát nepříjemností, a dokonce i stresovat.

Ve velké konkurenci nově vznikajících videí není jednoduché se prosadit, a tak může pomalý rozjezd kariéry youtubera mnohé zájemce odradit. Také je třeba obrnit se trpělivostí, protože platit vám za přehrání videí nebude Google, který provozuje Youtube, hned, ale až když překonáte určitou metu předplatitelů (minimálně 1 000) a ročně zhlédnutých minut (4 000 za posledních 12 měsíců). K té se většinou člověk nedostane po zveřejnění několika videí, ale jejich pravidelným zveřejňováním obsahu, o nějž je rostoucí zájem.

Pro někoho může být později nepříjemné, když začne být opravdu populární, a jeho odběratelé budou čekat na každé nové video a vyžadovat nové a originální nápady. Může tak být zahnán do kouta, když bude muset dělat něco, co ho už nebaví, ale jeho odběratelé to budou vyžadovat. To může vést až k syndromu vyhoření. Konkurence je totiž vysoká a stačí několik zaváhání a pozornost odběratelů se přesune jinam, což je velký tlak na psychiku.

Někteří známí youtubeři si museli dát kariérní pauzu, protože potřebovali čas, aby znovu zažehli svou vášeň pro tvorbu obsahu. Návrat po pauze se jim podařil i proto, že již byli dostatečně známí. Je třeba si totiž uvědomit, že pokud se někdo rozhodne zpeněžit něco, co dělá rád, může to nabrat nečekaný směr a zkazit jinak příjemný zážitek.

Trpělivost a umět se povznést

Se zvětšujícím se počtem diváků je zapotřebí si zvyknout také na to, že ne každý bude mít radost z toho, co youtuber dělá a říká. Objeví se takzvaní hejtři, negativní komentáře a hodnocení. Dokonce jiní youtubeři mohou vytvářet videa týkající se obsahu, který vytvořil konkurent na této platformě. Někteří z nich mohou nabídnout konstruktivní kritiku a jiní mohou být prostě jen zlí.

Pokud je začínající youtuber citlivým člověkem, může mu to značně pošramotit sebevědomí nebo způsobit psychické obtíže. Pokud nezvládá kritiku a negativní reakce, je možná nejlepší se touto cestou vůbec nevydávat.

Blokování kanálu

Především začínající youtubeři se čas od času mohou setkat s blokováním svého kanálu. Někdy je to pro vážné věci, jako jsou škodlivá nebo necitlivá videa, komentáře, sdílení autorského díla apod. Ale může jít i o hlouposti, jako jsou názory na politiku, na nejnovější film apod. Ať už je důvod jakýkoli, je třeba vědět, že za rohem v každém okamžiku číhá někdo, kdo obsah může nahlásit, nebo jej nějaký automat označí za nevhodný.

Ať už bude důvod jakýkoli, každý youtuber se musí psychicky připravit na dlouhou eskapádu při obnovování jednotlivých videí nebo celého kanálu. Případně se vypořádat s trvalým zablokováním, nebo dokonce zrušením kanálu.

Problémy se soukromím

Z youtuberů se mohou stát mikro-celebrity nebo plnohodnotné „hvězdy“. A i když youtubera zná pouze malá komunita uživatelů, stále je slavný pro lidi, kteří ho sledují. Fanoušci tak budou chtít poznat třeba takové věci, jako je oblíbená restaurace, jídlo či barva, jaké auto řídí, kde bydlí a tak dále. Očekávat také může žádosti o autogram, setkání nebo společnou fotografii.

Čím více o své mikro-celebritě vědí, tím blíž k ní budou. Pokud informace neposkytne dobrovolně, budou se je snažit najít jinde. Existuje mnoho příběhů, kdy se tvůrcům stalo, že je fanoušci stalkovali, a to může být nepříjemné. Je tak třeba být opatrný – především v tom, co se publiku ukazuje. Je vhodné si videa prověřit, dávat si pozor na to, co se odhaluje, a nechat identifikovatelné prvky skryté.

Jinými slovy je třeba se připravit a zajistit, aby bylo soukromí dobře chráněno od samého začátku. A také se smířit s tím, že někteří z fanoušků se nevyhnutelně pokusí prolomit bariéry, které youtuber staví.

Výhody „youtuberství“

Tvůrce obsahu má do jisté míry volnost a kontrolu nad tím, co dělá. Rozhodujete o své pracovní době a o tom, zda bude pracovat z domova, nebo si pořídí kancelářské prostory, studio apod. Je jen na něm, zda bude spolupracovat s týmem lidí, produkcí či nějakým video studiem. Každé rozhodnutí související s prací závisí prostě na youtuberovi, který je svým pánem a sám rozhodne, jak bude podléhat požadavkům svých sledujících.

Je osvobozující mít kontrolu nad vším. To je to, co většina lidí ve svém zaměstnání nemá. Takže mít poslední slovo je závan něčeho, co mnoho lidí vítá.

Není nutná žádná počáteční investice ani zkušenosti

Většina lidí má dnes přístup k chytrému telefonu a internetu. A to je vše, co je zapotřebí k zahájení kariéry na Youtubu. Je to sice úplný základ, ale řada úspěšných youtuberů takto začínala. S prvními úspěchy přicházejí první vydělané peníze, z nichž lze větší či menší část investovat do lepšího vybavení. Tím může být lepší osvětlení, externí mikrofon, plátno pro klíčování pozadí, mixážní pult, výkonnější počítač apod.

Ale to neznamená, že toto vybavení je potřeba mít hned první den, nemluvě o tom, že je to z pohledu investice trochu riskantní, pokud se věci nevyvíjejí tak, jak člověk zamýšlel.

Mnoho běžných pracovních míst vyžaduje určitou úroveň vzdělání a zkušenosti. Ale jak získat potřebné zkušenosti, pokud zájemce nepřijmou na místo, které vyžaduje právě zkušenosti určitého charakteru? Snadno tak lze uváznout v pekelné smyčce.

Youtube nic z toho nevyžaduje. Kdo chce být youtuberem, prostě vezme do ruky smartphone, jde do toho a zkušenosti s praxí nabírá postupně.

Budování komunity

Na Youtubu je publikum se zájmem o všechno a pro všechny. To znamená, že si lze najít vlastní místo – své odběratele. A jakmile se to podaří, lze vytvořit komunitu stejně smýšlejících lidí, kteří si opravdu užívají to, co je jim předkládáno.

Ano, určitě se najde pár špatných jedinců, takže se pravděpodobně každý setká i s lidmi, kteří se jej budou snažit zdeprimovat nebo zdiskreditovat. Ale protože má svou komunitu, může se o ni opřít, a můžete se spolehnout na její podporu a laskavá slova.

Nebojte se začít

Jako většina věcí v životě, ani Youtube není dokonalý. Uživatelé i tvůrci si stěžují na mnoho věcí. Přesto je tato videoplatforma stále tady a roste. Pokud máte pocit, že youtuberství je pro vás tím správným směrem, neváhejte se za ním vydat. Než se však definitivně rozhodnete, nezapomeňte zvážit všechna pro a proti. Předejdete tak případným frustracím a ztracenému času.