Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Windows Media Player oslavil 30 let. Jaká je jeho budoucnost?

Je tomu už 30 let, kdy společnost Microsoft představila vůbec první verzi svého multimediálního přehrávače. Tehdy ještě nesl název Media Player a byl součástí Windows 3.0 s multimediálním rozšířením. Od té doby se toho v multimédiích v průběhu času hodně změnilo. A změnil se podstatně i samotný program.
Evoluce ikon Windows Media Playeru

Evoluce ikon Windows Media Playeru | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Zpočátku nejstarší verze systému Windows vůbec nepodporovaly přehrávání videa a zvuku. Počítače v této době na to zkrátka po hardwarové stránce neměly – nebyly dostatečně výkonné a jak obraz, tak i zvuk zabíral relativně hodně úložného prostoru a pokročilé kodeky, které komprimovaly kvalitní zvuk a video, ještě nebyly vynalezeny.

Startem byl rok 1991

Na přelomu 90. let dvacátého století to začaly měnit multimediální počítače s vylepšenými grafickými a zvukovými kartami, které dokázaly přehrávat digitalizované zvuky. V této době se Microsoft rozhodl aktualizovat svůj operační systém Windows 3.0 tak, aby podporoval nahrávání a přehrávání multimédií. Proto došlo k vydání aktualizace s multimediálním rozšířením. Stalo se tak 20. října 1991 a tímto krokem se zrodil také program Media Player, předchůdce dnešního Windows Media Playeru.

První Media Player

Windows 3.0 s multimediálním rozšířením nově dokázal přehrávat MIDI soubory, nahrávat a přehrávat digitalizovaný zvuk, přehrávat hudbu z CD, přehrávat zvuky při spuštění systému a chybových událostech atd. Media Player nejprve mohl přehrávat pouze soubory s animacemi .MMM – běžně nazývané MultiMedia Movie Format (RIFF RMMP) – to se postupem času změnilo.

Příběh Windows Media Playeru je dlouhý a jeho historie bohatá. Postupem času integroval (ale také oddělil) další mediální technologie Microsoftu. Například v roce 1992 společnost Microsoft přinesla do Windows 3.x podporu digitálního videa v kontejneru AVI. V roce 1996 vydala ActivePlayer (později nazvaný „DirectShow“) pro přehrávání mediálních souborů a NetShow Player pro streamování videa. Nakonec se všechny tyto technologie, ale i mnohé další integrovaly do Windows Media Playeru.

Aktuální WMP

Multimediální všeuměl jménem Windows Media Player

Windows Media Player postupně bobtnal a stával se složitým. Objevila se v něm podpora vizualizací při přehrávání hudby, skiny, přehrávání a ripování CD, využívat soubory chráněné technologií DRM a nechyběla ani podpora správy knihovny médií. V průběhu let se Windows Media Player dostal i na další platformy – Mac OS, Windows CE, PocketPC zařízení, a dokonce i do operačního systému Sun Solaris.

Rozluštění kompletní historie Windows Media Playeru by si žádalo skoro až bádání. Existovala celá řada různých verzí, v něm opuštěných technologií Microsoftu a v průběhu času pomalého začleňování další softwarové výbavy. Změna názvu z Media Playeru na Windows Media Player přišla s příchodem Windows XP – stalo se tak s pátou verzí přehrávače, ale Media Player koexistoval i nadále. Windows XP je tak jediným operačním systémem, ve které existují tři různé verze přehrávače (5.1, 6.4 a 8).

Šílené skiny

Windows Media Player 7, který byl vydán v roce 2000, poprvé podporoval změnu rozhraní přehrávače – podobně jako tehdy velmi oblíbený WinAmp. Převléknutím kabátku docházelo k celkem velkým úpravám samotné aplikace, včetně ovládacích prvků.

Skiny Windows Media Playeru

Skiny se tak staly snadným způsobem, jak si uživatelé mohli snadno přizpůsobit své prostředí Windows. Často jimi uživatelé dávali na vědomí, jaké mají oblíbené herce, interprety, filmy a své zájmy. Existují také divoké futuristické nebo mimozemské skiny, které vypadají dobře, ale nejsou moc praktické. Přesto je uživatelé milovali.

Vybrané milníky Media Playeru:

  • 1990 (20. října): přehrávač médií debutuje jako součást Windows 3.0 s multimediálním rozšířením. Zpočátku je omezen na přehrávání animačních souborů.
  • 1992 (listopad): díky podpoře videa pro Windows (konkurent Apple QuickTime) může Media Player poprvé přehrávat videosoubory AVI. Může také přehrávat MIDI soubory.
  • 1996: Microsoft vydává program NetShow Player, který streamuje video z internetu. Konkuruje RealPlayeru a později se stává součástí Windows Media Playeru.
  • 1996 (květen): Microsoft vydává ActiveMovie, který umožňuje prohlížení nebo poslech mediálních streamů a podporuje nové audio/video kodeky.
  • 1998 (říjen): Microsoft vydává Windows Media Player 6.0, který odstraňuje podporu MP3.
  • 2000 (17. července): Microsoft vydává Windows Media Player 7, který podporuje skiny, vizualizace, vypalování skladeb na CD a další funkce.
  • 2004 (16. září): Microsoft debutuje s MSN Music obchodem, který prodává DRM chráněnou hudbu ve formátu WMA.
  • 2006: Microsoft vydává software Zune, což je upravená verze Windows Media Playeru. Používá se k synchronizaci skladeb s hudebními přehrávači Zune společnosti Microsoft.
  • 2021 (5. října): v rámci Windows 11 je dodáván letitý Windows Media Player verze 12.

Windows Media Player žije dál

Microsoft má s Windows Media Playerem další plány. Ve Windows 11 je aktuálně přítomen ve verzi 12.x (verze 12.0 se objevila koncem října roku 2009 spolu s Windows 7). Navíc v poslední verzi operačního systému od Microsoftu najdeme i další multimediální aplikaci: Groove Music - audio přehrávač a knihovna podobná iTunes, která má svůj původ v Zune z roku 2006. Windows 11 také obsahuje aplikaci Movies & TV, která umožňuje půjčování a nákupy streamovaného video obsahu, který přišel z Xbox Video.

Možná podoba nového Media Playeru

Přesto vše má být budoucnost v Media Playeru (ano, vrátit by se měl původní název). Od roku 2012 nebyl výrazně aktualizován, ale to by se mělo snad už v příštím roce změnit. Ve druhé polovině listopadu Microsoft oficiálně potvrdil, že pracuje na inovaci přehrávače. Chce, aby poslech hudby a sledování multimediálního obsahu ve Windows 11 bylo příjemnější. Přehrávač médií by měl převést aktuální uživatelské hudební sbírky a jeho vzhled se ponese v duchu Windows 11. Aktualizace nahradí aplikaci Groove Music (starý Windows Media Player bude nadále dostupný). Dojít by mělo i k optimalizaci uživatelského prostředí do nové doby, a to včetně ovládání a objevit se mají další asistenční technologie. A to je více méně vše, co je o něm známo. Nezbývá než držet palce a čekat, jak to dopadne.

Možná podoba nového Media Playeru

Každopádně, to nic nemění na tom, že Windows Media Playeru je 30 let. Vše nejlepší a vzhůru do nové etapy!

  • Nejčtenější

V noci na pondělí přinese prach z Halleyovy komety nebeskou podívanou

v diskusi je 7 příspěvků

5. května 2024

Meteorický roj Eta-Aquaridy je jedním ze dvou, jehož původ můžeme spojit se slavnou Halleyovou...

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

v diskusi je 13 příspěvků

3. května 2024

Premium Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Připomeňme si květnové povstání a konec druhé světové války v Evropě

v diskusi je 19 příspěvků

5. května 2024

Výročí květnového povstání v Českých zemích a konec druhé světové války v Evropě si připomeneme...

Malý bojovník na Měsíci zvládl, co se nečekalo. Přežil tamní kruté noci

v diskusi jsou 2 příspěvky

3. května 2024  14:32

Japonské zařízení Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) bylo prvním, které letos úspěšně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štefánikova tragická smrt i po pěti letech budila v Československu emoce

v diskusi je 20 příspěvků

4. května 2024

Československo si před 100 lety, 4. května 1924, připomnělo páté výročí tragické smrti jednoho ze...

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi je 1 příspěvek

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

Skvělý rychlý tip na skrytou přeinstalaci Windows 11 beze ztráty dat

v diskusi nejsou příspěvky

8. května 2024

Problém s počítačem může potrápit každého uživatele. Naštěstí v mnoha případech je poměrně snadno...

Apple dal poprvé nejnovější čip do iPadu. Pro přichází s OLED displejem

v diskusi je 17 příspěvků

7. května 2024  17:19

Společnost Apple připravila speciální tiskovou konferenci, na které v úterý odpoledne představila...

První start lodi Boeing Starliner se odkládá kvůli závadě na raketě Atlas

v diskusi je 11 příspěvků

6. května 2024  17:50,  aktualizováno  7.5 5:34

V bolestech rozené dítě společnosti Boeing v podobě lodi Boeing CST-100 Starliner mělo v úterý nad...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...