Windows bez Exploreru: vyzkoušejte málo známé internetové prohlížeče

aktualizováno 
Zatímco Microsoft válčí s Evropskou unií o přítomnost Internet Exploreru v instalaci Windows 7 a dohaduje se, z jakých dalších prohlížečů budou mít uživatelé při instalaci na výběr, svět internetových prohlížečů si žije vlastním životem. Vedle Internet Exploreru, Firefoxu, Chrome, Opery či Safari existuje i mnoho dalších zajímavých prohlížečů, které stojí alespoň za zkoušku.

SeaMonkey

Ze stejné stáje jako oblíbený Firefox pochází prohlížeč SeaMonkey. Oproti Firefoxu má ovšem integrováno mnohem více funkcí. SeaMonkey obsahuje například i e-mailového klienta, jednoduchý HTML editor pro tvorbu a úpravu internetových stránek nebo čtečku RSS kanálů.

Nechybí samozřejmě ani další funkce, důvěrně známé z Firefoxu (prohlížení stránek v samostatných panelech, mazání důvěrných dat, možnost instalace doplňků atd.).

SeaMonkey 2.0.1 stahujte ze Slunečnice zde (10,2 MB, open source)

SeaMonkey

SeaMonkey

Avant Browser

Prohlížeč Avant Browser využívá jádro Internet Exploreru a navrch přidává řadu zajímavých vlastností a funkcí. Užitečné je například online úložiště uživatelského profilu (oblíbené odkazy, hesla či nastavení), díky kterému máte přístup ke všem vašim nastavením a oblíbenému obsahu z kteréhokoliv počítače s instalací Avant Browseru. Navíc je k dispozici i přenosná verze prohlížeče, spustitelná například z USB klíčenky i bez nutnosti instalace do počítače.

Z dalších funkcí jmenujme ještě automatické vyplňování internetových formulářů, RSS čtečku, blokování vyskakovacích oken nebo ovládání prohlížeče gesty myší. Nechybí ani zametání stop po prohlížení internetu pro zachování maximálního soukromí uživatele.

Avant Browser 11.7 stahujte zde (1,9 MB, freeware)

Avant Browser

Avant Browser

Maxthon

Dalším z prohlížečů vystavěných na jádru Internet Exploreru je Maxthon. Oproti Internet Exploreru přidává Maxthon velké množství dodatečných funkcí jako například podporu ovládání prohlížeče gesty myší, ukládání dat z internetových formulářů pro jejich snadné opakované vyplňování, RSS čtečku, aliasy namísto internetových adres (pro rychlejší přístup k oblíbeným stránkám na internetu) nebo odstranění nepříjemných reklam a vyskakovacích oken ze stránek.

Užitečná je i funkce pro zrychlení načítání často navštěvovaných stránek. Dostupná je také řada zásuvných modulů s užitečnými funkcemi a rovněž i skiny pro změnu vzhledu internetového prohlížeče.

Maxthon 2.5.11 stahujte zde (5,8 MB, freeware)

Čeština pro Maxthon je k dispozici zde

Maxthon

Maxthon

OperaTor

Prohlížeč OperaTor, vystavěný na základu oblíbené Opery, se zaměřuje na maximální zabezpečení soukromí a anonymity uživatele. OperaTor je možné spouštět i bez instalace z USB klíčenek nebo paměťových karet. Prohlížeč za sebou pokaždé zamete stopy.

To znamená, že odstraní všechny pozůstatky po surfování na internetu (navštívené adresy, vyplněná jména a hesla, stažené soubory atd. Navíc jsou k dispozici i technologie pro skrytí identity uživatele na internetu.

OperaTor 3.4 stahujte ze Slunečnice zde (7,4 MB, freeware)

OperaTor

OperaTor

Flock

Prohlížeč Flock využívá stejné jádro jako Firefox, jeho specializací jsou oblíbené internetové služby a sociální sítě. Prostřednictvím internetového prohlížeče Flock získáte snadnější přístup ke svému účtu na Facebooku či Twitteru, navíc můžete i snadněji pracovat s obrázky a filmy na serverech jako Picasa, Flickr, YouTube a mnoha dalších. Flock zprostředkuje také rychlý přístup k vašemu blogu, například na serverech WordPress nebo Blogger.

Flock 2.5.5 stahujte ze Slunečnice zde (12,4 MB, freeware)

Flock

Flock

Wyzo

Další z prohlížečů vystavěných na stejném jádru jako rozšířený Firefox je Wyzo. Internetový prohlížeč Wyzo slibuje rychlé stahování dat z internetu, především díky integrovanému BitTorrent klientovi. Díky současnému stahování dat z více různých zdrojů se může stahování pomocí Wyzo skutečně výrazně zrychlit.

Záleží ovšem také na tom, jaký typ dat nejčastěji stahujete. Zajímavá je rovněž úvodní stránka prohlížeče, nabízející přímý přístup k vyhledávání v Googlu, Yahoo!, Wikipedii a dalších oblíbených zdrojích. Jinak jsou v prohlížeči k dispozici všechny standardní funkce pro procházení webu, které důvěrně známe z Firefoxu.

Wyzo 3.0.3 stahujte ze Slunečnice zde (14,1 MB, freeware)

Wyzo

Wyzo

Používáte některé z alternativních prohlížečů nebo důvěřujete spíše těm známějším a rozšířenějším? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Další z rubriky

Aplikace vám najde programy zdarma i zábavu na večer

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si hned dvě aplikace pro zařízení s Androidem a iOS, které souvisí s filmy a seriály na internetu. Dále se...

Software na nevratnou likvidaci dat na discích

Ilustrační foto - disk

Vybraná data, celé disky či jen jejich část umí nekompromisně odstranit digitální skartovačky. Neslouží k pouhému...

Windows umožní přímý přístup k linuxovým souborům

Nabídka linuxových distribucí pro Windows.

Windows se stále více sbližují s Linuxem. Nejnovějším počinem v této oblasti bude možnost otevírat linuxové soubory...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz