Windows bez Exploreru: vyzkoušejte málo známé internetové prohlížeče

aktualizováno 
Zatímco Microsoft válčí s Evropskou unií o přítomnost Internet Exploreru v instalaci Windows 7 a dohaduje se, z jakých dalších prohlížečů budou mít uživatelé při instalaci na výběr, svět internetových prohlížečů si žije vlastním životem. Vedle Internet Exploreru, Firefoxu, Chrome, Opery či Safari existuje i mnoho dalších zajímavých prohlížečů, které stojí alespoň za zkoušku.

SeaMonkey

Ze stejné stáje jako oblíbený Firefox pochází prohlížeč SeaMonkey. Oproti Firefoxu má ovšem integrováno mnohem více funkcí. SeaMonkey obsahuje například i e-mailového klienta, jednoduchý HTML editor pro tvorbu a úpravu internetových stránek nebo čtečku RSS kanálů.

Nechybí samozřejmě ani další funkce, důvěrně známé z Firefoxu (prohlížení stránek v samostatných panelech, mazání důvěrných dat, možnost instalace doplňků atd.).

SeaMonkey 2.0.1 stahujte ze Slunečnice zde (10,2 MB, open source)

SeaMonkey

SeaMonkey

Avant Browser

Prohlížeč Avant Browser využívá jádro Internet Exploreru a navrch přidává řadu zajímavých vlastností a funkcí. Užitečné je například online úložiště uživatelského profilu (oblíbené odkazy, hesla či nastavení), díky kterému máte přístup ke všem vašim nastavením a oblíbenému obsahu z kteréhokoliv počítače s instalací Avant Browseru. Navíc je k dispozici i přenosná verze prohlížeče, spustitelná například z USB klíčenky i bez nutnosti instalace do počítače.

Z dalších funkcí jmenujme ještě automatické vyplňování internetových formulářů, RSS čtečku, blokování vyskakovacích oken nebo ovládání prohlížeče gesty myší. Nechybí ani zametání stop po prohlížení internetu pro zachování maximálního soukromí uživatele.

Avant Browser 11.7 stahujte zde (1,9 MB, freeware)

Avant Browser

Avant Browser

Maxthon

Dalším z prohlížečů vystavěných na jádru Internet Exploreru je Maxthon. Oproti Internet Exploreru přidává Maxthon velké množství dodatečných funkcí jako například podporu ovládání prohlížeče gesty myší, ukládání dat z internetových formulářů pro jejich snadné opakované vyplňování, RSS čtečku, aliasy namísto internetových adres (pro rychlejší přístup k oblíbeným stránkám na internetu) nebo odstranění nepříjemných reklam a vyskakovacích oken ze stránek.

Užitečná je i funkce pro zrychlení načítání často navštěvovaných stránek. Dostupná je také řada zásuvných modulů s užitečnými funkcemi a rovněž i skiny pro změnu vzhledu internetového prohlížeče.

Maxthon 2.5.11 stahujte zde (5,8 MB, freeware)

Čeština pro Maxthon je k dispozici zde

Maxthon

Maxthon

OperaTor

Prohlížeč OperaTor, vystavěný na základu oblíbené Opery, se zaměřuje na maximální zabezpečení soukromí a anonymity uživatele. OperaTor je možné spouštět i bez instalace z USB klíčenek nebo paměťových karet. Prohlížeč za sebou pokaždé zamete stopy.

To znamená, že odstraní všechny pozůstatky po surfování na internetu (navštívené adresy, vyplněná jména a hesla, stažené soubory atd. Navíc jsou k dispozici i technologie pro skrytí identity uživatele na internetu.

OperaTor 3.4 stahujte ze Slunečnice zde (7,4 MB, freeware)

OperaTor

OperaTor

Flock

Prohlížeč Flock využívá stejné jádro jako Firefox, jeho specializací jsou oblíbené internetové služby a sociální sítě. Prostřednictvím internetového prohlížeče Flock získáte snadnější přístup ke svému účtu na Facebooku či Twitteru, navíc můžete i snadněji pracovat s obrázky a filmy na serverech jako Picasa, Flickr, YouTube a mnoha dalších. Flock zprostředkuje také rychlý přístup k vašemu blogu, například na serverech WordPress nebo Blogger.

Flock 2.5.5 stahujte ze Slunečnice zde (12,4 MB, freeware)

Flock

Flock

Wyzo

Další z prohlížečů vystavěných na stejném jádru jako rozšířený Firefox je Wyzo. Internetový prohlížeč Wyzo slibuje rychlé stahování dat z internetu, především díky integrovanému BitTorrent klientovi. Díky současnému stahování dat z více různých zdrojů se může stahování pomocí Wyzo skutečně výrazně zrychlit.

Záleží ovšem také na tom, jaký typ dat nejčastěji stahujete. Zajímavá je rovněž úvodní stránka prohlížeče, nabízející přímý přístup k vyhledávání v Googlu, Yahoo!, Wikipedii a dalších oblíbených zdrojích. Jinak jsou v prohlížeči k dispozici všechny standardní funkce pro procházení webu, které důvěrně známe z Firefoxu.

Wyzo 3.0.3 stahujte ze Slunečnice zde (14,1 MB, freeware)

Wyzo

Wyzo

Používáte některé z alternativních prohlížečů nebo důvěřujete spíše těm známějším a rozšířenějším? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

Aktuální seriály ve vašem tabletu či ekologický život

Tablet pro práci i zábavu

Ze zajímavých aplikací pro tablety jsme tentokrát vybrali například jednu z těch, které se zaměřují na ekologický...

Správné programy vás naučí psaní všemi deseti

Ilustrační foto - psaní

Využít při psaní textů všech deset prstů, nebo stále datlovat? Chcete-li i vy dát sbohem druhé a neefektivní variantě,...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Najdete na iDNES.cz