Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. srpna 2021 Oskar

Windows 10 asi skončí. Co přijde po nich, není jisté

aktualizováno  6:54
Již za devět dní bychom se mohli dozvědět, zda se společnost Microsoft rozhodla porušit své pravidlo a pokročit v označování Windows z čísla 10 na 11, nebo přejde na zeměpisné pojmenování. Náznaků, že by se tak mohlo stát, je již několik.

Podzimní Windows mají využít některé funkce Windows 10X | foto: MicrosoftTechnet.cz

Ve čtvrtek 24. června se chystá společnost Microsoft uspořádat tiskovou konferenci na téma „Co dál s Windows“. 

Pozvánka na tiskovou konferenci týkající se nových Windows

Pozvánka na tiskovou konferenci týkající se nových Windows

Je to v posledních letech poměrně nezvyklé, že by firma pořádal tiskovou konferenci právě na toto téma. I to je důvod čekat něco většího než jen představení novinek v podzimní verzi Windows 10.

A není to jediný důvod. Určitou nápovědu dává i nově zveřejněné video startovacích zvuků Windows. Firma je dala dohromady a zpomalila tak, že jejich celková délka je 11 minut. 

15. června 2021

I když je to odkaz na nástupnické číslo po Windows 10, může to být jen hra, kterou nás chtějí lidé z Microsoftu zmást, a ve výsledku se dozvíme o nějaké jiné verzi Windows, která poběží souběžně s tou pro klasické PC.

Nebudou to však Windows 10X. Těm nedávno firma ukončila vývoj. Měl to být další pokus Microsoftu o odlehčenou verzi operačního systému určeného pro menší přenosná zařízení, včetně dvoudisplejových přístrojů.

„Místo toho, abychom v roce 2021 uvedli na trh produkt s názvem Windows 10X, jak jsme původně zamýšleli, využíváme poznatky z naší dosavadní cesty a urychlujeme integraci klíčové základní technologie 10X do dalších částí Windows,“ psal v květnu na blogu Microsoftu viceprezident firmy John Cable. 

Právě integrace některých prvků z odlehčených do „hlavních“ Windows ovšem dává tušit, že se příští čtvrtek spíše objeví Windows 11 než cokoliv jiného. 

Vyřazení Windows 10

Další část skládačky k odhalení této záhady se ukrývá v délce podpory Windows 10. Asi nebude náhoda, že se ke konci minulého týdne objevila aktualizace informací o ukončení podpory Windows 10

Stránka ukazující datum vyřazení Windows 10

Stránka ukazující datum vyřazení Windows 10.

V ní je nová položka, která hovoří o datu vyřazení, kterým je pro Windows 10 čtrnáctý říjen 2025 s tím, že to platí pro Windows 10 Home a Pro s vydáním od 29. července 2015. 

To je termín, kdy byly první Windows 10 uvedeny na trh. Je zajímavé, že se objevil právě výraz „vyřazení“, ačkoliv se jinak uvádí informace o ukončení (podpory). Podpora prvních Windows 10, které byly označované jako verze 1507, přitom byla ukončena již 9. května 2017.

Životní cyklus verzí Windows 10
OznačeníVerzeUvedeníKonec podporyJe stále podporována?
RTM150729. 7. 20159. 5. 2017NE
November Update151110. 11. 201510. 10. 2017NE
Anniversary Update16072. 8. 201610. 4. 2018NE
Creators Update17035. 4. 20179. 10. 2018NE
Fall Creators Update170917. 10. 20179. 4. 2019NE
April 2018 Update180330. 4. 201812. 11. 2019NE
October 2018 Update180913. 11. 201810. 11. 2020NE
May 2019 Update190321. 5. 20198. 12. 2020NE
November 2019 Update190912. 11. 201911. 5. 2021NE
May 2020 Update200427. 5. 202014. 12. 2021ANO
October 2020 Update20H220. 10. 202010. 5. 2022ANO
May 2021 Update21H118. 5. 2021 13. 12. 2022ANO
Kódové označení Sun Valley ( Windows 11?)21H2říjen 2021květen 2023VE VÝVOJI

Co znamená, že systém Windows není podporovaný?

Nepodporovaná verze systému je sice funkční a lze ji nadále používat, ale musíte si být vědomi jistých rizik, která plynou z neaktualizovaného softwaru. Chybět tak budou nejen nové funkce, ale i bezpečnostní záplaty a další zabezpečení, které chrání počítač před škodlivými viry, spywarem a dalšími. Na nepodporované verze Windows také nemusí být k dispozici ani nejnovější verze softwaru nebo ovladačů pro hardware. 

Je třeba dodat, že v tabulce uvedené  termíny se týkají verzí  Home Pro, Pro Education a Pro for Workstations. Speciální firemní nebo vzdělávací verze mají zpravidla podporu o něco delší. 

Sun Valley alias Windows 11

Pokud se trochu podíváme na to, jak Microsoft vylepšoval v poslední době Windows 10, nemůžeme se ubránit pocitu, že nepřibývalo příliš mnoho nových funkcí a vlastností, ale spíše to byly takové udržovací a designové updaty.

Změna měla přijít právě tento podzim s verzí označovanou jako Sun Valley (Slunečné údolí). Už minulý rok se hovořilo o tom, že firma přejde na nový systém updatů Windows 10, kdy ten jarní má přijít s menšími vylepšeními, aby se potom na podzim objevily největší změny za poslední roky, a to včetně nové služby Cloud PC. 

Streamování Xboxu do mobilu jako náhrada konzole

Streamování Xboxu do mobilu jako náhrada konzole

Takový vzdálený systém, který běží na serveru a uživatel k němu přístupje přes vzdálené uživatelské rozhraní, si firma částečně vyzkoušela třeba  prostřednictvím své služby Xbox Game Pass . Řadu dalších cloudových řešení společnost nabízí v rámci  Microsoft Cloud, který obsahuje platformu Azure, kancelářský balík Microsoft 365, CRM nástroj Dynamics 365 a další včetně správy identit nebo Access Managementu.

O velkých změnách ve Windows hovořil i šéf společnosti Satya Nadella na letošní vývojářské konferenci Build. „Brzy se s vámi podělíme o nejvýznamnější update poslední dekády,“ řekl při svém úvodním slovu poté, co představil vylepšení v cloudových službách firmy.

Již dříve se přitom vědělo, že systém, který měl původně dostat označení podle zeměpisné oblasti, jako to má Apple u svého macOS, bude mít nové funkce a aktualizované uživatelské rozhraní, které bude modernější a konzistentnější.

Některé z těchto novinek se již objevily v testovacích verzích Windows, jež firma nabízí v rámci veřejné testovací komunity Insiders. Není asi překvapením, že nyní bylo pozastaveno vydávání nových verzí v rámci této skupiny, kde je v současnosti k dispozici poslední verze sestavení Windows označovaná číslem 21390. Nyní firma pouze testuje limity distribuce svého systému. Předpokládáme, že se další novinky objeví až po 24. červnu. 

Předplacená Windows?

Pokud by nakonec k přejmenování na Windows 11 došlo, bylo by to po šesti letech od příchodu prvních Windows 10. To by odpovídalo předchozím tříletým cyklům, kdy byly uváděny nové verze Windows (byť se to ne vždy dodrželo). 

Výše řečené sice dává určité indicie k tomu, že by měly Windows postoupit z označení 10 na 11, ale na druhou stranu by to byl krok proti původní filozofii, která hovořila o Windows 10 jako o poslední verzi  Windows ve smyslu názvu. Je také možné, že firma zcela opustí číslování a prostě nechá pojmenování Windows Sun Valley. 

Screenshot ze stránek podpory Windows Application Managemnetu, kde se hovoří o...

Screenshot ze stránek podpory Windows Application Managemnetu, kde se hovoří o...

I k tomu jsou indicie. Podle serveru Windows Latest Microsoft omylem vyzradil jméno nového systému na jedné ze stránek podpory, kde se hovoří o Windows Application Managementu ve „Windows 10 a Windows Sun Valley“. Nyní je tento dokument ze stránek Microsoftu stažen. Na tento název by měla údajně odkazovat i pozvánka na tiskovou konferenci, kde lze podle stínu odhadnout pohyb slunce.

Na druhou stranu, nezáleží tolik na názvu jako spíše na obsahu. Jen doufáme, že v Microsoftu nikoho nenapadlo, že by se místo jednorázové platby za tento operační systém mělo přejít na nějakou formu předplatného v rámci filozofie Software jako služba (SaaS), která byla v souvislosti Windows 10 již dříve zmiňována ve smyslu Windows as a service.  To by se pak mimo jiné mohl výrazně zvýšit podíl nepodporovaných verzí Windows, které by uživatelé i přes nebezpečí provozovali. 

Aktualizace: Doplnili jsme informaci o stažení dokumentu, který obsahoval název Sun Valley.

Autor:
  • Nejčtenější

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

Událost vyhubivší dinosaury, přichází průměrně jednou za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že to byl temný kosmický tulák. Na zkoumání jeho původu se...

První oceánský kabel měl dráty tak dlouhé, že by nás spojily s Měsícem

V létě roku 1866 byl po několika neúspěšných pokusech položen na dno Atlantiku první dlouhodobě fungující telegrafní...

Příběh nejslavnější vzducholodě. Před 90 lety byla na arktické expedici

Vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin má na kontě několik položek ve fiktivní tabulce nejvýznamnějších úspěchů v historii...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deset tipů pro Word. Praktické funkce, o kterých jste možná ani nevěděli

Premium Microsoft Word je jedním z nejčastěji používaných textových editorů. Je funkční, flexibilní a pohodlně se používá....

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Kliknout, nebo nekliknout? Sedm způsobů, jak prověřit bezpečnost odkazu

Premium Odkaz může být tím, co vás dělí od toho, co právě hledáte, ale také posledním kliknutím do průšvihu. U internetového...

Dotáhnout úkoly do zdárného konce vám pomůže správná strategie i aplikace

O Češích se často říká, že jsou málo efektivní. Jedním z důvodů, proč někdo není produktivnější, může být v organizaci...

Využijte aplikace pro zamykací obrazovku Windows a uložte z ní fotografie

Přestože se zamykací obrazovka Windows 10 může zdát nepodstatná, svojí funkčností přispívá k zabezpečení vstupu do...

Microsoft spouští předplacené Windows. Po vzoru Office se budou jmenovat 365

Microsoft tento týden představil cloudový operační systém určený pro firemní uživatele. Nové Windows 365 budou k...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...