Tipy a triky pro Windows 10: podmaňte si centrum instalovaných programů

  8:45aktualizováno  8:45
Windows postupně přešel na nový systém instalace a odinstalace programů. Jeho nová podoba nabízí více než ta předchozí. Podíváme se na to, co vše umí, ale věnovat se budeme také tomu, jak aktivovat zvukové upozornění u kláves Num, Scroll a Caps Lock.

Windows 10 | foto: Microsoft

1.Jak spravovat aplikace

Instalují-li se nové aplikace do Windows, potom se objeví v jeho seznamu (Start -> Nastavení -> Aplikace -> Aplikace a funkce). Zde máte možnost o nich nejen zjistit podrobnosti, ale také je odinstalovat. Pokud je seznam dlouhý, můžete využít řádek pro vyhledávání, případně dostupné filtry.

Kromě vámi instalovaných aplikací zde najdete také ty, které jsou předinstalované Microsoftem (např. Hlasový záznam, Hudba, Hodiny apod.). Kliknete-li v části Aplikace a funkce na odkaz Spravovat volitelné funkce, potom se objeví ještě jeden seznam, kde lze spravovat další součásti systému.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak zakázat doporučování aplikací

Možná jste se již setkali s tipy od systému Windows doporučující instalaci vybraných aplikací z Windows Store. Jestliže tyto tipy nechcete dostávat, potom to lze snadno vypnout. Klikněte na Start -> Nastavení -> Aplikace -> Aplikace a funkce. Na pravé straně hned první otevírací volba slouží ke změně. Doporučování lze zcela vypnout, nebo zvolit jednu z dalších možností.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak odstranit položky z panelu Programy a funkce

Standardní cesta pro odebrání jakéhokoliv instalovaného programu v systémech Windows vede přes Nastavení -> Aplikace -> Aplikace a funkce. Případně lze využít stále původní funkci Programy a funkce (najdete v Ovládacích panelech). 

Pokud se vám již stalo, že jste nějaký software odebrali jiným způsobem (nejméně šetrný je kompletní smazání jeho složky), pak vám jistě ve zmiňovaném panelu zůstal jeho záznam. Spusťte editor registru (použijte klávesovou zkratku Windows + R a zadejte příkaz regedit a odešlete) a najděte klíč: 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall. 

V něm najdete všechny klíče, které jsou ve skutečnosti položkami v panelu Programy a funkce. Označte ty, které si nepřejete a stiskněte klávesu Delete.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak aktivovat zvukové upozornění u Num, Scroll a Caps Lock

Klávesy Num Lock, Scroll Lock a Caps Lock jsou nepostradatelnými pomocníky. V případě notebooků nejsou vždy jejich stavy indikovány LED diodami. Proto je možné využít aplikace, které zobrazují jejich aktivaci/deaktivaci na hlavním panelu, nebo je možné přímo v systému aktivovat zvukové upozornění. Otevřete Nastavení -> Usnadnění přístupu. A na levé straně dole klikněte na volbu Klávesnice. Na pravé straně najděte položku Použít funkci Ozvučení kláves. Přepněte ji do polohy Zapnuto. Nyní, když použijete jednu z kláves, uslyšíte tiché pípnutí.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak si nahrát dění na obrazovce

Pořídit obrazovku pracovní plochy, tedy tzv. screenshot, není nic těžkého. Co kdybyste však chtěli udělat záznam nějaké činnosti v PC. Potom využijte integrovaný nástroj Záznam postupu (klikněte na Start a zadejte příkaz záznam postupu). Kliknete-li na tlačítko Zahájit záznam, dojde k zachytávání snímků obrazovky. Program začne pořizovat sérii snímků, nikoliv že by klasicky natáčel video. 

Původně byl program vytvořen pro nahrávání případných problémů. Dnes se používá i pro další účely – navíc v průběhu nahrávání lze proces pozastavit, a dokonce je možné přidávat komentáře. Po skončení nahrávání se objeví okno, kde jsou nejen snímky, ale také záznam, co bylo stisknuto za klávesy, nechybí ani další informace.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak změnit produktový klíč

Chcete-li z nějakého důvodu změnit produktový klíč Windows 10, stačí vložit speciální příkaz a za něj klíč. Použijte klávesovou zkratku Windows + R a zadejte příkaz slmgr.vbs -ipk ABCD-EFGH-IJKL-MNOP-QRST, kde místo čísel použijte svůj klíč. Příkaz odešlete, během chvilky se zobrazí informace, zda změna byla úspěšná.

Tipy a triky pro Windows 10

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Další z rubriky

Budete to vědět jako první. RSS čtečky ukážou, co se právě děje

Ilustrační foto - informace

Co se děje na internetu, se dozvíte prakticky ihned. Umožní to hlídači webového obsahu, tedy RSS čtečky. Poslouží...

Prozkoumejte ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích v mapě

Ilustrační foto - tankování

Aktuální ceny pohonných hmot u našich čerpacích stanic najdete na interaktivní mapě. Hledat můžete tu s nelevnějším...

Software zdarma: pusťte si Windows 95 nebo si dobře zálohujte data

Ilustrační foto – Windows 95

Připomenout si operační systém Windows 95 nabízí aplikace Windows95. Vykopírovat text z hlášení aplikace či operačního...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz