Test freemailů: Díl třetí – Post.cz

  5:00aktualizováno  5:00
Post.cz – nejstarší freemail v Česku. Uživatel tedy nejspíš bude očekávat kvalitní schránku, vychytané všechny „mouchy“… Jak je tomu doopravdy? Je schránka taková i v reálu či jen těží ze svého jména, které si za léta vybudovala?

Výhody a nevýhody používání on-line freemailových schránek již byly shrnuty v předchozích článcích. Také hodnocení bylo již popsáno. Tento článek má za úkol popsat freemail Post.cz – nejstarší schránku v Česku. Jaká je (a pro který typ uživatele je vhodná), se dozvíte  dále…Freemail Post.cz - vzhled stránky

Co do přehlednosti se nedá freemailu vytknout téměř nic. Prostředí je ovšem trochu „mrtvé“ – pouze fialová barva podkladu a na ní bílé písmo opravdu jinak nepůsobí. Stránku oživují pouze bannery. Právě u tohoto freemailu by jistě spousta uživatelů ocenila možnost změny vzhledu; tu ovšem schránka postrádá. Ovládání je  intuitivní a navolit potřebná nastavení či pracovat se zprávou zvládne i laik.
Možnosti nastavení v adresáři jsou podobné jako u předchozích dvou freemailů. Žádné inovace – přidat lze libovolné množství kontaktů, u nichž je možné vyplnit nejen jméno, příjmení a e-mail, ale také ICQ číslo či přezdívku. Jednotlivé uživatele lze ukládat do různých skupin – rodina, přátelé, pracovní kontakty…
Při psaní e-mailu je jednou z voleb „Kopie“. Tou se rozumí, kam se e-mail po odeslání přesune – nastavit lze například složku „Odeslané“ či „Koš“. Přidat může uživatel i složky vlastní.
Přílohy lze vkládat jednu po druhé, počet je omezen pouze jejich velikostí, která i s e-mailem může být maximálně do dvou megabajtů. Tento limit platí pro příchozí i odchozí poštu;  některé uživatele právě tento fakt od zřízení této freemailové schránky odradí.Freemail Post.cz - nová zpráva
Nápověda je v „poustu“ řešena jinak než u ostatních freemailů. Nachází-li se uživatel kdekoli, vždy je tlačítko „Nápověda“ viditelné a téma rad se vztahuje právě k dané situaci. Názorně – pokud někdo tápe při psaní zprávy, stačí kliknout na nápovědu a krok za krokem je vysvětlen postup a jsou popsána jednotlivá tlačítka. Pokud si i přesto uživatel neví rady, stačí se obrátit na „Pomoc“ a do subjektu e-mailu bude vyplněna adresa na on-line pomocníka. Zřizovatelem freemailu je poskytována také pomoc po telefonu, horká linka je v provozu ve všedních dnech od osmi do dvaceti hodin.
Odeslání e-mailu lze načasovat. Rozepsanou poštu může uživatel uložit a kdykoli později se k ní vrátit. Pomocí signatur lze zprávu podepsat. Filtr zase umožní například automatické smazání mailu, který přišel od nevyžádaného adresáta, přeposlání nebo vytvoření kopie e-mailu či zaslání avíza na mobilní telefon. Nastavit lze také automatickou odpověď na příchozí e-mail, díky možnosti vytvoření  více filtrů tak pro každého odesílatele může být odpověď jiná.
Navolit si uživatel může také počet zobrazovaných e-mailů na stránce, výchozí počet je deset.
Používání POP3 a SMTP serveru, z nichž první zajistí příjem a druhý odesílání pošty skrze e-mailového klienta typu Outlook, je možné také. Ve freemailu se sice nenastavuje nic,  služba je ovšem podporována a zdarma.
Schránku je možné zaplnit až patnácti megabajty dat, což je nadprůměr. Výtku lze mít k informování o zaplněnosti. Informace o nově příchozích e-mailech lze vyčíst již po vstupu do schránky, celkový počet e-mailů a hlavně zbývající místo zde ovšem chybí. Velikost obsazeného prostoru je možné zjistit pouze v nastavení, kde by tuto informaci hledal málokdo. Informace o celkovém počtu e-mailů v programu nejsou zastoupeny vůbec.
Co nabízí program navíc, je kompletní zrušení účtu. Důvody pro tento krok mohou být rozličné, přesto tato možnost nabízena je, oproti ostatním freemailům. Dobře se Freemail Post.cz - správce složekautoři freemailu postarali o bezpečnost uživatele. Není možné se sice přihlásit různými způsoby, jako třeba u konkurenční schránky Centrum.cz, u freemailu Post.cz je ovšem uživatel po čtvrthodině nečinnosti automaticky odhlášen. Tato funkce má zamezit zneužití schránky a měly by ji standardně obsahovat všechny freemaily.
Jinak toho Post.cz oproti konkurentům moc nenebízí; odesílání textovek je možné díky provázanosti s dalšími službami serveru Volny.cz. Odeslat tak lze například ještě virtuální pohlednici, přejít na stránku s aktuálními zprávami…
A jedno negativum na závěr. Freemail Post.cz je až příliš často „spravován“. Po najetí si na přihlašovací stránku se uživatel může leckdy dočíst, že freemail je upravován… Jednou tato „úprava“ trvala přes tři dny, ačkoli původně byla plánována na pouhých pár hodin. To si pak uživatel rozmyslí, jestli nepřejít ke konkurenci.

Závěrem

Stejně jako Centrum, poslouží freemail Post spíše méně náročným uživatelům. Zamrzí nemožnost volby vzhledu programu, fialová nemusí být oblíbenou barvou každého. Nadprůměrná je velikost schránky – až 15 MB. Limitující je ovšem maximální velikost e-mailu – nejvýše 2 MB pro příchozí a odchozí. Co možná nejvíc rozhodne o zřízení účtu u služby Post.cz, jsou ne až tak ojedinělé „výpadky“, kdy je schránka upravována a uživateli tak znemožněn přístup k jeho e-mailu.

 
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Vyzkoušejte multifunkční designové hodiny pro Windows

Ilustrační foto - hodiny

Hodiny jako spořič monitoru, nebo zobrazující aktuální stav počasí. Podívejte se po netradičních a designových...

Software zdarma: zůstaňte v kontaktu s kýmkoliv z celého světa

Ilustrační foto - komunikace

Komunikace nebyla nikdy snadnější a dostupnější. Umožňují to speciální klienty nové generace a navíc zdarma. Také umí...

Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

Tipy a triky pro Windows 10

Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

Najdete na iDNES.cz