Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Streaming a jeho záznam na pevný disk - 1.díl

  0:10
Streamingově přenášené audio i video soubory a on-line vysílání rádií jsou dnes běžnou součástí internetu. Jak je to však s možností jejich nahrávání, resp. záznamu na pevný disk?
Jedním z opakovaných dotazů je, zda existuje možnost ukládat data streamingu, který se přes svou krátkou existenci stal jednou z nejatraktivnějších součástí internetu. Rozvoj metod komprese zvuku a videa umožnil vyvinout digitální technologie přenosu zvuku a obrazu, které nevyžadují tak rozsáhlou propustnost dat. Na internetu se setkáte se věma druhy streamingu, neboli online vysílání a současného přijímání a sledování zvuku a videa. Prvním typem jsou živá vysílání, která obvykle používají internetová rádia (broadcasting). Jde o nekonečný proud zvukových nebo audiovizuálních dat. Druhou možností je tzv. audio nebo video na objednávku (on demand) - multimediální soubor, který se přenáší i zobrazuje současně, ale jako každý soubor má svůj začátek i konec.

Základní výhodou streamingového přenosu souborů je možnost poslouchat nebo shlédnout jejich obsah okamžitě po vysílání bez zdlouhavého čekání, až se přenese celý soubor. Při streamingu se čekání rovná době, než se zaplní vyrovnávací paměť přehrávače pro plynulý příjem dat. Tyto výhody však s sebou zároveň přinášejí komplikace, jejichž obětí jsou hlavně uživatelé internetu s pomalým připojením. S telefonním modemem lze těžko kvalitně poslouchat hudbu ve streamingu a zároveň dělat na internetu něco jiného, nemluvě o video souborech, které vyžadují ještě vyšší propustnost dat. Dostatečně kvalitní video, na které se dá dívat, vyžaduje 300 kb/s a zpravidla se bez zadrhnutí nepřehraje ani na linkách s odpovídající rychlostí. V takovém případě by bylo lepší soubor nejprve stáhnout, a pak si ho v klidu bez problémů pustit. Internetové rádio rozšířilo bezesporu možnosti, jež skýtá internet pro posluchače i pro lidi toužící provozovat vlastní rozhlasovou stanici. Jeho dosah a zároveň nízké provozní náklady jsou nesrovnatelné s klasickým vysíláním. Je jistě v zájmu posluchačů, aby se záznam internetového rádia stal stejně obvyklou možností, jakou je dnes magnetofonový záznam normálního rozhlasového vysílání.

Když jsme si takto předestřeli výhody a skoro nutnost záznamu streamingu, musíme se vrátit k realitě, která této činnosti klade spíše překážky. Pokud vlastníte plně duplexní zvukovou kartu, můžete si samozřejmě jakýkoliv zvuk v počítači přehrávaný zároveň uložit do WAV souborů, ale při pomalém internetovém připojení je tato metoda prakticky nepoužitelná. V případě streamingu je mnohem šikovnější uložit proud dat přímo ve formátu, v němž se vysílá. Důvody není třeba příliš zdůrazňovat. Uložený streaming je kopií vysílaného souboru a nedochází k žádným ztrátám a zkreslením způsobených jednak převodem do jiných formátů a nedokonalým spojením narušujícím plynulý tok dat. Možnost ukládat přímo v kompresním formátu by byla výhodnější také proto, že klade neskonale menší nároky na velikost pevného disku. U streamingovaného videa je to jediná schůdná cesta.

Je-li potřeba nahrávat streaming přímo do počítače zcela přirozená, co jí brání? Odpověď je snadná. Autorská práva a zájmy poskytovatelů multimédií. Zatímco nahrávání audia a videa na analogových zařízeních bylo pro osobní potřebu uznáno z oprávněné, u počítačových multimédií probíhá litý boj o samotné právní definování problému nahrávání, resp. kopírování. Tvůrce vedoucí technologie streamingu, firma RealNetworks, slibuje zájemcům, kteří by chtěli využívat její systém, absolutní bezpečnost. Zabezpečení je určeno pro placené služby "pay per view" i pro ostatní aplikace. Ochrana však spoléhá hlavně na zabránění neoprávněnému přístupu k souborům. U streamingu se (alespoň prozatím) nemusíme bát kryptování multimediálních dat a to z jednoduchého důvodu. Streaming se narozdíl od přenosu internetových stránek a souborů neskládá z rozsáhlých bloků, ale z toku drobných paketů. Další zatížení každého paketu přídavným kódem by znatelně zpomalilo přenos i zpracování, tedy kritické body technologie. Zakódovaný streaming bude možný, až bude běžné širokopásmové internetové připojení.

Máme-li tedy přístup ke streamingu ať po zaplacení či z volně dostupných zdrojů, nikdo nemůže zabránit tomu, abychom ho uložili = nahráli = udělali kopii pro osobní potřebu. Odpověď na to, zda má cenu se o to snažit, a jestli je to vůbec technicky možné, si ponecháme do příštího pokračování.

Autor:
Témata: MP3, počítač, software
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 12 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Vědci zkoumají, jaký šum nám nejvíce prospívá. Místo bílého nastupuje růžový

v diskusi nejsou příspěvky

22. května 2024

Premium S pojmem bílý šum se patrně setkala většina z nás. Někteří slyšeli i o dalších barvách šumu, o čemž...

Microsoft vám chce dát do kanceláře nového kolegu a sází na malé AI

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024  23:42

Microsoft ukázal, jakou budoucnost generativní umělé inteligence si představuje. Vedle velkých...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

HBO MAX se v noci proměnil v MAX. Nabídne víc obsahu za víc peněz

v diskusi je 29 příspěvků

21. května 2024  9:54

Služba videa na přání HBO MAX se v noci z pondělí na úterý proměnila ve službu MAX. S novou...

Byt 3+1 s lodžií
Byt 3+1 s lodžií

Hroznatova, Mariánské Lázně - Úšovice, okres Cheb
2 650 000 Kč

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...