Tipy a triky pro Windows 10: schránka dostala paměť

aktualizováno 
Významného vylepšení se dočkala schránka Windows. Ta nyní nabízí historii toho, co přes ni prošlo. Novinky v rámci Windows 10 October 2018 Update se však dotkly i časové osy, emotikonů, součástí se stala nově i funkce umožňující propojit telefon s PC. A vylepšení se v systému dotklo i podpory formátu HEIF.

Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak na chytrou schránku

Schránka Windows, či chcete-li možnost kopírovat a manipulovat v systému snadno s texty, objekty, atd. je ve Windows od nepaměti, nyní však došlo k jednomu zásadnímu vylepšení. Její nová verze díky aktualizaci Windows 10 October 2018 Update umí nejen kopírovat a vkládat, ale vede si i historii. Co provedla, tak ukládá do chronologicky seřazené podoby a k položkám je možné se kdykoliv vracet. To může být výhodné pro případy, kdy je zapotřebí opakovaně využít, nebo se vrátit k neuloženým informacím, které přes ni prošly. Pokud jste až do teď využívali pro kopírování a vkládání klávesové zkratky Ctrl + C, respektive Ctrl + V, můžete tak činit i nadále. Avšak pokud budete chtít vyvolat historii, potom použijte klávesovou zkratku Win + V. Abyste funkci mohli začít využívat, je nutné ji nejprve aktivovat (z nepochopitelných důvodů tak není nastaveno rovnou). Klikněte na Start -> Nastavení -> Systém a přepněte se vlevo na záložku Schránka. Zde v části Historie schránky nastavte na Zapnuto.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak data ze schránky synchronizovat

Schránky se týká i další vylepšení, kterým je možnost zkopírovaná data synchronizovat prostřednictvím cloudové služby Microsoftu, a tak k nim získat přístup z jakéhokoliv zařízení přihlášeného prostřednictvím Microsoft účtu. Tuto možnost lze aktivovat opět v nastavení schránky, kde se stačí přihlásit Microsoft účtem prostřednictvím odkazu. Následně je možné si ještě zvolit, zda chcete takto synchronizovat automaticky vše, co budete kopírovat, anebo jen to, co určíte. Ještě jednu vychytávku po vyvolání klávesové zkratky Windows + V můžete využít, a to špendlíkem připnout položku. Bohužel nefunguje tak, že by byla první v seznamu, ale nabízí možnost, jak tuto položku zachovat i v případě, že vymažete historii schránky. Schránka s historií má však jistá omezení, kterými je například to, že text může mít maximálně 100 kb, a HTML či obrázky velikost do 1 MB.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak Fluent pomohl Časové ose

Fluent design se i díky poslední aktualizaci systému dostal ještě více do uživatelského prostředí Windows. Nově tak třeba v Časové ose (vyvolá se tlačítkem vedle Startu) může za to, že rozmazává položky v pozadí. A když už jsme u časové osy, nezapomínejte na to, že virtuální plochy jsou dostupné právě z tohoto místa. Často dostáváme dotazy, kam je Microsoft přesunul. Takže, najdete je v levém horním rohu, kde je lze tlačítkem aktivovat a dále spravovat.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak používat emotikony

Panel Emoji s emotikony prošel také změnou. Na úvod však musíme říci, že o jeho přítomnosti ve Windows ví zatím poměrně málo uživatelů. Vyvolává se klávesovou zkratkou Windows + . (tečka) a své uplatnění si najde všude tam, kde je možné vkládat texty. Nově se v něm objevily další emotikony a také byly upraveny ty stávající.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak připojit a vzdáleně ovládat telefon

Po aktualizaci na Windows 10 October 2018 Update je možné lépe využívat také smartphone. Ten lze nyní propojit s PC a přímo z něj v mobilu procházet web, psát emaily, posílat SMS či používat aplikace ve smartphonu. Nejprve je však nutné telefon s počítačem spárovat. Toho dosáhnete prostřednictvím nabídky Start -> Nastavení -> Telefon. Níže klikněte na tlačítko plus a prostřednictvím účtu u Microsoftu ho máte možnost přidat.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak lépe využívat HEIF

V loňské první aktualizaci Windows získal podporu nového formátu HEIF. Ten slouží pro ukládání fotografií, umí to například iPhony, a jeho výhody spočívají v menší velikosti souborů, ale kvalita zůstává stejná. Formát navíc podporuje tvorbu sekvencí, obrazových kolekcí, živých fotografií, HDR snímků, apod. V tuto chvíli tento formát umí nativní aplikace Fotky (je nutné si stáhnout rozšíření), ale pouze k prohlížení, nikoliv k úpravě. Nyní došlo k vylepšení a možnosti ve formátu rotovat či editovat metadata, a to z Průzkumníka Windows. Podporu formátu HEIF je nutné pro použití nejprve stáhnout z Microsoft Store.

Tipy a triky pro Windows 10
 

Nejčtenější

Největší výpadek kolem Facebooku končí. Způsobila jej chyba v konfiguraci

Pro Twitter je zatím situace příznivá - využívají ji pro komunikaci s uživateli...

Populární služby Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp jsou stále pro některé uživatele po světě nedostupné, nebo...

Neuvěřitelná fotografie. Vznikala 26 let, je krásná a vylepší letadla

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na...

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na první pohled upoutala celý svět....

Letos začíná velké vypínání televize. V DVB-T se nejdřív odmlčí Praha

Mapa pokrytí signálem DVB-T2 na konci roku 2018.

Letos se budou vypínat první vysílače, které šíří signál první generace digitálního pozemního televizního vysílání,...

Kolik je 4 % ze 75? S tímto primitivním trikem to spočítá každý zpaměti

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento...

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento jednoduchý trik vám ale usnadní každodenní...

Na Ulož.to naleznete firemní hesla, faktury, e-maily i lékařské zprávy

Výsledek hledání výrazu „faktury“ na serveru Ulož.to

Analýza více než dvanácti tisíc souborů na serveru Ulož.to odhalila překvapivý problém. Někteří jej využívají pro...

Další z rubriky

Software zdarma: chytré hledání zbytečných dat v PC a ztraceného hesla

Ilustrační foto - očista

Vyhledat zbytečná data, která pak můžete smazat, pomůže Clean Space. Malý hudební přehrávač, co přehraje i hudbu v...

Aplikace: Jak vám šlape wi-fi, kurzy zdarma a šikovný přehrávač

Ilustračení snímek

Do dnešního přehledu zajímavých aplikací pro tablety jsme zařadili například šikovný přehrávač hudby, aplikaci na...

Tipy a triky pro Windows 10: schránka dostala paměť

Windows 10

Významného vylepšení se dočkala schránka Windows. Ta nyní nabízí historii toho, co přes ni prošlo. Novinky v rámci...

Najdete na iDNES.cz