Tipy a triky pro Windows 10: schránka dostala paměť

aktualizováno 
Významného vylepšení se dočkala schránka Windows. Ta nyní nabízí historii toho, co přes ni prošlo. Novinky v rámci Windows 10 October 2018 Update se však dotkly i časové osy, emotikonů, součástí se stala nově i funkce umožňující propojit telefon s PC. A vylepšení se v systému dotklo i podpory formátu HEIF.

Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak na chytrou schránku

Schránka Windows, či chcete-li možnost kopírovat a manipulovat v systému snadno s texty, objekty, atd. je ve Windows od nepaměti, nyní však došlo k jednomu zásadnímu vylepšení. Její nová verze díky aktualizaci Windows 10 October 2018 Update umí nejen kopírovat a vkládat, ale vede si i historii. Co provedla, tak ukládá do chronologicky seřazené podoby a k položkám je možné se kdykoliv vracet. To může být výhodné pro případy, kdy je zapotřebí opakovaně využít, nebo se vrátit k neuloženým informacím, které přes ni prošly. Pokud jste až do teď využívali pro kopírování a vkládání klávesové zkratky Ctrl + C, respektive Ctrl + V, můžete tak činit i nadále. Avšak pokud budete chtít vyvolat historii, potom použijte klávesovou zkratku Win + V. Abyste funkci mohli začít využívat, je nutné ji nejprve aktivovat (z nepochopitelných důvodů tak není nastaveno rovnou). Klikněte na Start -> Nastavení -> Systém a přepněte se vlevo na záložku Schránka. Zde v části Historie schránky nastavte na Zapnuto.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak data ze schránky synchronizovat

Schránky se týká i další vylepšení, kterým je možnost zkopírovaná data synchronizovat prostřednictvím cloudové služby Microsoftu, a tak k nim získat přístup z jakéhokoliv zařízení přihlášeného prostřednictvím Microsoft účtu. Tuto možnost lze aktivovat opět v nastavení schránky, kde se stačí přihlásit Microsoft účtem prostřednictvím odkazu. Následně je možné si ještě zvolit, zda chcete takto synchronizovat automaticky vše, co budete kopírovat, anebo jen to, co určíte. Ještě jednu vychytávku po vyvolání klávesové zkratky Windows + V můžete využít, a to špendlíkem připnout položku. Bohužel nefunguje tak, že by byla první v seznamu, ale nabízí možnost, jak tuto položku zachovat i v případě, že vymažete historii schránky. Schránka s historií má však jistá omezení, kterými je například to, že text může mít maximálně 100 kb, a HTML či obrázky velikost do 1 MB.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak Fluent pomohl Časové ose

Fluent design se i díky poslední aktualizaci systému dostal ještě více do uživatelského prostředí Windows. Nově tak třeba v Časové ose (vyvolá se tlačítkem vedle Startu) může za to, že rozmazává položky v pozadí. A když už jsme u časové osy, nezapomínejte na to, že virtuální plochy jsou dostupné právě z tohoto místa. Často dostáváme dotazy, kam je Microsoft přesunul. Takže, najdete je v levém horním rohu, kde je lze tlačítkem aktivovat a dále spravovat.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak používat emotikony

Panel Emoji s emotikony prošel také změnou. Na úvod však musíme říci, že o jeho přítomnosti ve Windows ví zatím poměrně málo uživatelů. Vyvolává se klávesovou zkratkou Windows + . (tečka) a své uplatnění si najde všude tam, kde je možné vkládat texty. Nově se v něm objevily další emotikony a také byly upraveny ty stávající.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak připojit a vzdáleně ovládat telefon

Po aktualizaci na Windows 10 October 2018 Update je možné lépe využívat také smartphone. Ten lze nyní propojit s PC a přímo z něj v mobilu procházet web, psát emaily, posílat SMS či používat aplikace ve smartphonu. Nejprve je však nutné telefon s počítačem spárovat. Toho dosáhnete prostřednictvím nabídky Start -> Nastavení -> Telefon. Níže klikněte na tlačítko plus a prostřednictvím účtu u Microsoftu ho máte možnost přidat.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak lépe využívat HEIF

V loňské první aktualizaci Windows získal podporu nového formátu HEIF. Ten slouží pro ukládání fotografií, umí to například iPhony, a jeho výhody spočívají v menší velikosti souborů, ale kvalita zůstává stejná. Formát navíc podporuje tvorbu sekvencí, obrazových kolekcí, živých fotografií, HDR snímků, apod. V tuto chvíli tento formát umí nativní aplikace Fotky (je nutné si stáhnout rozšíření), ale pouze k prohlížení, nikoliv k úpravě. Nyní došlo k vylepšení a možnosti ve formátu rotovat či editovat metadata, a to z Průzkumníka Windows. Podporu formátu HEIF je nutné pro použití nejprve stáhnout z Microsoft Store.

Tipy a triky pro Windows 10

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Software zdarma: ovládání rychlosti myši a jasu monitoru z panelu

Ilustrační foto - notebook

Program KeepMouseSpeedOK umožňí nastavit rychlost kurzoru myši na jeden klik a Win10 BrightnessSlider zase snadno...

Programy a aplikace, které z PC nebo smartphonu udělají čtečku e-knih

Ilustrační foto - e-knihy

Čtečka elektronických knih je sice ideální řešení pro konzumaci knih v digitální podobě, ale lze k tomu využít i...

Software zdarma: Okna Windows v záložkách nebo čas strávený na PC

Ilustrační foto - notebook

TiDyTabs vám pomůže seskupit programy do jednoho okna formou záložek. Zjistit, kolik času jste při které aktivitě na PC...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz