Tipy a triky pro Windows 10: schránka dostala paměť

aktualizováno 
Významného vylepšení se dočkala schránka Windows. Ta nyní nabízí historii toho, co přes ni prošlo. Novinky v rámci Windows 10 October 2018 Update se však dotkly i časové osy, emotikonů, součástí se stala nově i funkce umožňující propojit telefon s PC. A vylepšení se v systému dotklo i podpory formátu HEIF.

Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak na chytrou schránku

Schránka Windows, či chcete-li možnost kopírovat a manipulovat v systému snadno s texty, objekty, atd. je ve Windows od nepaměti, nyní však došlo k jednomu zásadnímu vylepšení. Její nová verze díky aktualizaci Windows 10 October 2018 Update umí nejen kopírovat a vkládat, ale vede si i historii. Co provedla, tak ukládá do chronologicky seřazené podoby a k položkám je možné se kdykoliv vracet. To může být výhodné pro případy, kdy je zapotřebí opakovaně využít, nebo se vrátit k neuloženým informacím, které přes ni prošly. Pokud jste až do teď využívali pro kopírování a vkládání klávesové zkratky Ctrl + C, respektive Ctrl + V, můžete tak činit i nadále. Avšak pokud budete chtít vyvolat historii, potom použijte klávesovou zkratku Win + V. Abyste funkci mohli začít využívat, je nutné ji nejprve aktivovat (z nepochopitelných důvodů tak není nastaveno rovnou). Klikněte na Start -> Nastavení -> Systém a přepněte se vlevo na záložku Schránka. Zde v části Historie schránky nastavte na Zapnuto.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak data ze schránky synchronizovat

Schránky se týká i další vylepšení, kterým je možnost zkopírovaná data synchronizovat prostřednictvím cloudové služby Microsoftu, a tak k nim získat přístup z jakéhokoliv zařízení přihlášeného prostřednictvím Microsoft účtu. Tuto možnost lze aktivovat opět v nastavení schránky, kde se stačí přihlásit Microsoft účtem prostřednictvím odkazu. Následně je možné si ještě zvolit, zda chcete takto synchronizovat automaticky vše, co budete kopírovat, anebo jen to, co určíte. Ještě jednu vychytávku po vyvolání klávesové zkratky Windows + V můžete využít, a to špendlíkem připnout položku. Bohužel nefunguje tak, že by byla první v seznamu, ale nabízí možnost, jak tuto položku zachovat i v případě, že vymažete historii schránky. Schránka s historií má však jistá omezení, kterými je například to, že text může mít maximálně 100 kb, a HTML či obrázky velikost do 1 MB.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak Fluent pomohl Časové ose

Fluent design se i díky poslední aktualizaci systému dostal ještě více do uživatelského prostředí Windows. Nově tak třeba v Časové ose (vyvolá se tlačítkem vedle Startu) může za to, že rozmazává položky v pozadí. A když už jsme u časové osy, nezapomínejte na to, že virtuální plochy jsou dostupné právě z tohoto místa. Často dostáváme dotazy, kam je Microsoft přesunul. Takže, najdete je v levém horním rohu, kde je lze tlačítkem aktivovat a dále spravovat.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak používat emotikony

Panel Emoji s emotikony prošel také změnou. Na úvod však musíme říci, že o jeho přítomnosti ve Windows ví zatím poměrně málo uživatelů. Vyvolává se klávesovou zkratkou Windows + . (tečka) a své uplatnění si najde všude tam, kde je možné vkládat texty. Nově se v něm objevily další emotikony a také byly upraveny ty stávající.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak připojit a vzdáleně ovládat telefon

Po aktualizaci na Windows 10 October 2018 Update je možné lépe využívat také smartphone. Ten lze nyní propojit s PC a přímo z něj v mobilu procházet web, psát emaily, posílat SMS či používat aplikace ve smartphonu. Nejprve je však nutné telefon s počítačem spárovat. Toho dosáhnete prostřednictvím nabídky Start -> Nastavení -> Telefon. Níže klikněte na tlačítko plus a prostřednictvím účtu u Microsoftu ho máte možnost přidat.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak lépe využívat HEIF

V loňské první aktualizaci Windows získal podporu nového formátu HEIF. Ten slouží pro ukládání fotografií, umí to například iPhony, a jeho výhody spočívají v menší velikosti souborů, ale kvalita zůstává stejná. Formát navíc podporuje tvorbu sekvencí, obrazových kolekcí, živých fotografií, HDR snímků, apod. V tuto chvíli tento formát umí nativní aplikace Fotky (je nutné si stáhnout rozšíření), ale pouze k prohlížení, nikoliv k úpravě. Nyní došlo k vylepšení a možnosti ve formátu rotovat či editovat metadata, a to z Průzkumníka Windows. Podporu formátu HEIF je nutné pro použití nejprve stáhnout z Microsoft Store.

Tipy a triky pro Windows 10
 

Nejčtenější

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Správné programy vás naučí psaní všemi deseti

Ilustrační foto - psaní

Využít při psaní textů všech deset prstů, nebo stále datlovat? Chcete-li i vy dát sbohem druhé a neefektivní variantě,...

Aktuální seriály ve vašem tabletu či ekologický život

Tablet pro práci i zábavu

Ze zajímavých aplikací pro tablety jsme tentokrát vybrali například jednu z těch, které se zaměřují na ekologický...

Do Windows míří jádro Linuxu a microsoftový prohlížeč Edge bude na macOS

Šéf Microsoftu Satya Nadella na konferenci Build 2019.

Microsoft tento týden pořádá výroční vývojářskou konferenci Build. Je zaměřena hlavně na velké systémy, ale na začátku...

Najdete na iDNES.cz