Tipy pro Windows 10: objevte nové funkce velké aktualizace

aktualizováno 
Po původním pozdržení se již několik týdnů na počítače s Windows dostávají postupně výzvy k přechodu na nejnovější verzi tohoto stému, kterou lze stáhnou jako aktualizaci. Jestliže jste ji ještě neobdrželi, máme pro vás tip, jak ji vyvolat. Také se můžete podívat na novinky, o kterých možná ani netušíte.

Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak vyvolat aktualizaci na nejnovější verzi October 2018

Společnost Microsoft uvolňuje aktualizace operačního systému Windows řízeně. To znamená, že z důvodu, aby předešla hromadným stížnostem na případné nedotažení (což se stalo právě u této aktualizace, která byla opravována) a také přetížení svých serverů, odkud je distribuována, je tak nabízí uživatelům k instalaci postupně. Poslední velká aktualizace byla uvolněna již v říjnu loňského roku. Pokud stále čekáte na výzvu k její instalaci, již nemusíte. Stačí, když použijete nástroj pro upgrade Windows. Ten si stáhnete zde a následně spustíte. Aktualizačním procesem na verzi October 2018 Update vás provede krok za krokem průvodce. Pro zdárnou instalaci musíte mít na disku dostatek volného místa a obětovat procesu desítky minut až hodinu – v závislosti na výkonu PC.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak na první spuštění a nastavení systému

Microsoft změnil průvodce prvním spuštěním systému. Nové dotazování o tom, co a jakým způsobem má Windows zasílat a jak pracovat s PC, je tak ještě více o dotazování a možnosti upravit více funkcí podle potřeb. Projdete si tak dotazy, zda chcete povolit Cortanu zasílání dat do Microsoftu, zjišťování polohy, možnost najít zařízení, jak píšete na klávesnici či zda se má Windows přizpůsobovat. Nechcete-li být sledováni, potom většinu funkcí nepovolujte. Naopak doporučujeme povolit inteligentní úložiště a počítejte s tím, že vás také ještě bude čekat následná aktualizace dlaždicových aplikací.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak na vylepšenou Start nabídku

Na první pohled si změn po vzhledové stránce nevšimnete, ale v systému jich několik přece jen proběhlo. Tak například Start nabídka nově umožňuje vytvářet složky dlaždic a také je pojmenovávat – jméno složky je viditelné jak ve sbaleném, tak rozbaleném stavu. Integrovaný vyhledávací mechanismus se dočkal vylepšení v podobě zobrazení dalších detailů. Takže pokud začnete něco psaním hledat, zobrazí se k výsledkům více detailů. Tak například u funkcí můžete spustit rovnou nějakou z vlastností. Například pokud používáte Ovládací panely a spustili jste některou součást, tak se objeví vpravo vedle položky a hned ji lze vybrat bez nutnosti spouštět funkci a v ní podfunkci. Také se zde objevila možnost připnout vyhledané do Startu nebo na Hlavní panel či najít kde se na disku nachází.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak na vylepšený herní panel

Několika novinek se dočkal i herní panel. Nově ho lze vyvolat nejen prostřednictvím klávesové zkratky Win + G, ale také z nabídky Start. Navíc v něm nyní přibyly další funkce a ovládat je tak možné například audio – vybrat výstupní zařízení, pracovat s hlasitostí u různých aplikací atd. V herním panelu je také nově možné vidět vytížení procesoru, grafické karty, operační paměti či snímkové frekvenci. Herní mód by se navíc měl více starat o lepší optimalizaci systému, a to i tehdy, pokud na pozadí systému běží aplikace.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak na lepší promítání obrazovky

Inovovaná byla i funkce pro promítání obrazovky na jiné zařízení – třeba projektor či TV. Pokud docházelo k jejímu využívání, potom se ukončovala v Centru akcí. Po aktualizaci se tak děje v horní části obrazovky prostřednictvím proužku, který umožní kontrolovat stav připojení či rychlé odpojení, podobně jako u režimu vzdálené plochy. Tento panel dovoluje přepínat se mezi třemi režimy - hry, produktivita a video. U každého se nastavuje míra odezvy a kvalita obrazu.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak na tmavý režim v Průzkumníku Windows

Zatímco tmavý, respektive černý režim Windows je už nějakou dobu dostupný, tak Průzkumníka Windows se z nepochopitelných důvodů netýkal. To je již minulostí. Chcete-li kompletní tmavý režim v systému aktivovat, stačí, když kliknete na Start -> Nastavení -> Přizpůsobení a na levé straně kliknete na možnost Barvy. Na pravé straně potom najděte položku Zvolte svůj výchozí režim aplikace a zde máte na výběr, zda chcete světlý, nebo tmavý.

Tipy a triky pro Windows 10

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Zrcadlo doby: jak československý armádní film natáčel západní letadla

British Aerospace Nimrod AEW3

V roce 1980 navštívili pracovníci Československého armádního filmu aerosalon v anglickém Farnborough, aby tam na...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Další z rubriky

Komplexní analýza disku odhalí, co na něm je a kde může něco přebývat

Ilustrační foto - datové úložiště

Prostřednictvím softwarových agentů lze odhalit, která data v něm nejvíce zabírají jeho volné místo. Tak můžete nejen...

Do Windows míří jádro Linuxu a microsoftový prohlížeč Edge bude na macOS

Šéf Microsoftu Satya Nadella na konferenci Build 2019.

Microsoft tento týden pořádá výroční vývojářskou konferenci Build. Je zaměřena hlavně na velké systémy, ale na začátku...

Software zdarma: Okna Windows v záložkách nebo čas strávený na PC

Ilustrační foto - notebook

TiDyTabs vám pomůže seskupit programy do jednoho okna formou záložek. Zjistit, kolik času jste při které aktivitě na PC...

Najdete na iDNES.cz