Mironet: Microsoft nás málem zničil, teď proti němu svědčíme

aktualizováno 
Česká počítačová firma Mironet na vlastní kůži zažila, co to znamená dráždit nadnárodního obra, jako je Microsoft. Před pěti lety do jejich sídla vtrhla policie a zabavila všechny počítače v jejich prodejnách, velkoobchodu i v bytě majitele Roberta Novotného, a to včetně kompletního účetnictví firmy.
„Policie měla od Microsoftu informace, že jsme nekupovali jejich software, ale prodáváme ho. Obcházela proto všechny naše prodejny, hledala tajné vchody, lisovny cédéček,“ popisuje tehdejší události Robert Novotný.

Společnost Microsoft dala podnět k zásahu na základě takzvaného mystery shoppingu. To znamená, že její pracovníci dělají kontrolní nákupy, aby zjistili, jestli se neprodávají počítače s pirátskými programy.

„O nekupování našich programů vůbec nešlo. Byli jsme přesvědčeni, že Mironet prodává pirátský software, a proto jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Na další postup policie nemáme vliv,“ říká mluvčí Microsoftu v Česku Jiří Grund. „Mystery shopping provádíme, abychom ochránili náš byznys. Na 40 procentech nově prodaných počítačů v tuzemsku je podle našich odhadů pirátský software,“ dodává Grund.

Spor s policií ohledně zásahu v Mironetu nakonec skončil ve prospěch menší firmy. V roce 2002 Ústavní soud došel k závěru, že zásah policie nebyl oprávněný, a nařídil zabavené věci vrátit. A o rok později bylo zastaveno i trestní stíhání na Novotného. „Kdybychom tehdy neměli prostředky na stěhování firmy a rekonstrukci, tak naše firma skončila,“ popisuje Novotný.

Po zabavení věcí musel nakoupit veškeré vybavení znovu, a to včetně licencí na software. Škodu vyčíslil na 14 milionů korun, které nyní požaduje od ministerstva spravedlnosti. „Vyžádali jsme si od policie spisy a stanoviska, a až je budeme mít, rozhodneme, jestli je žádost oprávněná,“ říká mluvčí ministra spravedlnosti Petr Dimun.

Dnes se Mironet věnuje této kauze z jiného pohledu. „Evropská komise nás na přelomu roku požádala o informace týkající se tohoto případu za účelem jejich možného použití v soudním sporu, který vede s Microsoftem,“ říká Novotný. Podklady teď ve firmě zpracovávají. EU přinutila Microsoft, aby přestal ke svému operačnímu systému přibalovat i program na sledování videa. Domnívá se, že tím omezuje právo na výběr takového softwaru.

Podle Novotného unii zajímá hlavně role Microsoftu v ovlivňování policie.

Letošní svědectví pro Evropskou komisi však jako odplatu nevnímá. „Je to uzavřená kauza,“ říká.
Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: tvorba působivých videoklipů nebo sledování dat

Ilustrační fotografie - film

Domácí zábavná videostřižna Filmora nabízí několik automatických i poloautomatických režimů. Aktuální počasí včetně...

Windows umožní přímý přístup k linuxovým souborům

Nabídka linuxových distribucí pro Windows.

Windows se stále více sbližují s Linuxem. Nejnovějším počinem v této oblasti bude možnost otevírat linuxové soubory...

Software na nevratnou likvidaci dat na discích

Ilustrační foto - disk

Vybraná data, celé disky či jen jejich část umí nekompromisně odstranit digitální skartovačky. Neslouží k pouhému...

Najdete na iDNES.cz