Ještě donedávna fungovalo hledání na Googlu tak, že pokud jste do vyhledávače zadali nějaké konkrétní místo (restauraci, obchod, památku), Google vám ve výsledcích nabídl rovnou i malou mapku, na kterou šlo kliknout a zvětšit ji. Poté, co vstoupilo v platnost Nařízení o digitálních trzích, týkající se zemí Evropské unie, tato možnost zmizela.
Nově se tak po vyhledání daného místa mapka sice také ukáže, už to však není proklik do map Googlu, nýbrž jen obyčejný obrázek. Abyste se dostali do rozhraní Google map, musíte nyní buď dané místo vyhledávat rovnou v rozhraní map Googlu, anebo si najít nějakou jinou cestičku. Pro uživatele, kteří byli doteď zvyklí automaticky klikat na miniaturu mapy, je to každopádně nepříjemná změna. Situace má však řešení.
Pokud teď dáme stranou to úplně nejjasnější, tedy nenacházet se v zemi Evropské unie, stále na stránce vyhledávání zbyly dva přímé odkazy do map Googlu. První je pod tlačítkem „navigovat“. Ten vás sice přesměruje do map Googlu, nicméně nezobrazí místo samotné, pouze cestu z vaší aktuální polohy. A když navigování zrušíte, vybrané místo zmizí a musíte ho stejně zadat manuálně. To není moc elegantní řešení.
Asi nejlepším a nejjednodušším způsobem, který je nutné si odteď zapamatovat, je tedy to, že namísto na obrázek miniatury map se nyní kliká na adresu dané lokace níže (viz obrázek). Ta totiž udělá přesně to, co klikatelný náhled map dříve a přesměruje vás do rozhraní Google map s označeným místem:
Platí to i pro mobilní prohlížeče, kde je možná situace ještě o trochu víc matoucí, neboť adresa dané lokace není jako ve stolním prohlížeči zvýrazněna modře jako odkaz v textu. Vše každopádně funguje úplně stejně.
Nařízení Evropské unie lze obejít i dalšími způsoby. Už nyní existují pluginy do prohlížečů, které funkcionalitu prokliku přes náhled Google map vrátí, je však třeba najít vhodný pro váš prohlížeč. Jiná řešení zmiňují zase používání VPN (virtuální změna geografické lokace daného zařízení), což jsou však obvykle zpoplatněné služby.
Existuje také ještě jeden docela jednoduchý způsob, jak proklik na miniatuře znovu zprovoznit. Stačí změnit region vyhledávání v nastavení vašeho Google profilu na zemi mimo Evropskou unii. Nejprve si otevřete ve vašem prohlížeči Google profil (ikonka vpravo nahoře), zde klikněte na Nastavení. Zde zvolte Ostatní nastavení, dále Jazyk a oblast, poté Oblast výsledků a zvolte třeba Spojené království. A proklik by měl začít zase fungovat.
Na koho dopadne nová digitální norma? Brusel zveřejnil seznam firem |
Mějte také na paměti, že po výměně vyhledávací oblasti se sice zpřístupní proklik přes náhled map, ovšem přestane fungovat odkaz přes adresu níže.
Celá situace vznikla vlivem Nařízení o digitálních trzích, které má bojovat proti digitálním monopolům a zabránit znevýhodňování menších služeb na úkor těch velkých od zavedených společností, jako je právě třeba Google, ale také Amazon, Apple, Meta, Microsoft a další. V principu tedy proklik do Google map už není tak viditelný proto, aby se lidé necítili tak nuceni využívat mapy od Googlu na úkor jiných serverů nabízející mapové podklady světa.