Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Komunikační software - přehled

Jaké programy umožňují komunikaci prostřednictvím různých protokolů? Na výběr jsou oficiální i o víceúčelové jako Miranda či Trillian.

V minulém článku jsme si pověděli o nejpoužívanějších komunikačních protokolech typu ICQ nebo MSN a jejich základních vlastnostech. Dnes bude řeč o programech, které komunikaci skrze zmíněné protokoly umožňují; kromě oficiálních i o víceúčelových jako Miranda či Trillian.

V článku nenajdete speciální programy ke komunikaci na některých minule zmíněných protokolech. V případě polských protokolů Gadu-Gadu a Tlen kvůli standardně polskému jazyku, který je pro většinu českých čtenářů bezpředmětný a u protokolu Jabber díky tomu, že standardizace protokolu probíhá pouze na teoretické rovině a o vývoj programů se starají jiní lidé. Díky tomu také vznikly desítky programů sloužících výhradně ke komunikaci prostřednictvím Jabberu a samozřejmě byla podpora Jabberu začleněna do univerzálních messengerů, jejichž dva zástupce, jedny z mála dlouhodobě použitelných programů této kategorie, najdete na konci článku.

3,97 MB

Tento software sice v našich krajích mnoho lidí nepoužívá, přesto je jeho použití nezbytné, zejména chcete-li komunikovat s někým z druhé strany Atlantiku, kde se AIM, stal synonymem, pro vzájemnou komunikaci dvou uživatelů. Do programu se sice promítá i značná zkušenost s vývojářů, ale bohužel i skupina pro níž je určen: tak např. proužek, v němž neustále projíždí kurzy amerických akcií musíte ručně odstranit a dolní panely s nástroji, zabírající příliš mnoho místa, ostatně stejně jako reklamu, nelze odstranit vůbec.
 Funkcemi se mu stále více přibližuje ICQ, s nímž je již nějakou dobu AIM pod jednou střechou s názvem AOL. Na rozdíl od něj se ale drží konzervativního vzhledu; příbuznosti naznačuje tomu i skutečnost, že AIM je možné používat ke komunikaci s uživateli ICQ.

ICQ 4.0
2,79 MB

Před nedávnem se na internetu objevila veřejná betaverze čtyřkové verze ICQ a několik týdnů na to i ostrá verze, která je nyní propagována na oficiálních stránkách jako zcela revoluční software. Kromě některých kosmetických změn ale zaznamená řadový uživatel rozdílů pramálo. Jedním z nich je lišta Xtraz, která nově přibyla a má usnadňovat možnosti interaktivní a zábavné komunikace uživatelů. Každý by si měl např. vybrat obrázek, případně uploadovat vlastní foto, pod nímž bude vystupovat. Další věcí jsou integrované hry, mezi nimiž působí nejkuriózněji Kung Fu Chess, tedy jakási realtimová mutace šachů. K dispozici jsou i single-playrové hry, které mají spíše jen marketingový účel. Poslední součástí Xtraz je vylepšená práce s pohlednicemi.
 Na druhou stranu mezi nově přidanou užitelnou výbavu patří třeba zdokonalené upozorňování na nově přijaté zprávy. Kromě známého zvukového znamení budete upozorněni i v pravém dolním rohu obrazovky, kde se zobrazí pohledný rámeček s textem doručené zprávy, jménem a podobiznou odesílatele, což je vlastnost, která byla donedávna výsadou Mirandy.
 Již z předchozích verzí software umožňuje po stažení doplňků i zvukovou komunikaci, popřípadě videochat; mnoho uživatelů však tyto možnosti nevyužívá. Vyspělé je rovněž hledání a přidávání nových uživatelů, stejně jako funkce zabraňující přijímání nevyžádaných zpráv: Ignore List a Spam Control. Ostatní možnosti, např. na přizpůsobení vzhledu nebo usnadnění některých úkonů, jsou omezeny snahou, aby všichni uživatelé pracovali v téměř identickém prostředí, jehož nedílnou součástí je i reklama.

MSN Messenger 6.1
4,72 MB

Tento nástroj z dílny Microsoftu sloužící k obsluze třetího nejrozšířenějšího protokolu doplňuje portfolio produktů spojených se službami MSN a .NET. Díky jeho implementaci přímo do základní výbavy operačních systémů Windows je využíván stále větším množstvím uživatelů, zejména z řad nezasvěcené veřejnosti. Přestože komunikace s programem není nějak zvlášť oslnivá, zejména do budoucna bude stále užitečnější vlastností přímá provázanost MSN účtů s uživatelskými profily na počítači.
 Programu nechybí téměř nic, aby se mohl stát plnohodnotnou alternativou ostatních ryze komunikačních programů. Správa kontaktů, videochat, zasílání emailů nebo hraní s přáteli bez nutnosti použití dalšího software, nic z toho nebylo při vývoji opomenuto. Bohužel i přes mohutnou vývojářskou základnu se nepodařilo zcela eliminovat reklamu, která přestože inzeruje ostatní produkty Microsftu, nenechává obrazovku klidnou; většina lidí nestrpí, aby měla na očích míhající se animace, pokud se chce sousředit, což je u messengerů, kteří by měli být „alway on top“, klíčové.

Yahoo! Messenger 5.6
2,79 MB

Yahoo! Messenger vás patrně překvapí ještě před instalací, ta se totiž zahauje automaticky z internetu. Po jejím dokončení a úspěšném přihlášení budete mít před sebou prostředí, které na první pohled nepřipomíná ani tak messengera jako kteroukoli jinou aplikaci určenou pro windows. Relativně rychlý přístup k funkcím díky správně vyřešenému menu a plynulý běh i na slabších konfiguracích zajišťují svižné používání.
 Jak bylo řečeno již v minulém díle, součástí programu je kromě komunikace uživatelů i informování o aktuálním zpravodajství, počasí a stavu akcií, přístup k emailu nebo snadno organizovatelný kalendář či adresář. Tyto funkce jsou podtrženy ještě tím, že se nachází na místě, kde uživatelé obvykle hledají základní ovládací prvky. Přestože prostředí programu vypadá stroze, není ochuzen ani o videokomunikaci, skupinový chat nebo zasílání souborů; velkou výhodou je taky absence reklamy.

Miranda 0.3.3.1
726 kB

Miranda představuje univerzálního komunikačního klienta, který proslul především díky zanedbatelným systémovým požadavkům, vysoké rozšiřitelnosti a podpoře protokolů už ve standardní výbavě. Rozhodujícím prvkem Mirandy je jádro, které bylo od začátku konstruováno k dosažení co nejvyšší stability, variability a formální „validity“ kódu kvůli početné vývojářské obci. Rychlost a další přednosti programu však byly vykoupeny vzhledem a uživatelskou přívětivostí. Po grafické stránce vypadá Miranda velmi stroze a to i po nastavení…sice se objevilo několik pluginů umožňujících skinování, žádný líbivý skin se ale patrně neobjevil.
 Možnosti nastavení patří mezi přednosti Mirandy, je jich totiž opravdu mnoho, a tak lze Mirandu, nejlépe ještě s pomocí volně dostupných pluginů, zcela přizpůsobit individuálním potřebám. Horší je ale nastavování, které nezběhlému uživateli může způsobovat problémy, jelikož v menu Options je vzhledem k jednoduchému vnějšímu prostředí opravdu mnoho.
 Standardně umožňuje Miranda komunikovat přes AIM, ICQ, MSN, Jabber, Yahoo, Gadu-Gadu, Tlen, Netsend a IRC; podporu dalších nabízí pluginy, u nichž však většinou platí, že nedlouho po zveřejnění bývá plugin umístěn i do oficiální verze. V poslední době se dokonce uvažuje o tom, že součástí některé další klíčové verze by mohla být i možnost vizuální komunikace, čímž by se stal zcela konkurenceschopným s oficiálními klienty téměř ve všech aspektech.

Trillian 0.74
2,25 MB

Podobně jako Miranda i Trillian představuje univerzálního komunikačního klienta. Na rozdíl od ní se ale již setkal s částečnou komercializací. Existují totiž dvě verze a pouze tu „osekanou“ lze používat zdarma, za plnou je třeba zaplatit $25.00 USD. Základ však zůstává stejný a i odlehčenou verzi lze pro standardní úkony bez větší úhony používat. I když základní kosmický vzhled působí trochu amatérským dojmem, lze zvolit některé z dalších schémat na internetu.
Mezi podporované protokoly patří AIM, ICQ, IRC, MSN  a Yahoo! a obzvlášť potěšující je intuitivní možnost definice účtů po prvním spuštění. Na druhé straně stojí poměrně krkolomná manipulace s jednotlivými protokoly a účty, která by mohla být překážkou pro používání; rovněž synchronizace s internetovou databází u ICQ neprobíhá automaticky.

Téma do diskuze: Dáváte přednost oficiálním klientům na úkor rychlosti a reklamy, nebo raději saháte po systémově nenáročných univerzálních řešeních?

Autor:
  • Nejčtenější

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...

Až dostaneme západní tanky, Rusové budou zase utíkat, říkají vojáci

Exkluzivně V těchto dnech se s napětím očekává rozhodnutí ve věci poskytnutí německých tanků Leopard 2 obráncům Ukrajiny, kteří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapitán letadla měl infarkt. Tragicky havarovalo v poli za Londýnem

Jednu z nejhorších leteckých katastrof zapříčinil infarkt kapitána letadla Trident společnosti British European...

K čemu jsou tobolky, které marsovský rover odhazuje na povrchu Rudé planety

Těsně před vánočním svátky zanechal rover Perseverance na povrchu Marsu malý dárek. Bylo to titanové pouzdro, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Robot od OpenAI složil zkoušky na právnické fakultě, může ohrozit tradiční výuku

Chatovací robot neziskové organizace OpenAI úspěšně složil přijímací zkoušky na americkou právnickou fakultu. Dokázal...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Aplikace vám pomohou zorganizovat i užít si Vánoce

Vánoce mají být svátky klidu, ale nejdříve je třeba přežít předvánoční shon. Obě fáze vám mohou usnadnit speciální...

Proč se osobní počítač nazývá PC a ne Mac

PC je zkratka ze slov personal computer, tedy osobní počítač. Víte však, kdo je označován za toho, kdo s tímto termínem...

Robot od OpenAI složil zkoušky na právnické fakultě, může ohrozit tradiční výuku

Chatovací robot neziskové organizace OpenAI úspěšně složil přijímací zkoušky na americkou právnickou fakultu. Dokázal...

Kdo stojí za vznikem nejpoužívanějších klávesových zkratek

Používají se denně a pro řadu uživatelů by jejich absence znamenala problém. Řeč je o nejužitečnějších klávesových...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...