Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Uzrál čas vyzkoušet Edge. Verze 88 přináší hromadu vylepšení

Nejnovější verze browseru Chromium Edge společnosti Microsoft přináší mezi jinými funkci uspávání karet snižující využití procesoru a operační paměti, vychytávky při práci s PDF, ale zapracovalo se i na bleskovějším spuštění, zmizel Flash a velkou novinkou je generátor hesel a jejich hlídač.

Ilustrace - Edge | foto: Creative Commons

Je tomu už rok, co společnost Microsoft uvedla zcela novou verzi svého internetového prohlížeče Edge. V kompletně předělané podobě byl oficiálně uživatelům k dispozici od 15. ledna 2020. Přelomovou novinkou bylo, že Microsoft v Edge přešel od vlastního HTML/JS/CSS enginu na Chromium. Podle dostupných informací proto, že nedokázal držet krok s jeho vývojem. Celý loňský rok se nesl v duchu mnohých změn v Edge. Ty pokračují i nadále, a tak se pojďme podívat, jaké novinky si Microsoft připravil pro nedávno vydaný Edge ve verzi 88.

Informace o aktuální verzi Edge

Uspávání karet

Vývojáři internetových prohlížečů se potýkají s výzvou, jak je optimalizovat, pokud si uživatel otevře velké množství karet (typicky desítky). Každá z nich pro sebe spotřebuje nemalé množství systémových prostředků PC. Proto vymýšlejí různé funkcionality, aby se z tohoto důvodu zabránilo snížení výkonu počítače. K dispozici jsou různá doporučení, doplňky do browserů apod. Nicméně základem by mělo být, aby tuto problematiku řešil sám browser v zárodku. I proto v Edge 88 přibyla novinka v podobě uspání karet.

Informace o uspání karet – všimněte si, že dvě jsou již uspané (ty zašedlé).

Ta má prostřednictvím optimalizace výkonu napomoci zlepšit využití operační paměti a procesoru – uvolnit systémové zdroje v případě, že karta není používaná. Microsoft přitom změřil, že tato novinka v Microsoft Edge snižuje využití paměti v průměru o 32 %. Navíc zvyšuje výdrž baterie notebooku, protože uspaná karta využívá procesor v průměru o 37 % méně než neuspaná.

Funkci přitom nemusíte nijak aktivovat, funguje automaticky – sama přinutí neaktivní karty přejít do režimu spánku (ve výchozím stavu jsou nastaveny dvě hodiny). Takto převedené karty poznáte podle toho, že jsou v záhlaví ztmavené (zašedlé). Jejich zpětné probuzení se odehrává pouhým přepnutím na ně. Detekční algoritmus by přitom neměl uspávat karty, na kterých na pozadí něco běží – typicky třeba stream rádia. Do nastavení funkce se dostanete kliknutím v Edge na ikonu tří teček vpravo nahoře a zvolením volby Nastavení a vlevo výběrem Systém (nebo zadáním příkazu edge://settings/system do adresního řádku). Zde funkci můžete nejen deaktivovat, ale také vytvářet whitelisty nebo měnit čas, kdy karty přejdou do režimu spánku.

Nastavení uspání – zde konkrétně aktivační doba

Tip

Uspávání karet lze aktivovat také v Chrome, stačí si nainstalovat doplněk Auto Tab Discard

Správce úloh Edge

Pokud prahnete po tom zjistit, které záložky spotřebovávají kolik systémových prostředků nebo dokonce která z nich zatěžuje výkon PC značným způsobem, můžete to zjistit. Otevřete-li si Správce úloh Windows, zjistíte, které procesy jsou v systému spuštěny, a to včetně podrobností o Edge. Ještě lepší přehled budete mít v případě, že si pustíte v Edge integrovaný nástroj Správce úloh prohlížeče.

Správce úloh prohlížeče Edge

Klikněte vlevo nahoře na ikonu tří teček, vyberte Další nástroje -> Správce úloh prohlížeče. Otevře se okno, ve kterém vidíte nejen seznam otevřených karet, ale také další součásti Edge, které jsou aktuálně spuštěny. U nich se potom dozvíte informace o alokaci paměti, vytížení procesoru, sítě a nechybí ani ID proces. Z tohoto místa v případě potřeby zamrzlé nebo pomalé procesy můžete ukončit.

PDF soubory

S loňským vydáním Edge došlo k odstranění některých vychytávek při práci s PDF dokumenty, ty se však nyní postupně vrací (stále však chybí některé schopnosti populárních editorů PDF). V předchozí verzi Edge tak prohlížeč umožnil přejít na stránku, kde bylo možné procházet dokumenty v zobrazení dvou panelů, plynule přiblížit a oddálit, zvýraznit důležité informace uvnitř PDF, kreslit, a dokonce i text nechat číst.

Možnosti úprav PDF

Všechny tyto funkce jsou nyní k dispozici zpět v Edge a společnost Microsoft také přináší zpět svůj vyhledávací nástroj pro soubory PDF. Vlevo nahoře se tak objevila ikona lupy, která slouží k vyhledávání slov a slovních frází v dokumentu.

Zachycení webu

V minulosti bylo součástí Edge také pohodlnější pořizování screenshotů. K zachycení obrazovky ve Windows slouží klávesová zkratka Print Screen či nástroj Výstřižek a skica. Avšak vrácená funkce v browseru nabízí více. Najdete ji, pokud kliknete v okně prohlížeče vpravo nahoře na tři tečky a po rozbalení menu vyberte volbu Zachycení webu. Nyní je možné pořídit screen celé obrazovky, nebo jen vybrané části (označí se obdélníkem). Jen dodejme, že zachycení celé stránky znamená opravdu celé – tedy včetně toho, co není vidět a zobrazí se až skrolováním.

Výřez pro pořízení snímku v Edge

Jakmile je obrazovka zachycena, lze na ni kreslit, mazat, sdílet obsah, kopírovat do schránky nebo uložit jako soubor. Součástí Windows je i technologie Ink. Ta na dotykových zařízení přináší další možnosti. I díky ní je nyní funkce screenshotování použitelnější.

Připnutí webů

Už odpradávna umožňují browsery uživatelům ukládat si oblíbené záložky. Microsoft používá také funkci Kolekce, které jsou v Edge unikátní. Nová verze internetového prohlížeče však nyní umožňuje připnout si oblíbené weby i jinam. Konkrétně přímo do Start nabídky nebo na Hlavní panel. Na jeden klik tak máte přímo webové stránky, které například často navštěvujete. Tuto možnost najdete, pokud kliknete na tři tečky a vyberte volbu Další nástroje -> Připnout na hlavní panel (Start). Kliknete na jednu z voleb, pojmenujete web a je to.

Webovou stránku si lze připnout na Start nebo na Hlavní panel.

Propojené kopírování

Smart kopírování, nebo chcete-li inteligentní propojené kopírování, není nic jiného než možnost vložit místo adresy samotného odkazu v adresním řádku Edge rovnou to, čeho se týká. Namísto složitého odkazu typu „https://www.idnes.cz/technet“ se vloží: Technet.cz – Technika kolem nás (idnes.cz). Jde o text, který je klikatelný. Toto vkládání funguje ve vybraných aplikacích jako Microsoft Teams, Office atd., zkrátka tam, kde funguje podpora chytrého vkládání formátovaného textu. K nastavení se dostanete opět přes tři tečky a výběrem volby Nastavení a vlevo se přepněte na volbu Sdílení, kopírování a vkládání.

Možnost nastavit inteligentní kopírování s URL nebo jen prostý text.

Později bychom se měli dočkat ještě dalšího vylepšení, a to možnosti aktivovat inteligentní kopírování přímo na webu. To bude znamenat, že aktivací dialogového okna výběrem této funkce se místo kurzoru zobrazí možnost označit výběrem třeba jen vybrané sloupce s daty, která chcete kopírovat. Tak odpadne kopírování celé tabulky a její následná editace.

Rychlejší spuštění a zapomeňte na Flash

Edge zavádí zajímavou experimentální funkci nazvanou boost. Ta má za úkol jediné, rychleji spouštět samotný prohlížeč. Toho je docíleno tím, že nějaká jeho součást běží na pozadí operačního systému, a tak je připravena prakticky ihned aktivovat zbylé součásti Edge. Toto je sice vítané, na druhou stranu tak v operační paměti bude v permanenci další proces. Tato funkce je v současnosti dostupná pouze pro některé uživatele.

Podpora flashe definitivně zmizela.

Poslední den loňského roku vystavil stopku technologii Flash. Konkrétně společnost Adobe, která za ním stojí od vzniku, ukončila jeho podporu pro Windows. I proto vydavatelé browserů museli zareagovat a pokud Flash v nich ještě používali, tak ho deaktivovat. V Edge 88 ho tak již nyní nehledejte.

Generátor a sledování hesel

Hesla jsou nezbytnou součástí našich životů. Otevírají nám přístup k mnohým věcem, jako jsou bankovní účty, sociální sítě, nakupování v e-shopech atd. Proto používat silná hesla je nutností. Všichni jsme však líní tvořit opravdu složitá hesla. Řada uživatelů tak používá jako heslo „123456“ či v tom lepším případě „jméno123“ a další prolomitelné kombinace. Problém je v tom, že čím obecnější je vaše heslo, tím snazší je ho zjistit, proto by mělo vypadat nějak takto – XybO86woifh37.

Generátor hesel

V dnešní době je však hodně věcí, co si musíme pamatovat, a nechceme. Proto Microsoft Edge přišel s novinkou v podobě generátoru hesel. Slouží nejen pro vytváření nového hesla, ale také při jeho změně. A negeneruje pouze nové heslo, ale protože ho v šifrované podobě synchronizuje na servery Microsoftu, tak ho automaticky umí i vyplňovat, a to z různých našich zařízení, kterými k službám přistupujeme.

Druhá vítaná věc se skrývá pod označením Sledování hesla. Pokud se kterékoliv z vašich uložených a synchronizovaných přístupových údajů v prohlížeči shoduje s údaji v seznamu s vyzrazenými hesly, Microsoft Edge vás na to upozorní a vyzve k aktualizaci – otevře se speciální stránka v Edge, kde se zobrazí podrobnosti. Program kontroluje shody na základě uživatelských jmen. Funkce je ve výchozím nastavení zapnutá, ale za jedné podmínky. To ověříte a splníte snadno. Otevřete Nastavení a vlevo přejděte na záložku Profily. Na pravé straně zkontrolujte, zda máte povoleno synchronizování dat. Následně klikněte na Hesla a zkontrolujte aktivaci volby Navrhovat silná hesla.

Externí obrázek

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

Vrtulníček Ingenuity se poprvé proletěl nad Marsem

Inženýři NASA upravili časování u spouštění jednotlivých příkazů malého marsovského vrtulníčku a nic už tak nebránilo ...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sraženiny po vakcínách: jak vznikají, jak jsou časté a jak se projevují

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

  • Další z rubriky

Přihlašujte se k Windows pohledem, otiskem prstu i PINem

Svět bez hesel se pro vás může stát už dnes realitou. Stačí využít rozpoznávání obličeje a otisku prstu, či chytrý...

Skryté funkce a legrácky. Ulovte si velikonoční vejce třeba v prohlížeči

Celá řada programů, služeb i webových stránek v sobě může ukrývat funkce, kterým se říká velikonoční vajíčka. Tyto...

Zkusili jsme těžbu kryptoměn pro lamy. Po zaplacení elektřiny zbyla půlka

O bitcoinu, ethereu nebo moneru už slyšel asi každý, při slově těžba si však leckdo představí buď umouněnou postavu v...

Stáhněte si nové aktualizace od Microsoftu, doporučuje americká vláda

Společnost Microsoft vydala v noci na středu pravidelnou dávku aktualizací pro své systémy. Ta obsahuje i opravu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...