Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. října 2021 Beáta

Velká podzimní aktualizace Windows. Připravte se třeba na změnu Alt+Tab

Letošní druhé vylepšení operačního systému Windows bylo zaměřeno na internetový prohlížeč Edge a inovaci Start nabídky, která nyní nabízí líbivější ikony, průhlednost a sytější barvy. Podívejte se na deset novinek a držte krok s nejnovějšími změnami přicházejícími ve Windows 10 20H2.

Společnost Microsoft stále pracuje na vylepšování Windows 10, avšak v posledních větších aktualizacích zaznamenala několik problémů, a proto je s jejich distribucí opatrnější. To je také důvodem, proč poskytuje nové verze postupně a menšímu počtu uživatelů. 

Někteří dokonce stále nemají ještě ani verzi 2004, která byla uvolněna letos v květnu. I proto Microsoft aktualizoval seznam známých problémů obsahující i ty z nejnovější verze 20H2. Aktuální problém se týká především případných problémů s některými certifikáty pro ovladače hardwaru PC – seznam najdete zde.

Box tip: Jak si vyžádat změny hned

Podzimní aktualizace postupně míří do počítačů s Windows 10. Pokud na vás již přišla řada, potom by se v nastavení (Start -> Nastavení -> Aktualizace a zabezpečení) v záložce Windows Update měla objevit nabídka k instalaci. Není zde? Nevadí, můžete instalaci provést ručně. Na této stránce můžete buď aktualizaci vyvolat, nebo si vytvořit instalační médium (DVD, USF flash disk). První cesta je samozřejmě o dost jednodušší. Velkou výhodou je, že aktualizace je tentokrát menší, a tak její instalace je stejně rychlá jako běžné měsíční aktualizace – nestahuje se velký balík dat ani neprovádí velké množství změn.

Windows 10 - 20H2

Windows 10 - 20H2

1.Téma nabídky Start lépe odpovídá novým ikonám

Windows 10 - 20H2

Asi první věc, které si po instalaci aktualizace nejprve všimnete, je poupravená verze nabídky Start. Ta má nyní nejen sytější barvy a poupravený vzhled, ale také některá další vylepšení. Nově obsahuje dlaždice korespondující s tématem. To znamená, že dlaždice na pravé straně nyní budou buď světlé, nebo tmavé, a to podle toho, které téma používáte (světlé či tmavé). Jde o krok vpřed, protože nyní pouze docházelo k přebírání barvy zvýraznění (dle zvoleného schématu – například modré ikony na modrém pozadí). Posun k používání standardních barev motivů znamená, že nové ikony aplikací systému Windows 10 vypadají v nabídce Start lépe. Přitom však lze stále získat ty dlaždice, které odpovídají vašemu tématu. Stačí přejít do Start -> Nastavení -> Přizpůsobení -> Barvy, povolit tmavý nebo světlý režim a zvolit si níže barvu zvýraznění.

2.Nový Edge je nyní integrovaný

Windows 10 - 20H2

Zatímco donedávna ten, kdo chtěl používat novou podobu internetového prohlížeče Edge, ho musel stahovat separátně jako aplikaci, dnes je vše jinak. Jen pro připomínku, kompletně změněná aplikace, protože browser již nepoužívá vlastní renderovací engine EdgeHTML, ale místo toho vsadil na projekt Chromium (tento engine využívá také Chrome browser), se objevila oficiálně začátkem letošního roku. Sice byla volitelně ke stažení, avšak až nyní se po instalaci aktualizace 20H2 automaticky objeví všem uživatelům. Co je v aplikaci nového, najdete zde. Jde tak o první verzi Windows s tímto novým browserem.

3.Alt + Tab zobrazuje informace z Edge

Windows 10 - 20H2

Spolu s integrováním browseru Edge došlo k vylepšení zobrazování náhledu při přepínání mezi okny. Jestliže tak používáte klávesovou zkratku Alt + Tab (zmáčknout Alt, podržet a zmáčknout Tab) potom v případě, že na internetu surfujete prostřednictvím Edge, se zobrazí nejen náhled spuštěných aplikací, ale také v něm otevřené stránky. Kolik jich bude, lze nakonfigurovat (Start -> Nastavení -> Systém). Na záložce Multitasking vpravo máte možnost v otevíracím okně zvolit, co se bude zobrazovat (všechny otevřené stránky, jen 5 či 3 nejnovější nebo jen otevřená okna). Pokud tedy máte otevřeno více webových stránek a chcete se přepnout na jednu z nich rovnou, můžete tak rychle učinit tímto způsobem. Pevně věříme, že takto funkcionalita v budoucnu bude fungovat nejen s browserem Chrome.

4.Hlavní panel ukáže instance připnutých webů v Edge

Windows 10 - 20H2

A ještě jedna novinka v Edge. Jde sice o drobnost, ale uživatele, kteří tento browser používají, jistě potěší. Jestliže připínáte weby na Hlavní panel (v Edge otevřete web a vpravo nahoře klikněte na tři tečky a vyberte Další nástroje -> Připnout na hlavní panel). Odkaz pro spuštění webu se objeví v hlavním panelu. Pokud nyní na jednom z připnutých webů otevřete více stránek, potom kliknutím (nebo přejetím kurzoru myši) na tuto ikonu na hlavním panelu dojde k zobrazení všech karet prohlížeče pro daný web. Díky tomu, pokud budete mít otevřeno několik desítek stránek v Edge, v něm již nebudou někde ztraceny a snadněji je zobrazíte. Pokud tak například připnete Gmail na hlavní panel v Edge a máte Gmail otevřený v několika kartách prohlížeče, můžete je najít kliknutím na ikonu Gmail.

5.Už se nemusíte nechat rušit oznámeními

Windows 10 - 20H2

Používáte-li funkci Pomocník pro lepší soustředění, která mimo jiné automaticky skryje upozornění podávaná operačním systémem či instalovanými aplikacemi (bublinová okna vedle hodin), což se může hodit v případě, že nechcete dostávat žádné podněty nebo při hraní her, je tu další její vylepšení. Už vám totiž nemusí zobrazovat vůbec žádná upozornění, nebo jen po nastavenou dobu. To znamená, že až po opětovné aktivaci zobrazí vše, o co jste přišli. Vybrat si vhodnou variantu lze v Start -> Nastavení -> Systém a volby najdete na záložce Pomocník pro lepší soustředění.

6.Snadněji k možnostem obnovovací frekvence displeje

Windows 10 - 20H2

Abyste nově změnili obnovovací frekvenci displeje, přišel Microsoft s následujícím vylepšením. Stačí zajít do Start -> Nastavení -> Systém a na záložce Obrazovka v dolní části najdete odkaz Upřesňující nastavení obrazovky. Klikněte na něj a můžete začít upravovat.

7.Automatické přepínání režimu tabletu ve výchozím nastavení

Windows 10 - 20H2

U zařízení označovaném jako 2v1, což je  zpravidla notebook či tablet s odpojitelnou nebo otočnou klávesnicí, se po odpojení klávesnice dříve objevovalo oznámení s dotazem, zda chcete povolit režim tabletu. Nyní se Windows automaticky přepne do prostředí tabletu bez další výzvy nebo upozornění. Toto prostředí bylo přidané v aktualizaci z května 2020. Stále je tu však možnost tomuto chování zabránit v nastavení (Start -> Systém -> Tablet).

8.Ovládejte aplikace ze svého Samsung telefonu

Windows 10 - 20H2

Microsoft kontinuálně pracuje také na vylepšování aplikace Váš telefon. Tentokrát se zaměřil na majitele samsungů, jimž přinesl možnost přistupovat k Android aplikacím přímo z Windows 10 – můžete je ze smartphonu přímo spouštět, prohlížet a pracovat i na ploše Windows 10. Později ještě přibude možnost spouštět aplikace vedle sebe v samostatných oknech, což vám umožní pracovat s více aplikacemi současně.

9.Přesunutí klasické stránky o systému

Windows 10 - 20H2

V této nejnovější verzi systému došlo k odstranění klasické stránky Systém nacházející se v Ovládacích panelech. Když se ji pokusíte otevřít, dostanete se na stránku O aplikaci v novém rozhraní Nastavení -> O aplikaci (k dispozici je i tlačítko Kopírovat, které zkopíruje informace o systému do schránky Windows). Toto je další krok Microsoftu, který má postupně vyřadit ze hry Ovládací panel (přesunou jeho položky do nového moderního prostředí Nastavení). Jeho migrace je však velmi pozvolná.

10.Další chytré novinky

Windows 10 - 20H2

Novinek v podzimním 20H2 vylepšení Windows 10 je více, ale jsou již drobnějšího charakteru. Kromě oprav ještě však zmiňme:

  • Vylepšení oznámení – oznámení systému Windows 10 (zobrazují se v pravém dolním rohu) nyní obsahují kromě krátké informace také logo aplikace, takže můžete snadno zjistit, která aplikace ho vygenerovala, a tlačítko „x“, abyste je mohli zavřít.
  • Vylepšení ikony výchozího hlavního panelu – systém automaticky upraví výchozí rozložení ikon hlavního panelu v závislosti na tom, k čemu počítač používáte. Pokud během instalace propojíte telefon s Androidem, na hlavním panelu se zobrazí ikona Váš telefon. Pokud máte účet Xbox Live a používáte herní počítač, na hlavním panelu se zobrazí ikona Xbox. Stále můžete přidávat nebo odebírat libovolné ikony, které se vám líbí.
  • Vylepšení moderní správy zařízení (MDM) – správcům více zařízení (typicky v podnikových sítích) rozšiřuje společnost Microsoft zásadu moderní správy zařízení o nové nastavení (zásady skupin).
  • Nejčtenější

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Hledá se náhrada za gripeny. Zkusili jsme udělat tendr „nanečisto“

Páteří českého vojenského letectva je v současné době čtrnáct kusů bojového letounu Saab JAS-39 Gripen, pronajatých od...

Weby vás tajně sledují prostřednictvím otisku zařízení

Na světě je téměř 1,9 miliardy internetových stránek. Mnohdy slouží k pokoutným účelům a dost často z nich obchodníci...

Apple vylepšil svá oblíbená sluchátka a absurdně zlevnil hudební službu

Pondělní záplava novinek se v nemalé míře soustředila na zvukové a hudební produkty. Podrobně vás jimi provedeme.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendy ČSD obrazem. Nejvýkonnější evropská tendrovka se vyráběla v ČKD

Lokomotiva řady 477.0, zvaná Papoušek, patří k vrcholným dílům československých konstruktérů parních lokomotiv....

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Nejlepší funkce nového a čistého Firefoxu

Firefox se v posledních měsících přetahuje s Edgem o post světové trojky na poli internetových prohlížečů. Jeho nedávná...

Jak získat víc času, než budete muset platit za úložiště od Googlu

I drobná správa úložiště pomůže vyhnout se placení do Google Drive. Jestliže vám dochází místo pro vaše e-maily,...

Windows 11 přicházejí. Microsoft je bude distribuovat postupně

V úterý společnost Microsoft zahajuje distribuci svého nejnovějšího operačního systému. Windows 11 přináší řadu změn....

KOMENTÁŘ: Budoucnost operačního systému je v jeho pronájmu

Ač to na první pohled není patrné, svět se pomalu chystá na další revoluční změnu. V budoucnu si věci nebudeme kupovat,...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...